Když kov zůstává dlouho v kontaktu s vlhkostí, začne rezivět a poškozuje se. Rez může vzniknout u kovů všeho druhu, u nářadí, u venkovního nábytku a u kovových tvarovek, jako jsou drátěná plotová pletiva, karoserie automobilů nebo kovové předměty. Pokud na nich rez ponecháte, předmět zkoroduje a rychle se zničí. Totéž platí pro kovová pletiva na oknech a dveřích, zvláště pokud žijete v oblasti s příliš velkou vlhkostí, mohou mít relativně kratší životnost.

Dnes vám poradíme, jak můžete odstranit rez z kovových pletiv.

Citronová šťáva a sůl

Nasypte a rozetřete sůl na povrch, ze kterého potřebujete odstranit rez. Jakmile toto dokončíte, nalijte na takto ošetřený povrch citronovou nebo limetkovou šťávu a nechte směs působit jednu až dvě hodiny. Poté povrch oškrábejte kovovou vlnou nebo tvrdým kartáčem. Pokud je kov náchylný k poškrábání, budete muset použít měkčí nástroj, jako je tkanina, a vyvinout při odstraňování větší úsilí.

Jedlá soda

 

Vytvořte v misce pastu z jedlé sody a vody. Pastu naneste na zrezivělý povrch a nechte ji několik hodin působit. Poté pastu odstraňte pomocí kartáče. Ošetřovanou oblast opláchněte čistou vodou a uvidíte, že rez půjde z povrchu dolů. Místo otřete suchým hadříkem, abyste odstranili veškerou vlhkost.

Ocet

 

Ocet je znám jako dobrý přírodní čistící prostředek. Také odstraňuje rez jako všechny ostatní materiály uvedené výše. Můžete jej použít k odstranění rzi z libovolného materiálu, a to velmi lehce, včetně kovového pletiva. Metoda je stejná jako výše uvedená dvě řešení. Můžete namočit čistou látku do octa a nanést ji v dostatečném množství na pletivo. Několik hodin jej nechte působit a poté pletivo očistěte ocelovou vlnou. Opláchněte povrch čistou vodou, abyste odstranili zbytky.

Přípravek WD-40 pro odstranění rzi

Jedná se o nejvšestrannější a nejvhodnější metodu. Jedním z důvodů je to, že přípravek lze jednoduše nanést nástřikem na ošetřované místo, aniž byste museli namáčet v roztoku hadřík. Dalším dobrým důvodem je, že není nutné, abyste jej nechali působit po dobu hodin nebo dnů (v závislosti na tom, jak silně je povrch rezavý). Je nutné pouze na povrch nastříkat přípravek WD-40, chvíli počkat a potom vyčistit povrch hrubým kartáčkem jako u výše uvedených metod.

Pokud je rez silná, tuto metodu opakujte, dokud rez zcela nezmizí. Chcete-li odstranit všechny zbytky rzi, použijte WD40. Tím se sníží riziko, že voda znovu zapříčiní tvorbu rzi. Bude také na kovovém pletivu sloužit jako ochranná vrstva, aby se zabránilo vzniku rzi na dlouhou dobu.

Podívejte se na naši webovou stránku, kde najdete další informace o našich produktech a také naše tipy a triky. To vše najdete zde.