Chtěli byste se starat o své zahradní nářadí tak, aby vydrželo po mnoho dalších sezón? Začněme radou, abyste nezapomínali své zahradní nářadí u stromů nebo záhonů, jinak si budete brzy kupovat nářadí nové. Když jsou Vaše lopaty, nůžky, motyky a hrábě špinavé, je potřeba přemýšlet o tom, jak správné skladování zahradního nářadí může ovlivnit jejich životnost.

Zde jsou 2 jednoduché kroky, které je potřeba mít na paměti, když se zahrádkářské sezóna blíží ke konci.

1. Čištění a příprava

Než přikročíme k popisu správných technik skladování zahradního nářadí, bude nutné, abyste z nářadí odstranili veškerý prach a nečistoty. Podívejte se také, jak špinavá je Vaše zahradní hadice – stačí ji jednou postříkat vodou a nechat ji uschnout na vzduchu.

Pokud na Vašem zahradním nářadí vidíte známky rzi, obstarejte si přípravek WD-40 Blaster 3-in-1 a naneste jej na místa s nánosem rzi. Nyní nechte tento skvělý přípravek a jeho formulaci působit po dobu asi 10 minut, a poté rez vydrhněte brusným papírem nebo ocelovou vlnou.

Nyní, když je špína a rez pryč a Vaše nástroje vypadají jako nové, je třeba ošetřit dřevěné násady. Násady mají tendenci vytvářet třísky a vyboulení kvůli charakteru práce, pro kterou jsou určeny.

Nedělejte si starosti – stačí držadla jednou otřít čistým hadříkem namočeným ve lněném oleji a jste připraveni. Dřevěné násady se tak zvlhčí a zabrání se opětovnému výskytu hniloby.

2. Správné místo pro skladování zahradního nářadí

Nyní, když jste své zahradní nářadí uvedli opět do dobrého stavu, je na čase jej řádně uskladnit. Je nutné nalézt co nejsušší možný prostor ve Vaší domácnosti. To je také důvod, proč většina majitelů domů a zahrádkářských nadšenců ukládá své zahradní nářadí do svých skladů, technických místností a garáží. Jakmile najdete takový prostor, vlastní uložení už je snadné, můžete nářadí opřít o zeď nebo zavěsit na háčky.

Když mluvíme o skladování zahradního nářadí, doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost lopatám. Důvodem je skutečnost, že když ostří zůstane příliš dlouho v kontaktu se zemí, otupí se – což znamená, že bude při práci hůře procházet hlínou. Co proti tomu udělat? Buď ji opřete opačně, tedy dřevěnou rukojetí směrem dolů nebo ji zavěste na zeď.

Správné skladování zahradního nářadí na konci zahrádkářské sezóny pouze ve dvou krocích. Na co tedy čekáte?

Více rad a tipů na našem blogu.