Všichni víme, jak je běžné vyjmutí šroubu jednoduchá věc! Ne vždy je to ale tak jednoduché. Pokud jsou šrouby dlouhou dobu na svém místě nebo jsou pokryty rzí, jejich odstranění bude těžké. Níže jsou popsány některé z technik, které lze pro tento účel úspěšně použít.

Pevné nasazení šroubováku do drážky šroubu

Jednou z hlavních náležitostí pro odstranění šroubu z předmětu je pevné a dostatečně silné nasazení šroubováku do drážky šroubu. Doporučujeme, abyste použili největší možný šroubovák, který odpovídá hlavě/drážce šroubu, a na rukojeť vyviňte co největší možnou sílu. Uchopte šroubovák Vaší silnější rukou, abyste maximalizovali šance na získání co nejlepší možné páky. Můžete dokonce zvážit uchopení šroubováku pomocí klíče nebo kleští pro vytvoření ještě větší páky.

Použití penetračního oleje

Použití penetračního oleje je pro demontáž šroubů také velmi doporučeno. Penetrační oleje jsou báječné zejména tehdy, kdy je šroub upevněn do kovu. Penetrační olej se dostane do závitu šroubu a uvolní jej dostatečně na to, abyste jej mohli snadno odstranit pomocí šroubováku. Vyvstává ale otázka: jaký penetrační olej byste měli použít?

Když dojde na výběr penetračního maziva, dobrým produktem je přípravek WD-40 Specialist Penetrant. Vše, co musíte udělat, je nastříkat na šroub sprej WD-40 Specialist Penetrant a nechat jej působit asi patnáct minut. Penetrační sprej WD-40 Specialist Penetrant jej uvolní dostatečně na to, abyste jej mohli snadno odstranit pomocí šroubováku. Je to tak jednoduché!

Přidání dalšího materiálu

Bez ohledu na to, jak dobře může fungovat přípravek WD-40 Specialist Penetrant ve spreji – nebo jakýkoli jiný penetrační sprej, skutečností je, že se nikam nedostanete, pokud nebudete schopni povolit šroub šroubovákem. A k tomu je potřeba silné a pevné nasazení šroubováku do drážky hlavy šroubu.

Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Pokud žádná z uvedených metod neumožňuje šroubováku dosáhnout patřičně pevného nasazení do drážky hlavy šroubu, měli byste zvážit přidání dalšího materiálu na hlavu šroubu, abyste získali trochu pevnější nasazení. To znamená, že pokud šroubovák stále vykluzuje z drážky, měli byste zvážit jeho pokrytí materiálem, který mu poskytne o něco pevnější nasazení. Pro tento účel lze použít různé materiály – od kusu ocelové vlny až po abrazivní kuchyňskou houbu. Volba závisí na dostupnosti a na tom, který materiál bude co nejlépe vyhovovat konkrétním potřebám!

Použití kladiva

Je-li objekt robustní a vydrží úder, můžete dokonce zvážit použití kladiva pro vyjmutí šroubu. Předtím, než se zeptáte na zřejmou otázku, dovolte mi to přeformulovat: dokonce můžete použít kladivo se šroubovákem, abyste vytáhli šroub z předmětu. Jak? Jediné, co musíte udělat, je jemně klepnout na šroubovák kladivem. Tím umožníte šroubováku lepší uchopení hlavy šroubu. Postup však vyžaduje velkou opatrnost. Je to proto, že můžete snadno zlomit hlavu šroubu, pokud bude úder veden příliš velkou silou. Také, pokud máte co dočinění s předmětem, který je křehký, doporučujeme, abyste na tuto techniku zcela zapomněli, protože použití kladiva může poškodit okolní materiál šroubu.

Využití tepla

Pro demontáž šroubů lze použít i teplo. Jak? Vše, co musíte udělat, je ohřát šroub, aby se jeho závity uvolnily. Při používání této techniky však musíte dbát velké opatrnosti. Například je třeba zajistit, abyste ohřívali pouze šroub a nepoškodili celý předmět. Pokud předmět nelze příliš zahřívat, měli byste na tuto techniku zapomenout, riziko se nevyplatí!