Ať už se pokoušíte odstranit rez z běžných nástrojů pro domácnost nebo z auta, obnáší to trochu práce ….. dobře, obnáší to hodně práce. Existuje tucet domácích triků a stovek maziv, jak toho dosáhnout. Otázka “jak odstranit rez z kovu” není ničím novým. Snažili jsme se a zkoušeli a zkoušeli, ale domácí triky končí rozšířením rzi nebo maziva nejsou dostatečně účinná po dlouhou dobu.

Než se dozvíte tajemství „jak odstranit rez z kovu“ se musíte připravit, protože proces je dlouhý a může trvat hodinu nebo možná i den. Než se dostaneme k trikům prováděným vlastními silami, zmíníme nástroje, které budete k odstranění rzi potřebovat:

Nástroje potřebné k odstranění rzi

 • 000 ocelová vlna
 • smirkový papír
 • ocelový kartáč
 • gumové rukavice
 • přípravek proti korozi
 • bílý ocet
 • jedlá soda
 • sůl
 • citron
 • brambora
 • mycí prostředek na nádobí

Rez seškrábejte pryč

Před zahájením čištění je nutné si vzít rukavice. Ať už používáte bílý ocet nebo přípravek proti korozi, dlouhý kontakt s rozpouštědlem může způsobit škrábance a popáleniny na Vašich rukách.

V závislosti na nástroji, kterým se pokoušíte odstranit zbytky rzi, je třeba použít pouze lehký tlak. Pro čištění tvrdých povrchů používejte ocelovou vlnu 000. Pravidelně stírejte nános a dbejte, aby se nedostal do dalších součástí. Když máte pocit, že jste jej vyčistili až na povrch, použijte smirkový papír a ošetřovanou oblast zarovnejte. U malých nástrojů a ploch použijte pro odstranění rzi ocelový kartáč.

Jak odstranit rez z kovů pomocí domácích maziv a běžných spotřebitelských nástrojů

Bílý ocet

Bílý ocet je velmi dobrý pro čištění rzi. Rozpouštědlo je přirozené mazivo a může být použito na malých i velkých kovových dílech. U malých dílů namočte kov do octa přes noc. V případě, že kov nemůže být ponořen, použijte kus látky, namočte jej do octa a omotejte jej kolem nástroje.

Při čištění velkých kovových povrchů nalijte ocet přímo na kov a nechte ho působit po dobu dvou až tří hodin. Poté jej otřete hadříkem a pro odstranění uvolněné rzi použijte ocelovou vlnu.

Jedlá soda

Umyjte povrch kovu a posypte jej jedlou sodou. Vlhká oblast vytvoří směs s jedlou sodou a přilepí se na rez. Nechte působit hodinu nebo dvě, v závislosti na množství rzi. Poté povrch vydrhněte ocelovým kartáčem nebo ocelovou vlnou. Tam, kde ocet rozpouští rez, jedlá soda ji uvolňuje z povrchu, což znamená, že bude nutné použít trochu síly na oškrábání. Buďte tedy připraveni!

Citronová šťáva a sůl

Když se kyselé vlastnosti citronu zkombinují s abrazivním účinkem soli, roztok dělá při odstraňování rzi zázraky. Tato směs obvykle pracuje nejlépe na méně zatvrdlých skvrnách. Vytvořte pastu smícháním soli s citrónovou šťávou. Aplikujte ji na zrezivělé místo a nenechávejte jej působit více než dvě hodiny. Kyselina uvolní rez z povrchu a snadno ji můžete otřít hadříkem.

Mycí prostředek na nádobí a brambora

Malé upozornění – tato metoda je trochu špinavá, ale pracuje nejlépe na méně zatvrdlé rzi. Jednoduše rozřízněte bramboru na půlku a na jednu polovinu naneste mycí prostředek. Mycí prostředek na nádobí sám o sobě může být pro kov škodlivý, ale v kombinaci s bramborami je to jako kouzelné mazivo. Použijte bramboru jako čisticí houbičku a vydrhněte povrch, dokud rez nezmizí.

Jak odstranit rez z kovu průmyslovými mazivy

Ochrana proti korozi (Rust Arrester)

Poté, co jste umyli auto, odstranili rez a použili triky pro odstranění zbývající rzi – použijte ochranu proti korozi (rust arrester), abyste zabránili šíření rezu. Jakmile zaschne, můžete ji pokrýt voskem, abyste mu poskytli bezpečnostní vrstvu. Ochrana proti korozi zabraňuje šíření rzi, ale neodstraňuje ji z povrchu.

WD-40

Přípravek WD-40 je mazivo odstraňující rez, které může být použito na všechny druhy nástrojů, jako jsou zahradní technika, auta, hračky, nábytek apod. Po aplikaci mazivo okamžitě zasychá a chrání kov před korozivními přísadami. Dlouhodobě udržuje povrch suchý a brání tomu, aby voda reagovala s kovem. WD-40 se musí aplikovat poté, co jste odstranili rez z povrchu. Proniká hluboko do povrchu a uvolňuje rezavé kovové části, takže lze rez snadno setřít z povrchu.

Kyselina citronová

Pokud se mě někdo zeptá, jak odstranit rez z kovu, kyselina citronová je poslední na seznamu. Problém s tímto mazivem spočívá v tom, že odstraňuje spolu s korozí i barvu. Pokud plánujete vyčistit rez z Vašeho auta, navrhuji použít jiné metody, například přípravek WD-40. Kyselina citronová může být použita k čištění malých nástrojů, jako jsou lopaty, šrouby nebo a matice. Vše, co musíte udělat, je nasypat dvě lžíce kyseliny do misky s horkou vodou a ponořit do ní předměty. Nechte působit přes noc a použijte ocelovou vlnu, abyste ráno odstranili veškerou zbývající rez.

Po vyzkoušení domácích maziv je nejlepším průmyslovým mazivem pro odstraňování rzi přípravek WD-40. Toto mazivo je dostatečně silné, aby odolalo rzi po dobu šesti měsíců. V případě vozu, po mytí, čištění a voskování, použijte toto mazivo k udržení krásy Vašeho auta. I pro jiné kovové díly je přípravek WD-40 správnou volbou pro ochranu proti rzi.