Zahradnictví je oblíbeným koníčkem. Většina lidí má alespoň jeden květináč nebo kontejner, kde něco pěstují. Zatímco ale věnujeme velkou pozornost rostlinám, jejich zalévání a pletí, zahradní nářadí je často zanedbáváno. Lopaty, lopatky, motyky atd., o všechno toto nářadí je nutné pečovat, aby se zajistilo, že budou mít dlouhou životnost a budou Vám pomáhat při zahradních pracích dlouhou dobu.

Mít zahradní nářadí dobře udržované je důležité. Zvláštní pozornost je třeba věnovat nářadí tehdy, když jej ukládáte na zimu. Rez a koroze je jedním z hlavních problémů, se kterými se setkáte u zahradního nářadí, protože je vyrobeno z kovu a používá se v místech bohatých na bahno, vlhkost a vodu. Pokud je nebudete důkladně čistit a udržovat v dobrém stavu, než je uložíte do skladovacího prostoru, budou časem reznout a bude nutné každou sezónu nakoupit zahradní nářadí nové.

Zde je několik důležitých věcí, které byste měli udělat pro uložení zahradního nářadí:

Zahradní nářadí důkladně vyčistěte

Rez je vyvolávána vlhkostí, která je hojně přítomna v půdě. Protože zahradní nástroje jsou stále v kontaktu s půdou, je důležité je před uložením do skladu zahradního nářadí vyčistit, aby nedošlo k rezavění a korozi.

Nevyčištění zahradních nástrojů před jejich uložením také umožní, aby se zbytky kořenů plevele, semen a chorob z půdy přenášely z jedné rostliny na druhou. Určitě nechcete, aby se Vaše zahrada změnila v prach kvůli nějaké nemoci. Než uložíte zahradní nářadí do skladu na nářadí, umyjte nářadí vodou, abyste z něj odstranili půdu. K oškrabání bláta lze použít stěrku, což zároveň zamezí přenosu rostlinných šťáv a pryskyřic z jedné rostliny na druhou. Údržba tedy nejen chrání rostliny před problémy, ale také pomáhá předcházet nahromadění rezu na zahradním nářadí. Důležité je také zahradní nářadí před uložením do skladu na nářadí řádně vysušit.

Zbavte se rzi ihned

Pokud se na zahradním nářadí vyskytnou rezavá místa, je důležité, abyste je ihned ošetřili. Vyčištění zabrání tomu, aby rez poškodila další části nářadí a další nástroje uložené v blízkosti. K odstranění rezu z kovových částí zahradního nářadí lze použít drátěný kartáč nebo smirkový papír.

K oškrábání rzi z nářadí lze použít i písek. Bez ohledu na způsob, jakým se rozhodnete odstranit rez ze zahradního nářadí, vždy dbejte, abyste to udělali ihned, jakmile zjistíte, že na něm rez vznikla. Je to také nutné provést vždy, než uložíte zahradní nářadí do skladu na nářadí. Pokud budete odškrabávání rezu odkládat, dostane se do dalších částí nářadí. Potom je již obtížné jej vyčistit, když jej chcete opětovně použít.

Používání správných prostředků

Při čištění, sušení a odstraňování rzi jsou důležité kroky, které je třeba provést před uložením zahradního nářadí do skladu na nářadí. Ještě jedna věc, kterou je třeba udělat, bude uchovávat zahradní nářadí tak, aby se zamezilo vzniku koroze a rzi. Jedná se o ošetření zahradních nástrojů ochranným nátěrem, což představuje bezpečný způsob jejich uložení.

Na kovových částech zahradního nářadí můžete nanést tenký nátěr oleje, který je ochrání před korozí a rzí. Nicméně je vždy lepší používat speciální výrobky určené k ochraně před korozí kovů. Přípravek WD-40, jak všichni víme, je jedním z nejlepších produktů, pokud jde prevenci před rzí a korozí na zahradních nástrojích předtím, než budou uloženy do skladu na nářadí. Přípravek nejen nářadí namaže, ale také poskytne ochranu proti korozi po dobu celého roku. Nemusíte se starat o to, že Vaše zahradní nářadí rezne v zahradním skladu, protože se o to postará přípravek WD-40 za Vás. Přípravek vniká do nářadí, vytváří ochrannou vrstvu proti vlhkosti, což je hlavní příčinou vzniku rzi. Přípravek také zahradní nářadí optimálně namaže, což je potřeba pro jejich efektivní práci.

Shrnutí

Zahradní nářadí nyní můžete díky výše uvedeným tipům bezpečně uložit. Je důležité mít na paměti, že vystavení vnějším povětrnostním vlivům je jedním z hlavních důvodů, proč zahradní nářadí rezne. Než uložíte své zahradní nářadí do skladu, je důležité zajistit, abyste mu poskytli ochranu před vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy, které mohou zkrátit jeho životnost. Také se ujistěte, že máte pro uložení zahradního nářadí vhodnou kůlnu. Skladování zahradního nářadí venku vede pouze k jejich rezivění a korozi, což znemožňuje jejich opětovné efektivní používání.

Zahradní nářadí není malá investice. Nelze kupovat nové zahradní nářadí každý den. Proto je nutné o tyto nástroje pečovat, udržovat je v čistotě, ošetřovat správnými výrobky a skladovat je do dalšího použití na takovém místě, které jim poskytuje ochranu. Udržování zahradního nářadí bez rzi je jednou z hlavních věcí, které mohou zvýšit jejich životnost. Naneste přípravek WD-40 na zahradní nářadí, abyste jej opatřili ochrannou krycí vrstvou proti vlhkosti a zajistili jeho ochranu před vznikem rzi po dobu až jednoho roku.