Kyslík a voda, dvě z nejhojněji se vyskytujících látek na zemi, jsou přítomny ve vzduchu, v mořích a v našem těle. Nicméně pro všechny své životodárné vlastnosti mohou být tyto látky v našich domovech také nepřítelem díky nebezpečí vzniku koroze a rzi.

Nejvíce náchylné k oslabení a degradaci způsobené těmito látkami je naše zahradní nářadí, které je často uzamčené v skladu a používané jen příležitostně. Můžeme tedy často nalézt kdysi ostrý pár zahradních nůžek nebo opotřebovaný a oslabený kdysi perfektní nástrčný klíč.

Otázka, jak zabránit vzniku koroze a tvorbě rzi u těchto nástrojů, je naléhavá. Takže jsme sestavili praktického průvodce pro skladování zahradního nářadí a jeho údržbu, aby bylo dosaženo co nejdelší životnosti.

Skladování

Při rozhodování o nejlepších způsobech skladování zahradního nářadí je třeba mít na paměti několik důležitých hledisek.

Mimo podlahu

Zahradní nářadí je důležité skladovat mimo podlahu; beton a dřevo jsou často náchylné k získávání vlhkosti ze země a atmosféry. Kontakt s kovovými díly po delší dobu může způsobit korozi. U menších úložných prostorů doporučujeme investovat do dobrého děrovaného panelu na stěnu. Bude to přínosem pro skladování Vašeho zahradního nářadí, protože budete mít nářadí snadno přístupné a zároveň jej budete mít umístěné mimo podlahu.

Suché prostředí

Jakýkoli uzavřený prostor může být inkubátor pro vlhké podmínky. Abyste tomu zabránili, je nutné ochránit své nástroje a okolní prostředí proti vlhkosti. Například boxy na nářadí a pevná pouzdra pro menší nástroje udrží nářadí v bezpečí před nejhoršími atmosférickými vlivy. Elektrické nářadí by mělo být uchováváno v původním obalu, aby bylo neprodyšně chráněno proti vlhkosti ve vzduchu.

Můžete také investovat do přístrojů pro regulaci teploty a klimatu ve Vašem skladu zahradního nářadí. Aby se vzduch udržel suchý a chladný, jsou pro tento účel ideální odvlhčovače.

Prevence je nejlepší lék

Většina odborníků doporučuje, abyste před odložením svých kovových nástrojů na delší dobu do skladu zahradního nářadí vzali každý jednotlivý nástroj a důkladně ho otřeli hadrem, abyste odstranili veškeré vlhké zbytky.

Ponechte je vyschnout na vzduchu a poté nastříkejte inhibitorem koroze, jako je například přípravek WD-40. Mazivo působí jako fólie, která chrání ostré lopatky a kovové povrchy před vlhkostí a zároveň zabraňuje vzniku koroze.

Údržba

Zahradní nářadí je uloženo po celý rok, zatímco jejich použití je obvykle omezeno na roční období. Odfukovače listí na podzim, nářadí na sníh na zimu a další nástroje pro jaro a léto. Aby byla zachována účinnost a ochrana před nebezpečím vzniku koroze a tvorby rzi, je nutná pozornost.

Například vhodným tipem pro menší zahradní nářadí je použití velkého hliněného hrnce, do kterého můžete ukládat očištěné a přípravkem WD-40 ošetřené nářadí. Do hrnce vkládejte veškeré nářadí náchylné ke vzniku koroze nebo tvorbě rzi, zabráníte tak jejich vzniku a zajistíte snadné budoucí čištění. Vše, co je zapotřebí, je občas vyjmout hrnec ze skladu a otřít nástroje suchým hadříkem. Dokonce funguje jako praktický stojan na lopatky.

Ostření čepelí

Udržování integrity nástrojů používaných k řezání a stříhání je velkým problémem, je jen málo více frustrujících věcí, než nemožnost se zbavit otravné větve nebo zjištění, že mé nářadí je tupé, když potřebuji vykopat díru.

Pro větší nářadí lze snadno v každém železářství zakoupit pilník/brousek. Zapřete nástroj proti stabilnímu povrchu a najděte nejlepší úhel pro broušení čepele. Čepel opracujte, dokud nebude opět ostrá.

Menší nástroje lze naostřit pomocí malých diamantových brousků, které mají hrubé a jemné strany, první pro ostření čepele a druhou pro tvarování naostřené hrany. Tento proces je velmi podobný. Ujistěte se, že menší přístroj je na povrchu s dobrým třením, a potom použijte hrubší kámen ve správném úhlu, aby se čepel naostřila. Poté může být naostření ještě dokončeno jemnou stranou kamene.

U nůžek a nožů a jiných nástrojů se složitými pohyblivými částmi doporučujeme používat přípravek WD-40, aby nedošlo k jejich zadření nebo tvorbě rzi. Ostrá čepel je jen tak dobrá, jako její rukojeť.

Dřevěné nástroje

Dřevěné nástroje často podléhají rozštípnutí a praskání a musí se s nimi tedy zacházet opatrně, aby se zabránilo jejich rozbití vlivem času a opotřebení. Prvním krokem je důkladné očištění nástroje ocelovým kartáčem, čímž se odstraní veškeré nahromaděné nečistoty nebo mastnoty. Dalším krokem je obroušení drsných nebo odlupujících se dřevěných rukojetí středním až hrubým brusným papírem, což Vás ochrání před třískami.

Stejně jako u všech ostatních zahradních nástrojů je zde hlavní nebezpečí poškození vodou, vlhkost se snadno dostává do dřeva a zevnitř ho odděluje. Opět platí, že přiměřená aplikace přípravku WD-40 může působit jako inhibitor koroze, chránící nově obroušené dřevo před atmosférickými účinky.

Elektrické nářadí

Vzhledem k tomu, že elektrická nářadí obsahují mnoho malých pohyblivých součástek, je mnohem těžší tyto nástroje udržovat. Jeden z hlavních úkonů údržby, které můžete provést u několika elektrických nástrojů, je nahrazení uhlíkových kartáčů, které slouží jako vodiče pro tyto malé, výkonné motory. Pokud Váš nástroj začíná jiskřit a zdá se, že ztrácí sílu, je to dobrý signál, že jsou tyto kartáčky obroušené.

Chcete-li tyto kartáčky vyměnit, nejprve zjistěte, kde jsou na Vašem nářadí umístěny. Obvykle to bude pod dvěma černými kryty na obou stranách zařízení. Očistěte veškerý nahromaděný prach a potom pomocí šroubováku opatrně uvolněte každé víčko. Jelikož jsou obvykle připevněny pružinovým mechanismem, před odjištěním je zajistěte rukou. Potom můžete oba kartáčky snadno vyndat a pomocí malého vysavače vysát prázdný prostor. Náhradní kartáčky lze snadno zakoupit u výrobce elektrického nářadí.

Prostředkem WD-40 ošetřete před uložením nářadí jeho veškeré pohyblivé části, což zamezí zadření a vzniku koroze.

Péče

Pochopení, jak pečovat o různé zahradní nástroje a skladovat je, je dovednost, která Vám každý rok dobře poslouží. Při měnících se sezónách a požadavcích můžete zůstat v klidu při vědomí, že díky novým dovednostem a pomoci přípravku WD-40 můžete zabránit selhání nástrojů vlivem vzniku koroze a tvorby rzi.