Zima není jen o teplém oblečení a horké čokoládě. Přináší také led a to občas i v nepříjemných množstvích. Když zima udeří a stromy začnou být pokryty bílým načechraným sněhem, všichni víme, co bude následovat. Zamrzlé dveře! Jak zabránit zamrznutí zámků se dozvíte v našem článku.

Jednou z nejvíce frustrujících věcí v zimě jsou zamrzlé dveřní zámky. Ta bezmoc, kterou člověk pociťuje, když zatáhne za kliku a zjistí, že se v něm zabydlel sníh a led, je bezkonkurenční. Poté následují už jen potíže s uvolněním zamrzlého zámku.

Zamrznutí zámků však můžete účinně zabránit. Zde jsou 4 tipy na ochranu zámků před zamrznutím.

Jak zabránit zamrznutí zámků – Potažení vnitřku zámků vazelínou

Nejprve si vytipujte zámky, u nichž je největší pravděpodobnost, že zamrznou. Poté vezměte klíč k danému zámku a potáhněte jej vazelínou. Jakmile je klíč pokrytý silnou vrstvou vazelíny, vložte jej do zámku. Několikrát s ním otočte, dokud si nebudete jisti, že klíč dostatečně předal mazivo do vnitřku zámku.

Poté klíč vyjměte a užívejte si volné a nezamrzlé zámky.

Opakujte tento postup s vazelínou nanesenou na klíč a zastrčením klíče do zámku alespoň jednou týdně, abyste zajistili, že zámek nezamrzne.

Ošetřete zámky grafitem nebo přípravkem WD-40

Ochraňte zámky před zamrznutím zakrytím přípravkem WD-40. Pokud ale nemůžete unést pronikavý zápach WD-40, můžete použít k pokrytí citlivých zámků grafit. Zakrytí zámků mazivem je může udržet v provozuschopném stavu po celou zimní sezónu a zabránit jim v zamrznutí.

Zakryjte klíčové dírky tmely

K zakrytí klíčových dírek můžete použít tmel, aby zůstaly v bezpečí před chladem. Můžete také použít lepicí pásku nebo sáček k zakrytí celého zámku, aby se zabránilo vniknutí chladu. Výsledkem je, že je vlhkost držena mimo zámky, a proto nezamrznou.

Jak zabránit zamrznutí zámků – Použijte horký klíč

Při otevírání zámku v zimní sezóně jej trochu zahřejte. Nepoužívejte zapalovač k zahřívání klíče, protože by to mohlo být nebezpečné. K zahřátí klíče použijte vysoušeč vlasů.
Jakmile je klíč teplý, vložte jej do zámku.

A pokud jste nestihli provést preventivní opatření, můžete zamrzlé zámky vyřešit jejich zahřátím. Nezasunujte do nich klíče a neodemykejte násilím, protože to může poškodit zámek nebo můžete dokonce zlomit klíč. Také na zámek nelijte horkou vodu, protože voda se rychle ochladí a zámek může zamrznout ještě více.

Připravte se na letošní zimu tím, že veškeré své zámky zakryjete, aby nedocházelo k nežádoucím střetům s ledem.

Více informací a zajímavých článků čtěte na našem blogu.