Kolečka Vám mohou usnadnit život na zahradě. Jsou také dobrá pro Vaše záda. Raději byste tahali ručně ty těžké svazky mulče, nebo byste je raději prostě hodili na kolečko? Odpověď je více než zřejmá. Základní údržba kolečka Vám zajistí jeho užitečné služby na dlouhou dobu.  

Nyní, když jsme zjistili, jak se o kolečko stará o Vás, je na čase přemýšlet, jak se postarat o kolečko, protože jej pro efektivní práci potřebujete mít bez rzi, čisté a se snadným chodem. 

Základní údržba zahradního kolečka

1. Údržba zahradního kolečka: rukojeti

Nikdy nebudete o této části kolečka vědět, dokud nebude tak hrubá, že skončíte s kovovými voštinami v rukou. Rukojeti jsou často při údržbě kolečka přehlíženy.

Pokud si myslíte, že jsou rukojeti Vašeho kolečka drsné, můžete je obrousit brusným papírem. Můžete je také natřít lněným nebo jiným olejem. Před uložením kolečka se ujistěte, že olej vyschl. 

2. Korba pro náklad

Korba je místo pro náklad a je to často ta část zahradního kolečka, která je ve styku s těmi nejhoršími nečistotami. Vzhledem k tomu je čištění prostoru pro náklad často velmi důležité pro celkovou údržbu zahradního kolečka. Základní údržba znamená odstranění všech nečistot po každém použití kolečka.

Když budete pokračovat s údržbou zahradního kolečka – vše, co musíte udělat, je důkladně jej vyčistit. K tomu je třeba použít ocelový kartáč a vydrhnout všechny nečistoty. Můžete také přidat nějakou neabrazivní čisticí kapalinu – dbejte ale na to, aby před uskladněním kolečko řádně vyschlo.

3. Údržba zahradního kolečka: kolo a náprava

Samozřejmě, pokud se oba tyto prvky rozbijí, pak se Vaše zahradní kolečko zastaví. Aby náprava fungovala efektivně – stačí jí řádně mazat nejlepším mazivem, které najdete. Doporučujeme používat přípravek  WD-40. Tento přípravek také zabrání vzniku rzi na nápravě i kole a zároveň odpuzuje usazování nových nečistot. Pro pneumatiku na kole můžete udělat pouze, to, že budete hlídat, aby byla řádně nahuštěná a připravená tak na veškerou hmotnost.

Možná jste si všimli, že údržba kolečka je díky těmto 3 krokům velmi snadná práce. Opakujte ji každý týden a budete mít jistotu, že tento šikovný zahradní nástroj zůstane ve skvělé kondici a bude Vám i nadále sloužit po mnoho dalších let.


Pokud hledáte další tipy a triky nebo podrobné informace o našich produktech, navštivte prosím naše webové stránky zde.