Společnosti po celém světě investují miliony dolarů do výzkumu maziv řetězů jízdních kol, které pomohou cyklistům chránit kola před pískem a nečistotami. Jejich hlavním cílem je připravit formulaci, která pomůže cyklistům dosáhnout dlouhodobě fungujícího, rychle přehazujícího a efektivního hnacího ústrojí. Proto jsou maziva na řetězy velmi důležitá.

To je důvod, proč dnes najdete na trhu a na internetu různé mazací oleje pro řetězy jízdních kol. Během závodů nebo volnočasových jízd po městě nikdy nevíte, s jakou cestou se setkáte. Může se stát, že v blízkosti staveniště budou hromady prachu, štěrk (což jsou mimochodem nejlepší místa k získání kreativity s Vaším jízdním kolem) nebo bláto, které se nabalí na kola. V některých případech se může mazivo na řetěz také smýt při dešti, pokud nemá vysokou kvalitu.

Mazivo na řetězy jízdních kol, jako je WD-40, je skvělé, protože může být použito při všech typech povětrnostních podmínek. Mazivo typu “vše v jednom” dělá dobrou práci při ochraně řetězu, avšak speciálně formulované mazivo funguje ještě lépe. Můžete si vybrat konkrétní maziva podle jízdních tras. To Vám pomůže udržet Vaše jízdní kolo ve skvělé kondici.

Jak funguje mazivo na řetězy jízdních kol?

Mazivo na řetězy jízdních kol je nutné pouze pro vnitřní části, jako jsou řetězové destičky, válečky, čepy, kazety a přehazovačka. Protože mazivo potřebuje proniknout do všech malých oblastí, mělo by být dostatečně husté, aby na řetězu vydrželo déle a dostatečně řídké na to, aby se snadno dostalo mezi díly. To je důvod, proč hustší maziva nejsou pro kolo vhodná.

Důležité je nanášet mazivo ve velkém množství, aby hnací ústrojí vydrželo delší dobu. Kromě maziv na řetězy jízdních kol existují dva další typy maziv pro jízdní kolo: Všeobecné čističe a odmašťovací prostředky. Oba tyto čističe slouží k jinému účelu a pomáhají udržovat jízdní kolo čisté.

Než se dostaneme ke třem různým typům maziv pro řetězy jízdních kol, které nabízí WD-40, zmíníme se o těch dvou dalších čističích jízdních kol, které WD-40 nabízí:

Maziva pro čištění jízdních kol

Čistič jízdních kol WD-40 Bike Cleaner

Čištění jízdního kola mycím prostředkem na nádobí a vodou už nefunguje. Mýdlo na nádobí odstraňuje vrchní vrstvu maziva a zanechává jízdní kolo nechráněné. Čistič kol WD-40 Bike Cleaner je navržen tak, aby odstranil tvrdé nečistoty z rámu Vašeho kola. Jednoduše odstraňte nejhorší bláto a nečistoty, naneste nastříkáním přípravek WD-40 Bike Cleaner na část pokrytou nečistotami a počkejte několik minut, než se nečistoty uvolní. Nyní nečistoty smyjte mírným proudem hadicí. Při čištění rohů nastříkejte velké množství přípravku na díly, vydrhněte kartáčem a otřete je hadříkem. V případě potřeby opakujte.

Odmašťovač jízdních kol WD-40 Bike Degreaser

Odmašťovač jízdních kol WD-40 Bike Degreaser lze použít na nejvíce zatvrdlé nečistoty. Lze jej použít na přehazovačky, řetězy, kazety a řetězy. Odmašťovač funguje stejně jako čistič. Udržuje součásti čisté, nezanechává žádné zbytky, zvyšuje účinnost jízdního kola a chrání díly před přichytáváním příliš velkého množství prachu (pokud jsou ošetřeny).

Viditelné části jízdního kola lze snadno vyčistit, ale k čištění řetězových válečků a zubů budete potřebovat kartáč na čištění kazet a řetězů. Další nástroje, které budete potřebovat, jsou zarážky rozdělených lanek, které budete potřebovat pro odstranění zadní přehazovačky, abyste vyčistili lanko.

Maziva na řetězy jízdních kol

Obecně platí, že existují dva typy maziv na řetězy jízdních kol: suché a mokré. Aby však přípravek WD-40 umožnil lidem vyjíždět na kolo za všech klimatických podmínek a na různých trasách, představil také univerzální mazivo pro všechny podmínky “All Conditions Lube”. Níže jsou popsány způsoby použití všech tří maziv:

Suché mazivo pro jízdní kola WD-40 Bike Dry Lube

Suché mazivo nepřitahuje mnoho prachu a nečistot. Je však nutné jej aplikovat pravidelně, protože rychle schne. Suché mazivo zanechává řetěz jízdního kola mnohem čistší. Zvyšuje efektivitu řetězu a proniká hluboko do všech součástí. Suché mazivo může být použito na kazety, řetězy a přehazovačky. Naneste silnou vrstvu maziva na řetěz a otáčejte pedály směrem vzad.

Mokré mazivo pro jízdní kola WD-40 Bike Wet Lube

Mokré mazivo pro jízdní kola WD-40 je výkonnější než suché mazivo, protože chrání kolo při mokrém počasí a bahně. Chcete-li mokré mazivo využít nejefektivnějším možným způsobem, aplikujte jej poté, co jste přijeli z obzvláště špinavé jízdy. Tímto způsobem vyčistíte nečistoty z hnacího ústrojí, které se může přichytit k mokrému mazivu. Toto mazivo na řetězy může být použito pro kazety, řetězy a přehazovačky.

Mazivo pro všechny podmínky WD-40 Bike All Conditions Lube

Jak již bylo zmíněno výše, toto mazivo na řetězy jízdních kol je určeno jak pro mokré, tak pro suché cyklistické podmínky. Toto mazivo snižuje poškození součástí a umožňuje plynulé měnění převodových stupňů. Dobře penetruje do komponentů jízdního kola a je skvělé pro běžné jezdce. Toto mazivo na řetězy jízdních kol lze použít na otočné body, řetězy, kabely, přesmykače a přehazovačky.

Tipy pro čištění jízdního kola

  • Pro dosažení co nejlepších výsledků zvolte spolehlivé a vysoce kvalitní mazivo.
  • K čištění jízdního kola nepoužívejte tekutý prostředek na mytí nádobí, protože obsahuje škodlivé chemikálie
  • S čištěním začínejte vždy shora a pokračujte směrem dolů
  • Pro odstranění nečistot použijte kartáč a pro odstranění nečistot z komponentů hadřík bez vláken

Maziva na řetězy jízdních kol WD-40 jsou k dostání v nádobce se sprejovým rozstřikovačem, což usnadňuje nanášení přesně požadovaného množství maziva. Důležité je pravidelné mazání součástí kola, protože jinak časem zatuhnou. Vše, co musíte udělat, je po jednom nebo dvou týdnech, v závislosti na frekvenci používání Vašeho jízdního kola, pravidelně díly kola mazat a po nanesení vždy otřít přebytečné mazivo.