Pravidelné čištění zahradního nářadí je nezbytné pro zajištění dlouhodobé životnosti a účinnosti práce, pro kterou jsou určeny. Své zahradní nářadí byste měli vyčistit alespoň před jejich uskladněním přes zimní sezónu. Protože tyto nástroje většinou zůstanou během zimních měsíců nedotčeny, jsou náchylné k poškození vnějšími prvky, pokud je nevyčistíte. Způsoby čištění zahradního nářadí se dozvíte v našem článku.

Čištění ostří udržuje jejich ostrost, takže jsou účinější a snadněji použitelné typicky např. při sečení trávy. Kromě toho čištění zabraňuje tvorbě rzi na nářadí a odstraňuje případné půdní částice zatížené chorobami.

Někteří však používají zahradní nářadí na infikovaných rostlinách a zapomínají je následně vyčistit. Výsledkem je, že části kontaminovaných rostlin zůstávají na těchto nástrojích a později infikují další rostliny, čímž je poškozují.

Čištění těchto nástrojů způsobem, který tyto zárodky odstraní, není pro začátečníky snadný úkol. Pouze zkušení zahradníci umí zahradní nářadí efektivně čistit. V tomto článku si probereme ty nejlepší způsoby čištění zahradního nářadí.

Způsoby čištění zahradního nářadí

Nejprve je třeba mít odpovídající vybavení, mezi které patří strojní olej, hadříky, prodlužovací šňůry nebo nabíječky baterií a malé náhradní díly. Když máte veškeré potřebné vybavení pohromadě, najděte prostorné místo venku a položte veškeré své zahradní nářadí na velkou plachtu.

Poté veškeré zahradní nářadí kompletně umyjte a ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné částice, například prach. Než budete pokračovat s dalšími kroky, nechte všechno nářadí v otevřeném prostoru na vzduchu vyschnout.

Poté je potřeba nářadí naostřit. K dispozici jsou různé specializované nástroje pro ostření, ale mnoho zahradníků to prostě dělá pomocí univerzálního pilníku.

Když naostříte zahradní nářadí, nezapomeňte naostřit I nástroje na kopání, protože jsou namáhané nejvíc. Nabroušení ostří lopaty může usnadnit proniknutí tvrdou hlínou. Tyto nástroje můžete naostřit pílníkem pod úhlem 45 stupňů vždy dvěma nebo třemi pohyby protáhnout přes okraj.

Zároveň si musíte uvědomit, že nástroje vyžadují častější mazání, aby byly odolnější. Nářadí používaná pro prořezávání těží z namazání nejvíce. Na zahradní nůžky občas naneste strojní olej a vydrhněte všechny součásti včetně šroubů.

Pokud narazíte na odolné skvrny, můžete k jejich odstranění použít mírně drsnou ocelovou vlnu. Poté otřete celý nástroj čistým a suchým hadříkem, abyste odstranili nečistoty ze všech součástí.

Pamatujte, že jakýkoli nástroj, který používáte přímo na rostliny, může přenášet nemoci na jiné rostliny, pokud takový nástroj čistíte neúčinně. Zařízení, jako jsou pily nebo nůžky na stříhání, musí být před použitím a po použití vyčištěna pomocí bělidla nebo alkoholu, aby se minimalizovala pravděpodobnost přenosu nemocí ve Vaší zahradě. 

Jako zahradník musíte být opatrní také v případě dřevěných násad Vašeho nářadí, protože se mohou snadno poškodit. Měli byste je ošetřit brusným papírem se střední zrnitostí a poté použít lněný olej, abyste zabránili poškození povrchu dřeva. Kromě toho je nuté tyto komponenty skladovat v suchu před jejich uložením.

Zajistěte, aby Vaše zahradní nářadí dostalo náležitou péči a pozornost. Díky jejich skladování v čistém a suchém prostředí vydrží déle a pomohou Vám efektivněji ošetřovat a obdělávat Vaši zahradu.