Zatímco zima je z mnoha důvodů skvělá sezóna, zahradničení je jedna z aktivit, která Vás ani nenapadne. Takže, když je zima na obzoru, je důležité nejenom uložit své zahradnické nářadí do skladu na nářadí, ale také zajistit, aby nářadí nebylo vystaveno vlhkostí, kterou zima přináší. Ano, v zimě se vlhkost dostane i do uzavřeného prostředí kůlen a garáží, a to jsou přece místa, kde budete své nářadí skladovat, že? Proto je důležité zajistit, aby Vaše nářadí bylo schopné odolat vlhkosti a nevznikala na něm koroze.

Níže uvádíme některá opatření, která je nutné provést před uložením různých druhů zahradního nářadí:

Sekačky na trávu

Vypuštění paliva před uložením sekaček na trávu je důležité. Zvláště pokud chcete, aby byly použitelné v budoucnu. Je to proto, že alkohol v palivu poškozuje plastové části, se kterými přichází do kontaktu, a současně způsobuje korozi palivové nádrže. Nejlepším způsobem pro odčerpání paliva je nechat sekačku běžet až do úplného vyčerpání zásob paliva (pokud není výrobcem určeno jinak).

Důležité je také odpojit baterii, aby se sekačka nemohla náhodně spustit. Zní to legračně? Nezapomínejte, že vše, co je třeba pro spuštění sekačky, je aby se dostaly do kontaktu správné dráty, nikoliv stisknutí spínače. Jistě, stisknutí spínače je jedním ze způsobů, jak spojit dráty, ale existují i ​​jiné (náhodné) způsoby, jak k tomu může dojít také. Vyjměte také zapalovací svíčku, abyste si byli naprosto jisti. Potom vyjměte čepel. Zvažte její naostření před tím, než ji uložíte, nebo ji vyměňte, pokud vypadá příliš opotřebované. Je lepší strávit trochu více času při údržbě nyní, když už ji provádíte, než se k tomu vracet po zimě.

A co udělat dále?

Nyní je čas si trochu plivnout do dlaní. Vyčistěte rám od veškerých nečistot a nánosů, které se mohly časem nahromadit. Sekačku poté nakloňte na stranu a umyjte její spodní stranu hadicí. Zvažte aplikaci vrstvy ochranného maziva, jako je například WD-40. Pomáhá zajistit, aby nekorodovala vlivem vzdušné vlhkosti, což je obvyklé pro zimní období. Tato vrstva bude určitě třešničkou na dortu perfektní údržby. Nakonec nasaďte zpět zapalovací svíčky a uložte sekačku do garáže nebo skladu.

Ruční nářadí

Je důležité, abyste ruční nářadí neustále udržovali čisté. Pokud jste to dodržovali během zahradnické sezóny a udržovali své nářadí čisté a uklizené, nebudete mít příliš práce navíc s jejich uložením na zimu. Nicméně pokud je nářadí špinavé, je důležité, abyste jej před uložením do skladu zahradního nářadí vyčistili.

Pro odstranění nečistot použijte kartáč. V případě, že jsou Vaše nástroje na některých místech zkorodované (což signalizuje, že byste se o ně měli lépe starat), ošetřete tato místa brusným papírem nebo ocelovou vlnou. Při provádění této čistící práce noste vždy ochranné brýle. Kousky rzi mají schopnost poškodit oči. Když už se věnujete těmto pracem, vezměte si rukavice a nabruste Vaše rycí a kopací nářadí.

Co je důležité?

Je důležité zkontrolovat dřevěné rukojeti nářadí na případné trhliny a praskliny, které se na nich mohou vyskytnout. Vždy je v takovém případě lepší je vyměnit, než je spravovat lepidlem nebo páskou.

Nejdůležitější úkon před uskladněním ručního zahradního nářadí je nanesení ochranné vrstvy maziva, která vytváří ochrannou vrstvu na nářadí a zajišťuje, že nebudou napadeny korozí během zimního období. Skvělý mazací sprej pro všechny tyto potřeby je WD-40. Tento multifunkční sprej zajistí, že Vaše nářadí bude během zimy chráněno, takže si můžete v klidu vychutnávat pohodu zimních svátků bez jakýchkoli obav o zahradní nářadí.

Nádoby a květináče

Na rozdíl od obecného přesvědčení je třeba před skladováním ošetřit i nádoby/květináče, nejen je pouze uložit do skladu zahradního nářadí. Je to proto, že vlhkost může zvýšit šanci na výskyt houby uvnitř nádob, které brání růstu rostlin v nich.

Chcete-li vyčistit všechny houby, které by mohly být přítomny v nádobách, očištěte je speciálním čisticím kartáčem. Potom je namočte do bělícího roztoku na dobu nejméně deseti minut. Tato technika zničí všechny bakterie na povrchu nádob. Po vysušení zvažte ochranný postřik přípravkem WD-40, protože zabraňuje akumulaci vody na povrchu díky své funkci vytěsňování vody. Jedna vrstva WD-40 zajistí, že na nádobách nebudou během zimy růst díky vlhkosti houby.

Zázraky WD-40

WD-40 je jedním z nejdůležitějších prostředků, které lze použít při skladování zahradního nářadí přes zimu. WD-40 lze použít pro očištění nožů, čepelí sekaček a střihačů nejen od zbytků rostlin, ale i pro ochranu před vlhkostí. Nebo jej lze použít jednoduše i pro samotné vyčištění nářadí. Spektrum jeho použití je obrovské a bez hranic.

V zimě, tedy když je vzduch plný vlhkosti, WD-40 plní své poslání a poskytuje perfektní ochranu před vodou a vlhkostí. Jedna vrstva WD-40 zajistí, že budete mít své nářadí po zimě ve stavu, v jakém jste jej před zimou zanechali – tedy bez rzi.

Je pravda, že garáže a přístřešky chrání Vaše nástroje proti většině ohrožení. Nicméně, nemohou dělat nic s vlhkostí, která se tvoří v důsledku uzavřeného prostředí během zimy. Vaše nástroje Vám vydrží doslova celý život, pokud strávíte trochu času údržbou, než je uložíte na zimu.