Zajímá vás, jak často by měl člověk věnovat promazání navijáků na lodi? Doporučujeme to udělat před plavební sezónou. Pokud s lodí závodíte, je naprosto nezbytné provést servis jednou i během sezóny. Nezapomeňte také zkontrolovat navijáky vždy před regatou.

Servis a údržba navijáků na Vaší lodi je stejně jednoduchá jako jejich pravidelné oplachování vodou. Budete také muset zkontrolovat hřídele na lodi, zda nevykazují známky koroze, převody, ložiska, pružiny a západky.

Postup je velice snadný

Demontáž, kontrola, odmaštění, namazání a opětovné sestavení navijáku Vaší lodi není tak těžké. Tento proces je naopak poměrně metodický a je třeba provést následující kroky:

1. Příprava

Připravte si veškerý spotřební materiál a nástroje. Naviják obložte bílými ručníky, protože některé části se mohou odrazit pryč.

2. Postupujte metodicky v promazání navijáků na lodi

Při demontáži navijáku byste měli přehledně rozložit všechny části, abyste si byli jisti, odkud pocházejí.

3. Odmaštění a kontrola navijáku

Abyste mohli opravit a namazat navijáky na lodí, musíte začít vyčištěním veškerých nečistot a staré mastnoty. Vyhněte se použití benzínu, protože benzín může snadno poškodit jakékoli plastové součásti. Budete muset také zkontrolovat stav navijáku, abyste odhalili případné ohnuté nebo naštípnuté zuby na ozubených kolečkách. Nezapomeňte také na zuby uvnitř bubnu navijáku.

Dále byste měli zkontrolovat ložiska a ujistit se, že nejsou poškozená. Můžete se také podívat na pružiny a západky spolu s pouzdry, kde jsou umístěny. A konečně, při kontrole lodního navijáku byste také měli dávat pozor, zda se někde nevyskytuje rez. Pokud si myslíte, že je některá součást příliš opotřebovaná, podle potřeby ji vyměňte.

4. Opětovné sestavení navijáku

Proces opětovné montáže je obvykle opakem procesu demontáže, ale měli byste jednotlivé díly průběžně mazat. Pro tuto konkrétní práci si opatřete přípravek WD-40. Oblasti, které určitě potřebujete ošetřit, zahrnují zuby každého převodu. Mazací pružiny a západky by však měly být ponechány, protože by to mohlo ovlivnit volné otáčení navijáku.

Dále budete muset namazat kolem bronzového pouzdra vedle držadla zásuvky. Pokud máte jeden z těchto klasických navijáků, ujistěte se, že držadlo bylo znovu sestaveno správným směrem nahoru. Jakmile je naviják znovu smontován, bude se snadno otáčet a bude připraven na vítr a moře!

Podívejte se na náš firemní web.