Právě jste dokoukali horor v televizi a chystáte se jít spát a doufáte, že zaspíte stále se vracející obraz toho děsivého klauna. Najednou uslyšíte nekonečné skřípání, klaun se znovu objeví v hlavě a Vy vidíte, jak otvírá ty skřípající vchodové dveře Vašeho domu a přichází pro vás. Hrůza, že? A to vše kvůli těm vrzajícím dveřím.

Nyní máte neochvějnou motivaci tento problém vyřešit jednou pro vždy. Vše, co nyní potřebujete, je návod, jak vyřešit problém skřípajících dveří. A proto jsme sestavili řadu způsobů, jak jednou provždy odstranit tuto obtěžující věc.

Nejjednodušším řešením je zakoupit libovolné běžné dostupné mazivo a aplikovat ho na závěsy skřípajících dveří. To obvykle okamžitě vyřeší problém. Nicméně pokud to nezafunguje, budete muset vyndat závěsy, zbavit je nahromaděné rzi nebo je natřít lubrikanty.

Níže je uveden seznam maziv, které můžete okamžitě vyzkoušet.

 • Olivový olej
 • Jakýkoliv mazací olej
 • Sprej WD-40
 • Parafínové svíčky
 • Kostka koupacího mýdla
 • Vazelína

Pokud Vaše dveře stále vržou i po ošetření výše uvedenými mazivy, je čas vyhrnout rukávy a pustit se do sundání závěsů a ošetřit je mazivem, nebo pokud jsou silně rezavé, nejprve odstranit rez a potom aplikovat vrstvu maziva. Níže jsou uvedené tři kroky, které musíte provést, jakmile sundáte závěsy.

Mazání olejem

Aplikace oleje na závěsy vrzajících dveří funguje téměř vždy. Při aplikaci oleje do závěsů dveří postupujte podle níže uvedeného postupu.

 • Odstranění závěsů

Nejdříve dveře zavřete a pomocí hrotu hřebíku, který nasadíte zespoda na kolík závěsu, jej opatrně vytlučte kladivem ven. Jakmile se závěs uvolní, lze jej vytáhnou zúženou špičkou kladiva. Mějte na paměti, že jakmile vyndáte závěsy, nejsou již dveře upevněny k rámu dveří. Proto je pro bezpečnost opřete o nejbližší zeď a ujistěte se, že nespadnou.

 • Aplikace oleje na vaření / motorového oleje/ WD-40

Motorový olej je vynikající univerzální mazací prostředek. Je snadno dostupný a jedná se o levné řešení. Vrstva chvíli vydrží. Vezměte papírovou utěrku nebo hadřík, naneste na něj trochu motorového oleje a otřete závěsy. Přípravek WD-40 a olej na vaření jsou také skvělé alternativy, jak se zbavit vrzání u dveří.

 • Nasazení závěsů zpět

Zasuňte závěsy zpět na jejich místo, odkud byly vytaženy. Použijte kladívko a hřebík, abyste je zatloukli do původní polohy. Několikrát dveře zavřete a otevřete, abyste se ujistili, že se nevyskytuje žádné vrzání a že jsou dveře bezpečně zavěšeny na rámu. Pokud se stále vyskytuje vrzání, můžete nanést další vrstvu oleje. Odstraňte znovu závěsy a naneste další vrstvu oleje.

 • Otřete zbytky oleje

Olej je tekutý, proto může trochu oleje vytéct ze závěsu a kapat dolů. To by mohlo způsobit znečištění dveří olejem. Proto tento přebytečný olej utřete čistým a suchým kusem látky.

Aplikace vosku na závěsy

Pokud aplikace oleje nepřinesla požadovaný účinek, při problému se skřípajícími dveřmi můžete také použít vosk. Postupujte podle níže uvedeného postupu aplikace vosku na závěsy.

 • Nákup parafinového vosku

Parafinový vosk se nachází ve svíčkách a jeho surová forma je k dispozici v mnoha prodejnách se smíšeným zbožím. Surový vosk je bez zápachu, je bílý a prodává se buď ve formě kostek nebo plátků. Pokud se rozhodnete pro zakoupení svíček, ověřte si, že kupujete svíčky vyrobené z parafinového vosku.

 • Alternativou je včelí vosk, ale nemusí být snadno dostupný
 • Pokud máte staré parafínové voskové svíčky, můžete je pro tento účel použít
 • Tavení vosku

Pro roztavení vosku použijte elektrický sporák. Vosk ohřívejte nad sporákem, dokud se úplně neroztaví. Nepoužívejte plynový sporák. Když vosk dosáhne svého bodu varu, uvolňuje hořlavé páry. Pokud nemáte elektrický sporák, použijte mikrovlnnou troubu. Roztavte vosk ve dvou minutových úsecích. Tím je zajištěno, že se roztaví rovnoměrně.

 • Pro vaši bezpečnost změřte teplotu vosku pomocí teploměru. Parafinový vosk má teplotu tání přibližně 140 °C (284 °F).
 • Natření kolíků závěsu 

Vyjměte závěsy pomocí výše popsaného postupu. Natření závěsů voskem přináší výhodu v tom, že jsou poté prachotěsné. Panty rovnoměrně pokryjte roztaveným voskem.

 • Nasazení závěsů zpět 

Nechte vosk ztuhnout a vychladnout, aby nedošlo k odkapávání. Obvykle to trvá asi deset minut. Několikrát zavřete a otevřete dveře, abyste se ujistili, že bylo skřípání odstraněno.

 • Opakované nanesení vosku

Je možné, že jedna vrstva vosku nemusí být dostačující. Pokud tomu tak je, naneste na závěsy další vrstvu vosku a případně opakujte dále, dokud skřípání nezmizí. Zbytkový vosk se odstraňuje ve srovnání s olejem snadněji.

Použití ocelové vlny k odstraňování rzi a nečistot

Mějte na paměti, že mazací olej a parafinový vosk budou neúčinné proti zatvrdlému prachu nebo nečistotám na závěsech. Jestli dveře stále skřípou, ocelová vlna je vaší poslední šancí.

Je třeba si uvědomit, že olej a vosk nemohou odstranit nečistoty nebo prach z pantů. Pokud dveře stále skřípou, bude nutné použít ocelovou vlnu. Postupujte podle níže uvedeného postupu jak použít ocelovou vlnu pro vyčištění závěsů.

 • Vyčistěte rezavé kolíky závěsů ocelovou vlnou 

Pokud dveře i po aplikaci mazacího oleje nebo parafinového vosku stále skřípou, jsou závěsy dveří pravděpodobně pokryty zatvrdlým prachem nebo nečistotami. Je možné, že mohou být také zrezivělé. Podívejte se na závěsy a zjistěte, jestli je to problém. Pokud se jedná o tento případ, je nutné je vyčistit ocelovou vlnou.

 • Vyjměte závěsy 

Vyjměte závěsy pomocí výše popsaného postupu. Jakmile to uděláte, vložte je do dřezu. Vezměte houbičku z ocelové vlny a začněte závěsy čistit.

 • Vyčistěte závěsy

Jemná ocelová vlna je pro důkladné čištění nejúčinnější prostředek. Pokračujte v drhnutí, dokud nezmizí veškerá rez, zatvrdlé nečistoty a prach. Před čištěním je také vhodné namočit ocelovou vlnu do čisticího roztoku. To je zvláště účinné pro odolné rezavé skvrny.

 • Naneste mazivo

Jakmile důkladně vyčistíte závěsy, naneste na ně ve stejnoměrné vrstvě mazací olej nebo parafinový vosk tak, jak je popsáno výše. Zatlačte a zatlučte závěsy zpět do své polohy a otřete přebytečný olej, vosk nebo mastnotu, které mohou kapat.

Po všech těchto opatřeních již dveře nebudou skřípat.