Možná jste si všimli, že mosaz se stává módním lesklým povrchem řady doplňků. Je dokonce běžné na tyto mosazné předměty najít skvělé nabídky, protože tento materiál byl populární i v minulosti jako domácí dekorace a byl používán na různé předměty. Pokud jste novými majiteli mosazných doplňků nebo kusů nábytku, můžete si zkusit mosaz vyleštit sami.

Podle našeho průvodce krok za krokem budete schopni provádět leštění mosazi v domácích podmínkách.  

Použití citrónu a jedlé sody

Ingredience, které budete potřebovat, jsou polovina citronu, lžička jedlé sody a malá miska, ve které vytvoříte směs z těchto dvou přísad a mícháním vytvoříte pastu. Množství ingrediencí upravte podle potřeby nebo rozsahu prací, resp. velikosti ošetřovaného povrchu.

Leštění mosazi Krok 1: Kontrola, zda je to opravdu mosaz

Než se pustíte do leštění mosazi svépomocí, je důležité zkontrolovat, zda jde opravdu o mosaz. Můžete to zkontrolovat přiložením magnetu. Pokud magnet na povrchu drží, zastavte práce, nejedná se totiž o mosaz.

Leštění mosazi Krok 2: Příprava pasty

Vezměte misku a vymačkejte do ní půl citronu. Přidejte na šťávu trochu jedlé sody – tolik, že začne směs šumět. Jakmile šumění přestane, začněte směs míchat, dokud se nevytvoří pasta. 

Leštění mosazi Krok 3: Nanesení pasty měkkým hadříkem

Leštící pastu na mosaz, kterou jste vytvořili, je nyní nutné vetřít do mosazi. Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme pastu na mosaz jemně rozetřít měkkým hadříkem a nanášet pouze v jednou směru. Pastu můžete na mosazný povrch rovnoměrně nanést i pomocí prstů.

Leštění mosazi Krok 4: Setření pasty a vyschnutí

Pastu můžete setřít navlhčeným měkkým hadříkem a nechat vyschnout. Pokud si však myslíte, že výsledek neodpovídá očekávání, můžete postup od kroku 1 opakovat tolikrát, kolikrát to bude nutné.

Leštění mosazi Krok 5: Důkladné opláchnutí povrchu mosazi

Vše, co musíte udělat v tomto kroku, je ujistit se, že na povrchu nezůstala žádná pasta. Po setření navlhčeným měkkým hadříkem můžete povrch osušit čistým a suchým ručníkem.

Pokud si přejete povrch ošetřit ještě více, otřete jej znovu čistým a suchým hadříkem. Můžete také použít trochu olivového oleje, který dodá povrchu extra lesk.

Po tomto ošetření byste měli zřetelně vidět, že mosazný povrch vypadá jako nový. Leštění mosazi už nemůže být jednodušší!

Pokud přesto hledáte ještě o něco jednodušší řešení, zkuste některý k přípravků WD-40. WD-40 chrání a leští mosaz i zlato a dodává jim extra lesk.


Uvedené a zobrazené způsoby použití víceúčelového přípravku WD-40 Multi-Use Product poskytli společnosti WD-40 samotní koncoví uživatelé. Tato použití nebyla ze strany společnost WD-40 testována a nepředstavují doporučení pro použití ze strany společností WD-40. Při používání produktů společnosti WD-40 prosím postupujte s rozmyslem. Vždy dodržujte pokyny a věnujte pozornost všem upozorněním uvedeným na obalu.

 Pokud hledáte další tipy a triky nebo podrobné informace o našich produktech, navštivte prosím naše webové stránky zde.