Když někdo říká, že jízdní kolo potřebuje stálou údržbu, lidé to zužují na nutnost aplikovat na svá kola maziva. Většina lidí si neuvědomuje, že údržba jízdních kol přesahuje pouhé mazání řetězu a otírání vlhkosti z kola. V tomto článku se dozvíte, proč je důležité čistit jízdní kolo. 

Proč je důležité čistit jízdní kolo?

Jízdní kolo je systém různých pohyblivých součástí, a proto se na něm může snadno hromadit prach, nečistoty a bláto. Vyžaduje značnou péči, aby se zabránilo zatvrdnutí těchto nečistot a kolo fungovalo stale bezvadně. Proto je nutné čas od času kolo umýt, abyste se ujistili, že zůstává v perfektním stavu.

Čištění kola se může zdát jako nevýznamný krok, avšak jedná se o zásadní věc pro preventivní údržbu. Profesionální cyklisté vždy umývají svá kola každý den, někteří dokonce po každém závodu nebo po každé jízdě.

Dělají to proto, aby ze svých jízdních kol získali co nejlepší výkon. I když nemusíte své kolo umývat každý den, měli byste se pokusit jej umýt několikrát každou sezónu. Nezdá se to jako velký úkol, ale může to mít velký vliv na údržbu.

Během horkých letních dnů se na kolo může dostat pot cyklisty kdykoli se zastaví na semaforu, na křižovatce nebo jednoduše při sundávání přilby. Pot se může snadno dostat mezi součásti a do různých dutin Vašeho kola.

Údržba kola se vyplatí

Pot se může dokonce nahromadit na ocelových a hliníkových komponentech jízdního kola a pomalu způsobit korozi. I když tento druh vystavení vlhkosti nemusí být patrný, vede ke korozi, která Vaše kolo poškozuje.

Kromě toho, pokud se podíváte na náboje kol, brzdové třmeny a hlavové složení, pravděpodobně tam uvidíte nahromaděnou špínu. Děje se to většinou v případě, když cyklista své kolo ani čas od času nevyčistí. Pokud tento druh silničního znečištění nesetřete okamžitě, může na Vašem kole odstranit ochrannou vrstvu maziva a odhalit tak jeho vnější prvky.

Nakonec je nutné se ujistit, zda je řetěz Vašeho kola čistý a leskne se. Pokud zaznamenáte, že je řetěz černý a mastný, je pravděpodobné, že nečistíte kolo tak pravidelně, jak byste měli.

Zatímco Vaše kolo potřebuje mazivo, aby fungovalo hladce a bez hluku, je nutné jej po mazání také očistit. Přebytečné mazivo na řetězu může hromadit prach a nečistoty, což může ovlivnit funkčnost řetězu a bránit mu v plynulém řazení.

Pokud pravidelně čistíte a odmašťujete řetěz Vašich jízdních kol, můžete si všimnout, že špína předčasně neopotřebovává válečková pouzdra a články řetězu.

Čištění jízdního kola je velmi jednoduchý proces, ale může výrazně posílit preventivní údržbu a pomoci Vaši jízdním kolům podávat ty nejlepší výkony.


Více rad a tipů najdete na našem blogu