Tato ranní nehoda – vylití kávy na košili – se může přihodit komukoliv z nás. Polití se čerstvě uvařeným šálkem kávy je samo o sobě nepříjemné, ale navíc skvrna, která z toho vznikne, je překvapivě odolná. Odstraňte skvrny od kávy díky našim radám.

Pokud nevíte, jak správně odstranit skvrny od kávy, bude tuto světle hnědou skvrnu velmi obtížné z oblečení  odstranit. Stejně jako u jakýchkoliv jiných skvrn od potravin byste se měli vyvarovat sušení potřísněné košile v sušičce, dokud nebude skvrna úplně odstraněna. Jinak hrozí, že se skvrna stane “ozdobou” Vašich šatů natrvalo.

Pokud je skvrna čerstvá, můžete oděv vložit pod proud studené vody a skvrnu efektivně odstranit. Možná však bude potřeba další ošetření v závislosti na tom, jak je skvrna stará a z jakého materiálu jsou šaty zhotoveny. V tomto článku si tedy vysvětlíme, jak skvrny od kávy odstranit.

Odstraňte skvrny od kávy ze syntetických tkanin

Pokud je postižený oděv vyroben ze syntetických tkanin, bude pravděpodobně odolnější než jiné materiály, jako jsou kožešiny, hedvábí a kůže. Proto je z takového oblečení odstranit skvrny relativně snazší.

Nejprve zkuste absorbovat přebytečnou kávu pomocí čistého suchého hadříku. Poté připravte roztok obsahující teplou vodu, mycí prostředek na nádobí a bílý ocet.

Roztok by měl obsahovat alespoň jeden litr vody spolu s půlkou lžičky mycího prostředku na nádobí a lžičkou bílého octa.

Namočte postiženou oblast do roztoku přibližně na patnáct minut. Poté šaty vyjměte a opláchněte je teplou vodou. Pokud skvrna přetrvává, použijte houbu a ošetřete ji alkoholem, dokud nebude zcela odstraněna. Poté šaty běžným způsobem vyperte.

Mějte však na paměti, že skvrny od kávy mohou být velmi odolné, a možná budete muset tyto kroky zopakovat, abyste skvrnu úplně odstranili.

Odstranění z bavlny

Obdobně jako u syntetických tkanin se s oblečením z bavlny snadno pracuje a skvrny z nich lze snadno odstranit. Nejlepší způsob odstraňování skvrn je pomocí komerčního odstraňovače skvrn. Stačí jen odsát přebytečnou kávu hadříkem a ošetřit obarvené místo odstraňovačem skvrn. Poté můžete skvrnu běžným způsobem vyprat.

Je však převděpodobné, že odstraňovač skvrn doma nemáte. V takovém případě můžete použít techniku ​​podobnou odstraňování skvrn ze syntetických vláken, i když s malými odlišnostmi v závěrečné fázi. V případě bavlny je třeba šaty, poté co byly potřísněny alkoholem, nechat uschnout. Následně můžete šaty omýt teplou vodou tak, jak byste to běžně udělali.

Výše uvedená technika není vždy pro odstranění skvrn kávy z bavlny dostatečná, zejména pokud je skvrna stará. Postiženou oblast můžete také natáhnout přes misku pomocí gumičky.

Poté pomocí konvice se zobrazováním teploty zvyšte celkovou teplotu vody až na 95° C. Jakmile teplota dosáhne požadovaného limitu, nalijte ji opatrně na obarvené místo. Tato technika může poškodit jiné druhy materiálu, ale nepoškodí šaty vyrobené z bavlny.

Přestože jsou skvrny od kávy odolné, lze je pomocí výše uvedených technik odstranit.

Další zajímavé články najdete na našem blogu.