Různé typy zlatých šperků

Když si zakoupíte zlaté šperky, můžete si vybrat z mnoha možností. Začneme s barvami, protože zlaté šperky jsou k dispozici v různých barvách.

Barvy

Zlaté šperky nejsou vždy zcela čisté zlato. Zlato je slitina, tj. kombinace zlata spolu s jedním nebo více kovy. V klenotnictví je zlato legováno řadou kovů, jako je zinek, stříbro, nikl, měď nebo palladium. Nejběžnější barvy zlatých šperků jsou žlutá, růžová, bílá a zelená.

Žluté zlato

Žluté zlato je výsledkem kombinace čistého zlata s mědí, stříbrem a zinkem. Je považováno za nejčistší barvu v klenotnictví. Je také hypoalergenní a mezi všemi dostupnými barvami vyžaduje nejmenší množství údržby.

Bílé zlato

Bílé zlato je výsledkem kombinace platiny a zlata. V některých případech se používá palladium místo platiny. Může se však vyrábět také z kombinace palladia, zlata, zinku a niklu. Bílé zlato je mnohem odolnější proti poškrábání a trvanlivější než žluté zlato. Je to také levnější alternativa ve srovnání s platinou a žlutým zlatem.

Rose zlato

Rose zlato (nazývané také růžové zlato) je slitina stříbra, zlata a mědi. Růžové zlato získává svou růžovou barvu z mědi. Je také mnohem cenově dostupnější než ostatní varianty vzhledem k obsahu mědi. Navíc je také odolnější a trvanlivější než bílé nebo žluté zlato.

Zelené zlato

Zelené zlato (také nazývané Electrum) je slitina stříbra, zlata a někdy mědi. Stříbro může za to, že tato slitina má zelenou barvu.

Která barva zlata je nejoblíbenější?

Byla doba, kdy bylo nejpreferovanější volbou žluté zlato. Nicméně když se cena zlata vyšplhala příliš vysoko, lidé začali volit bílé zlato. Za posledních 30 let bylo upřednostňováno bílé zlato, a to zejména při výběru snubních nebo svatebních prstenů.

Leštění zlata

Zlato je krásný, ale také měkký kov, a proto potřebuje pravidelnou údržbu. Zlaté předměty by měly být ideálně leštěny jednou nebo dvakrát za rok. Je to proto, že pokud jsou zlaté předměty leštěné příliš, mohou být vážně poškozeny. Ale pokud jste opatrní a pečliví, můžete lesk Vašich zlatých předmětů obnovit. Následující techniky popisují, jak provést běžné vyleštění zlata, odstranit škrábance a ochránit Vaše zlato. 

Metoda 1: Rutinní leštění zlata

  • Krok 1 – Vezměte misku a naplňte ji vodou. Je třeba přidat malé množství sody a mycího přípravku na nádobí. Zlato vložte na několik minut do této směsi.
  • Krok 2 – K čištění zlata použijte kartáček na zuby s měkkými štětinami. V tomto případě se nejlépe hodí zubní kartáček menší velikosti. Předmět čistěte opravdu jemně. Není třeba vyvíjet velký tlak. Vyčistěte i případné štěrbiny.
  • Krok 3 – Nyní předmět opláchněte. Po čištění je potřeba zlato opláchnout pod teplou vodou. Musíte zajistit, aby byla z předmětu spláchnuta veškerá mycí směs. Prohlédněte zlatý předmět a zkontrolujte, zda zbylo nějaké poškození.
  • Krok 4 – Předmět osušte hadříkem. Dbejte, abyste pro osušení zlata použili měkkou látku. Nepoužívejte papírové ručníky nebo podobné výrobky, protože mohou zanechat na zlatě škrábance. Můžete ho také nechat vyschnout na vzduchu.
  • Krok 5 – Chcete-li dokončit vyleštění zlata, otřete zlatý předmět čistícím hadříkem na šperky. Povrch jemně otřete spolu s veškerými nečistotami, které na něm mohly zůstat. Až na povrchu nebudou žádné nečistoty, otřete předmět ještě několikrát, abyste zvýšili lesk zlata.

Metoda 2: Odstranění poškrábání ze zlata

  • Krok 1 – Zlaté předměty lze čistit vodou a čisticím prostředkem na nádobí. Začněte tím, že vezmete misku s vodou a přidejte malé množství čisticího prostředku na nádobí. Vezměte čistou a měkkou utěrku a ponořte ji do směsi. Povrch zlatého předmětu jemně očistěte. Poté předmět umyjte vodou a nechte jej uschnout na vzduchu.
  • Krok 2 – Připravte v misce směs amoniaku a vody. Směs by měla mít 6 dílů vody a 1 díl amoniaku. Amoniak lze snadno zakoupit v obchodě. Při manipulaci s amoniakem je nutné používat rukavice.
  • Krok 3 – Nyní ponořte zlatý předmět na jednu minutu do směsi. Předmět byste opravdu neměli nechávat v této směsi déle než minutu.
  • Krok 4 – Zlatý předmět otřete hadříkem. Jakmile vyjmete předmět ze směsi, zkontrolujte, zda není poškrábaný. Můžete buď vysušit zlato pomocí hadříku, nebo ho nechat vyschnout na vzduchu. Opakujte postup tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Metoda 3: Ochrana zlata

Zlaté předměty byste neměli nosit během aktivit, při kterých se potíte. Pot může způsobit poškození zlata, protože je kyselý. Pokud se tomu nelze vyhnout, dbejte, abyste poté předmět otřeli měkkým hadříkem.

Když nosíte zlato, nepoužívejte pleťové mléko. Pleťové mléko je na seznamu kosmetických přípravků, které mohou poškodit zlato. Parfémy a vlasové spreje jsou také kosmetika, která může zlato poškodit.

Musíte být opatrní, aby zlato, které máte na sobě, nenarazilo do jiných věcí, protože to může způsobit poškrábání a poškození.

Omezte dobu, po kterou nosíte zlato. Pokud máte zlato, které je méně odolné, pak omezte jeho nošení dokonce i v rámci dne.

Jedna z nejjednodušších věcí, kterou lze udělat v případě zašlého zlata, je nastříkat na předmět přípravek WD-40. Přípravek WD-40 není leštidlo na zlato, ale nechte jej působit asi pět minut a poté jej opláchněte čistou vodou.