Kovové zahradní brány jsou vynikající volbou pro Vaši zahradu a domov. Tyto brány nabízejí trvanlivost, kvalitu, styl a odolnost a zároveň dodávají Vašemu domu kouzlo. Kovové brány mohou sice stát o něco víc než ty dřevěné, mohou však vydržet celý život, pokud jsou řádně ošetřovány a dobře udržovány. Vzhledem k tomu, že investujete větší množství peněz do kovových zahradních bran pro Váš domov, je nutné, abyste je dobře udržovali, čistili je, a to vše alespoň jednou za měsíc.

Pokud máte doma kovovou zahradní bránu a nemáte tušení, jak ji udržovat čistou a dobře udržovanou, zde je jednoduchý průvodce, který Vám pomůže. Čistit kovové brány není těžké, ale zabere to mnohem víc času než u ostatních bran. Níže se podívejte se na postup čištění kovových zahradních bran, abyste se ujistili, že jsou udržovány v perfektním stavu.

Krok 1 – Umyjte bránu mýdlovou vodou

Vezměte kbelík a vložte do něj trochu jemného čisticího prostředku a přidejte trochu teplé vody. Směs zamíchejte rukama a vytvořte pěnu. Nyní si vezměte houbičku a ponořte ji do kbelíku. Houbou aplikujte mýdlovou vodu na bránu. Rýžákem bránu dobře vydrbejte, což bránu zbaví ptačího trusu, špíny a nečistot, které se na bráně nashromáždily. Nejlepší je začít nejprve s jedním křídlem brány, umýt obě strany a poté pokračovat s druhým křídlem brány podle stejného postupu jako u prvního křídla.

Krok 2 – Opláchnutí

Po dokončení mytí obou křídel brány mýdlovou vodou si vezměte zahradní hadici a důkladně obě křídla opláchněte. Ujistěte se, že na bráně nejsou žádné stopy mýdla. Zbytky mýdla mohou vést k odbarvení brány a určitě nechcete, aby se to stalo. Jakmile je všechna mýdlová voda opláchnutá a křídla brány jsou čistá, vezměte hadřík a obě křídla kovové zahradní brány osušte. Poté vyčkejte, až vyschnou na vzduchu.

Krok 3 – Hlídání výskytu rzi

Jedním z největších problémů, pokud jde o kovové zahradní brány, je rez. Pokud nejsou tyto brány řádně udržovány, může na nich růst rez, což znemožní jejich funkčnost. Musíte být pozorní na stopy rzi na bráně. Vždy je snazší rez odstranit, pokud je v počáteční fázi výskytu. Jakmile se vymkne kontrole, hrozí, že o bránu přijdete.

Krok 4 – Odstranění rzi

Pokud najdete na kovové zahradní bráně nějaké stopy rzi, vezměte kus brusného papíru a rez odstraňte. Dbejte, abyste odstranili všechny zrezivělé části brány. Také je třeba dbát na to, aby nedošlo k přílišnému sedření nebo poškození brány, což by znamenalo zvýšení nákladů na opravy. Zkontrolujte, zda jsou obě strany brány beze stop rzi a případnou rez důkladně odstraňte.

Krok 5 – Umýt a opláchnout

Po odstranění rzi z brány znovu bránu umyjte, jak je uvedeno v prvním kroku. Postupujte dle procedury s mýdlovou vodou s opláchnutím a osušte křídla brány pomocí hadříku. Nechte bránu vyschnout na vzduchu po dobu nejméně 30 minut.

Krok 6 – Naneste základní nátěr

Zvolte základní nátěr, který je vhodný pro Vaši zahradní kovovou bránu. Ujistěte se také, aby zvolený základní nátěr obsahoval inhibitory koroze, aby byla brána chráněna před korozí. Vyberte základní nátěr, který je dodáván se sprejovým rozprašovačem, který usnadňuje jeho aplikaci. Široce otevřete křídla brány a začněte s nástřikem ve vrchní části brány. Nanášejte postřikem, dokud nedosáhne spodní části brány. Stejným způsobem aplikujte základní nátěr na druhé bráně. Pro vyšší ochranu aplikujte dvě vrstvy základního nátěru. Před nanesením druhé vrstvy se ujistěte, že je první nátěr suchý.

Krok 7 – Namažte zámky a západky brány

Jedná se o jeden z nejdůležitějších kroků a je důležité vybrat správné mazivo. WD-40 funguje perfektně, pokud jde o lubrikaci zámků a západek. Nejen, že maže zámky kovových zahradních bran, ale také je zbaví rezu až na jeden rok. Pokud jsou zámky a západky brány mazány pomocí přípravku WD-40, můžete si být jisti, že budou pracovat hladce a bez problémů. Rez je jedním z hlavních důvodů, proč zámky kovových bran a zámků ztrácejí svou funkčnost a je obtížné je otevírat a zavírat. Mazání zámků a západek přípravkem WD-40 udrží korozi na uzdě a poskytne hladký chod brány.

Krok 8 – Nátěr

Poslední krok procesu čištění kovové zahradní brány je nátěr. Tento krok se neprovádí po každém čištění brány, ale jednou za rok. Zvolte barvu, která je vhodná pro daný druh kovové zahradní brány, kterou máte, a kov použitý při jeho výrobě. Nátěr jí poskytne ochrannou vrstvu proti korozi. Můžete použít dva nátěry, pokud máte pocit, že jeden nátěr není dostatečný. Stačí se ujistit, že první vrstva je před nanesením druhé vrstvy dobře zaschlá.

Kovové zahradní brány nejen vypadají skvěle, ale nabízejí maximální ochranu, odolnost a dodávají Vašemu domu eleganci. Pomocí výše uvedených kroků můžete své kovové zahradní brány udržet v dokonalém stavu.