Kovové armatury, kování a příslušenství zaujímají v našich domácnostech mnoho prostoru. Od umyvadel po sochy, od šperků po knoflíky je můžete najít kdekoli. Nicméně čas a používání může způsobit, že tyto atraktivní kousky začnou být matné a zašlé. Takže pokud hledáte nějaká šikovná řešení pro obnovu lesku kovů a vyčištění mosazi, máme k dispozici jednoduché prostředky, které najdete přímo na dosah ruky.

WD-40

Každý má v garáži nebo pod kuchyňským dřezem plechovku tohoto víceúčelového maziva. Věděli jste ale, že použití tohoto spreje sahá až k leštění a konečné úpravě všech druhů kovů? Vyzkoušejte to sami – najděte v domě mosazné kování, které je zašlé. Odpojte plastovou trysku z plechovky WD-40 a nasaďte ji na hubici. Nastříkejte malé množství na jemnou čistou látku a naneste kruhovým pohybem na zašlou mosaz. Budete se divit, jak přípravek funguje jako účinný čistič mosazi. Odstraňte za roky nahromaděnou špínu a nečistoty, aby Váš kovový předmět vypadal opět jako nový.

Roztok jedlé sody a octa

Domácí přípravek, který se může ukázat jako docela efektivní při odstraňování nečistot z kovu, je jedlá soda smíchaná s octem. Z vědeckých experimentů ve škole většina z nás bude vědět, že smíchání těchto dvou ingrediencí dohromady vytvoří šumivou pastu.

Potřete zašlou armaturu nebo povrch tímto roztokem, až přestane pěnit. Poté vyčkejte, až kyselina penetruje přes vrstvy nahromaděné špíny. Měkkým kartáčkem na zuby jemně třete směs proti kovu – což umožní malým částicím sody odstranit uvolněnou nečistotu. Toto ošetření je levné a dostatečně mírné, aby nedošlo k poškrábání nebo poškození kovu. Jakmile proces dokončíte, otřete směs vlhkou látkou a vysušte. Na konec můžete nanést na kovový povrch trochu přípravku WD-40. Po několika minutách můžete přípravek setřít a kov bude zářit.

Citronová šťáva

Citron funguje podobně jako ocet díky jeho kyselým vlastnostem. Můžete jej používat různými způsoby v závislosti na požadovaném úkolu.

Pro mírné každodenní použití nakrájejte polovinu citronu a posypte běžnou solí. Lze tak otírat povrch jakéhokoliv kovu, abyste odstranili povrchové nečistoty a špínu. Po ošetření otřete suchým hadříkem. Tento prostředek není sice určen pro hluboké čištění, ale určitě bude fungovat jako povrchový čistič oceli a mosaze.

Pro důkladnější čištění smíchejte dva díly tatarské omáčky s jedním dílem citrónové šťávy a vytvořte hustou pastu, kterou můžete použít k pokrytí silně zašlých kovů. Nechte pastu působit 30 minut před opláchnutím teplou vodou a vysušením. Pro finální leštění můžete použít přípravek WD-40 a jemně vyleštit.

Prevence a ochrana

Mnoho předmětů a nábytku je vystaveno každodennímu používání, a při neustálém kontaktu může lesk, na kterém jste tak tvrdě pracovali, zmizet během několika měsíců. U předmětů a dekorací, které se nachází uvnitř místnosti, doporučujeme omezit množství manipulace s nimi, ale mosazné kliky a baterie nebude snadné takto chránit.

Tyto předměty jsou obvykle utěsněny proti poškození vrstvou ochranného povlaku, lze zde použít několik různých metod.

Nátěr

Obvyklý je nátěr používaný pro dřevo a u méně estetických kovů. Silný nátěr může vydržet několik let a ochránit kov před nejhoršími účinky koroze. Samotná barva je však náchylná k poškození, často se odlupuje a bledne, čímž dochází k vystavení kovového povrchu vlivům. Nátěr také ničí estetiku atraktivních kovů, jako je mosaz a ocel, v těchto případech může být použit jiný inhibitor koroze.

Mazivo

U kovových dílů, které se pohybují a jsou silně používány, je mazivo jako WD-40 účinnější inhibitor koroze. Nebude praskat ani se odlupovat, když je suchý a zachová vzhled dražších předmětů. I když vyžaduje příležitostně opětovně ošetřovat, všeobecně se jedná o lepší řešení.

Hrnce, pánve a nádobí

Ať už jsou to litinové hrnce, pánve z nerezové oceli nebo mosazné a měděné nádobí, jde o kovy, které jsou vystaveny většině každodenního používání v kuchyni.

První krok při čištění nádobí zná každý, kdo někdy myl nádobí. Omyjte kov horkou vodou a mýdlem a odstraňte z povrchu veškerou mastnotu. Jakmile se dostanete na holý kov, je čas začít čistit. Obecné povědomí hovoří proti použití brillo polštářků a ocelové vlny, protože mohou zanechat na hladkém povrchu škrábance. Zde je několik dalších možností, jak dostat zatvrdlé nečistoty a skvrny pryč.

Nalijte do nádoby jeden nebo dva šálky vody, aby bylo dno pod vodou, přidejte pár lžic octa nebo citronu a pak přiveďte směs do varu. Do hrnce vložte ostatní špinavé nádobí, abyste vyčistili nerezové nože a mosaz. Nechte směs působit cca 15 minut, povrch by měl být po odstranění čistý. Pokud zůstanou nějaké zbytky, opakujte proces několikrát, než budete spokojeni.

Není všechno zlato, co se třpytí

Použití běžných materiálů v domácnosti a plechovky přípravku WD-40 Vám obnoví lesk v domácnosti. Vezměte plastové rukavice, plátky citronu a připravte se na práci, aby byly ocel, měď, hliník a mosaz ve Vaší domácnosti čistší než kdykoli dříve.