Když se vlhkost dostane na kovový povrch, zanechá skvrny červené rzi. A jakmile je kovový povrch potažen rzí, ztrácí svou hodnotu. Ale nemusí to tak být. Pokud se na kovový povrch dostane rez, předmět není automaticky nepoužitelný, protože rez z kovu můžete pomocí několika jednoduchých kroků snadno odstranit. Odstranění rzi z kovu není tak náročné, jak byste si možná mohli myslet. Na práci Vám bude stačit několik ingrediencí, které jistě najdete ve Vaší domácnosti.

Jedlá soda

Vše, co je nutné udělat, je nanést větší množství jedlé sody na všechny zrezivělé oblasti kovového povrchu, které chcete vyčistit. Jakmile to uděláte, nechte předmět pokrytý jedlou sodou několik hodin ležet.

Po uplynutí doby pro působení odstraňte jedlou sodu z povrchu. Pokud nástroj, kterým se pokoušíte povrch vyčistit, se obtížně dostává do těžko přístupných míst, použijte zubní kartáček nebo cokoli jiného se štětinami. K čištění můžete také použít ocelovou vlnu nebo drátěnku.

Varování: jedlá soda funguje nejlépe, když je rez, na kterou cílíte, mírná až střední. V případě intenzivní koroze nemusí jedlá soda fungovat, případně nemusí fungovat po jediném ošetření.

Odstranění rzi z kovu pomocí citronové šťávy a soli

Tato metoda funguje také nejlépe pro mírnou až středně silnou rez. Na postižené místo, které si přejete vyčistit, naneste velké množství soli. Abyste odstranili rez, vezměte polovinu citronu a vydrhněte jím rzí postiženou oblast posypanou solí. Používejte rozkrojenou část citronu a občas během drhnutí vymačkávejte šťávu, aby se dostala na povrch.

Brambora a mycí prostředek na nádobí

Podivná kombinace, že? Ale funguje to!
Bramboru rozkrojte na polovinu a na jednu polovinu naneste mírný mycí prostředek na nádobí. Plochou s naneseným mycím prostředkem vydrhněte rzí postižený povrch. Opakujte tento postup tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Stejnou polovinu brambory můžete znovu použít pouhým oříznutím tenkého plátku použité strany. Nový povrch znovu ponořte do mycího prostředku a postup opakujte.

Ocet

Ocet je skvělým prostředkem pro všechny odolné skvrny!

Ponořte nástroj, který chcete vyčistit, do octové lázně a nechte jej tam přes noc. Druhý den nástroj vyjměte a očistěte veškerou uvolněnou rez pomocí drátěnky nebo ocelového kartáče. Váš nástroj bude opět čistý a lesklý.

Odstranění rzi z kovu díky WD-40

Je známo, že WD-40 pomáhá odstraňovat rez a skvrny z kovových materiálů a předmětů. Jednoduše jej nastříkejte na postiženou oblast, nechte několik okamžiků působit a poté očistěte z povrchu všechny skvrny.

Zrezivělé nástroje a nářadí nemusíte vyhazovat. Zachraňte je pomocí efektivních domácích prostředků a prodlužte jim životnost o další roky.