Zahradnické nůžky na větve jsou nejlepším přítelem zahradníka. A proč by nebyly? Zahradníci používají zahradnické nůžky pro širokou škálu úkolů, a to je přirozeně důvod, proč jsou tak potřebné. Je ale velmi snadné zanedbat jejich základní údržbu – avšak při správném čištění a ostření budou fungovat lépe a vydrží déle. S těmito jednoduchými kroky budete vědět, jak mazat zahradnické nůžky na větve. Mazání zahradnických nůžek na větve jsou tedy “povinností” každého správného zahrádkáře.

Při manipulaci s ostrými předměty buďte vždy opatrní a používejte ochranný oděv. Pokud se na práci s řetězovou necítíte, pilu nepoužívejte.

Mazání zahradnických nůžek na větve – ostření

Jak už víte, není zřejmě nic otravnějšího, než jít stříhat větve tupými zahradnickými nůžkami. Prostě je odložíte a místo nich začnete větve odstraňovat lámáním ručně. Po takovém zásahu však budou rostliny vypadat určitě ještě hůře než předtím. 

Veškerých frustracím zamezíte tím, že investujete čas do naostření zahradnických nůžek.

To lze provést ve dvou krocích – nejprve pilníkem a poté brouskem.

Pilník

Brousit můžete začít hrubým pilníkem podél okraje zakřivené části čelistí zahradnických nůžek. Nezapomeňte však při pilování vždy pohybovat stejným směrem. Všimnete si, že s každým tahem bude čepel jasnější.

Mazání zahradnických nůžek na větve – brousek

Po dokončení ostření zahradnických nůžek pilníkem můžete pokračovat s brouskem, pomocí kterého ostří čelistí nůžek vyhladíte. Tuto fázi lze provést také pomocí ocelové vlny. Abyste odstranili všechny poslední kousky zdrsnění a rzi, provádějte po čepeli kruhové pohyby.

Jak namazat zahradnické nůžky – použijte trochu přípravku WD-40

Proces ostření zahradnických nůžek nelze dokončit bez namazání. Vše, co potřebujete, je malé množství přípravku WD-40. Přípravek nastříkejte sprejovým rozprašovačem na čistý hadr a přebytečné zbytky přípravku otřete hadříkem.

Mazání zahradnických nůžek na větve – snadné každodenní čištění

Po použití zahradnických nůžek na stříhání větví je nemůžete ponechat tak, jak jsou. Budete muset otřít ostří čelistí bavlněnou utěrkou, kterou můžete dokonce namočit v alkoholu nebo v peroxidu vodíku. Poté můžete také nalít trochu přípravku WD-40 na ocelovou vlnu a pak s ní otřít ostří čelistí nůžek. Tímto způsobem nejenže zahradnické nůžky namažete, ale také zabráníte tvorbě rzi.

Sezónní hloubkové čištění

Kromě každodenního čistění budete také muset odšroubovat matice zahradnických nůžek a hloubkově je vyčistit. Když jsou všechny součásti rozložené, použijte mýdlo a teplou vodu k umytí každého kusu a vydrhněte je zubním kartáčkem. Jakmile budete hotovi, každý z těchto kusů otřete peroxidem vodíku nebo alkoholem.

Po vyčištění v těchto krocích budete mít Vaše zahradnické nůžky v mnohem lepším stavu.


Pokud hledáte další tipy a triky nebo podrobné informace o našich produktech, navštivte prosím naše webové stránky zde.