Tento článek popisuje způsob čištění skleněných ploch a zrcadel. Postupy lze použít pro oba povrchy.

Zrcadla a skla oken jsou magnet na špínu, i když je často čistíte. Navzdory důkladnému čištění se výsledek nikdy nezdá být uspokojivý. Sklo nikdy nevypadá zcela čistě, vždy je vidět několik pruhů nečistot nebo ošklivé šmouhy. To znamená, že musíte použít správné materiály. Ano, tkanina a voda nestačí k tomu, aby zajistily perfektně čistý povrch bez šmouh. Jsou například běžná tkanina nebo papírový ručník vhodné pro skla oken, skleněný nábytek, sprchové zástěny a zrcadla? Odpověď je ne, protože budou zanechávat šmouhy, které nelze nikdy opakovaným otíráním odstranit. Potřebujete mikrovlákno, stěrku nebo jelenici.

Dokonce i noviny jsou skvělé pro čištění zrcadel a čištění skla. Nemusíte se starat o to, zda inkoust zbarví zrcadlo nebo sklo, protože neabsorbují inkoust. Drhnutí okenních rámu novinami je však třeba se vyhnout. Přečtěte si, jak můžete snadno vyčistit skleněné plochy a zrcadla ve Vašem domě, a to v několika krocích. Čištění skla a zrcadel si můžete snadno udělat sami. Pokud dodržíte několik důležitých věcí, než začnete, můžete zajistit jejich čistotu k Vašemu úplnému uspokojení.

Kroky pro čištění

1. Začněte tím, že si nejprve připravíte všechny potřebné položky, mezi které patří:

  1. bílý ocet
  2. voda (nejlépe destilovaná voda)
  3. lahvička se sprejem nebo velká mísa

Nyní, když máte připravené čisticí prostředky, potřebujete tyto čisticí nástroje:

 1. tkanina z mikrovlákna
 2. měkká tkanina, která nepouští chlupy
 3. noviny
 4. bavlněné tampony
 5. zubní kartáček (nejlépe měkký)

2. Při čištění skla u okna je nutné umístit na parapety ručníky. Je nutné to udělat zejména v případě, že Vaše okno má dřevěné okenní parapety. Čisticí roztok poškozuje dřevo.

3. Jedním z nejlepších řešení pro čištění oken a čištění zrcadel je směs bílého octa a vody v poměru 1: 4, tj. jeden díl bílého octa a čtyři díly vody.

4. V závislosti na tom, zda jste umístili čistící roztok do misky nebo lahvičky se sprejem, naneste jej na čistící hadřík sprejem nebo hadřík ponořte do roztoku a vyždímejte, abyste vytlačili přebytečný roztok. Pokud je však povrch, který čistíte, příliš velký, nastříkejte roztok na samotné sklo nebo zrcadlo.

5. Krouživými pohyby vydrhněte povrch a odstraňte z něj všechny skvrny. Poté použijte horizontální a vertikální tahy, abyste úplně otřeli sklo a vyleštili jej do lesku.

6. Vyčistěte hrany a rohy pomocí bavlněných tamponů nebo zubního kartáčku. Tímto způsobem také zajistíte, aby v rozích nezůstal žádný čistící roztok.

7. Nakonec použijte noviny, aby se povrch zcela vyčistil a zbavil se všech zbývajících stop. V tomto případě můžete dokonce použít i starou bavlněnou látku (např. starou bavlněnou košili).

Abyste vyčistili velmi znečištěné skleněné plochy, měli byste začít používat mikrovlákno, které je namočené do čisticího roztoku, bez ohledu na to, zda jste jej koupili v obchodě nebo jste si ho udělali sami doma. Po vyčištění plochu vyleštěte novinami.

Pokud chcete zakoupit čisticí prostředek na sklo, který je běžně dostupný, doporučujeme použít takový produkt, který neobsahuje amoniak. Sodovka je velmi účinná při čištění skla a zrcadel. I kávové filtry jsou velmi účinné při čištění skla a zrcadel.

Co dělat se špinavějšími povrchy

Pokud je na povrchu skla nebo zrcadla vrstva špíny podobná konzistenci vosku, můžete použít účinný roztok následujících složek. Budete potřebovat:

 1. dva šálky vody pokojové teploty
 2. čtvrt šálku octa
 3. půl šálku tekutého mýdla na mytí nádobí

Alternativní recept pro výše uvedený problém:

 1. 1 polévková lžíce alkoholu
 2. 1 polévková lžíce bílého octa
 3. 1,5 lžičky kukuřičného škrobu
 4. 1 šálek vlažné vody

Roztok připravte a uchovávejte ve spreji. Před použitím byste jej měli důkladně protřepat.

 1. Pokud je skleněná plocha zakalená, použijte následující ingredience, abyste vytvořili účinný roztok:
  1. Půl hrnku alkoholu
  2. čtvrt čajové lžíce tekutého mýdla na nádobí
  3. 2 polévkové lžíce amoniaku

Pokud chcete vyčistit stůl se skleněným povrchem, nastříkejte na jeho povrch citronovou šťávu a poté povrch třete novinami. Buďte opatrní, abyste při drhnutí příliš netlačili, mohlo by dojít k poškrábání povrchu. Nicméně i tomu lze zabránit prostřednictvím malého množství bílé zubní pasty.

Alternativní řešení pro čištění zrcadel

Kromě výše uvedených řešení existuje několik alternativních čisticích prostředků, které můžete použít k čištění zrcadla. Opět je můžete použít pro povrch skla i zrcadla.

Borax

Borax je vynikající alternativou pro čištění zrcadel. Vezměte 2 polévkové lžíce boraxu a rozmíchejte je ve 3 šálcích vody. Pro vyčištění všech nečistot použijte hadřík z mikrovlákna namočený v tomto roztoku.

Pěna na holení

Dalším skvělým prostředkem pro čištění zrcadel je krém na holení. Čistí povrch zrcadla a také jej zbavuje nečistot. Rovněž má funkci odpuzující páru. Pro nanesení krému na zrcadlo použijte papírový ručník. Pro následné setření krému použijte vlhký papírový ručník.

Holící strojek s jednou žiletkou

Některé čistící prostředky nejsou schopny odstranit zbytky barvy, lepidlo a další skvrny. Jednoduchý žiletkový holicí strojek lze efektivně použít k oškrabání bez poškození. Po ukončení práce povrch očistěte jakoukoliv čistící tekutinou.

Osvěžovač vzduchu

Překvapivě jsou osvěžovače vzduchu skvělé pro čištění zrcadel. Jednoduše nastříkejte osvěžovač na zrcadlo a otřete je utěrkou z mikrovlákna.

WD-40

WD-40 Multi-Use-Product je skvělá alternativa pro čištění skleněných povrchů a zrcadel. Odstraňuje lepkavé zbytky a skvrny a zanechává sklo čisté. Přípravek důkladně odstraňte suchým hadříkem.