Máloco je víc frustrující než skvrny na nových šatech nebo jiných předmětech. Skvrny zanechá např. vysypané jídlo, vylité nápoje nebo když děti strhnou stojan na psací potřeby z psacího stolu. Jak čistit skvrny se dozvíte v našem článku.

Avšak ještě větším zklamáním je skutečnost, že tyto skvrny nelze snadno odstranit, ba co víc, mohou se ještě zhoršit, pokud se je pokusíte odstranit nevhodným způsobem. V tomto článku si probereme, jak vyčistit tyto příliš odolné skvrny.

Jak čistit skvrny od vína

Víno je pochoutka u jídelního stolu, ale pokud jej rozlijete, může na Vašich šatech zanechat trvalé stopy. Skvrny od vína lze vyčistit následujícími způsoby:

Oděvy

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odstranit odolné skvrny od vína, je smýt je. Jednoduše pusťte vodu z kohoutku, přidržte látku postiženou stranou nahoru a umístěte ji pod studenou tekoucí vodu, aby se skvrna smyla.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nefunguje na skvrny od vína příliš dobře soda. Místo toho použijte raději kombinaci studené vody a kyslíkového bělidla. Do tohoto roztoku oděv ponořte a nechte působit alespoň hodinu. V ideálním případě ponechte působit čtyři hodiny nebo pokud nespěcháte, tak i přes noc.

Koberečky a čalounění

Koberečky a čalounění jsou trochu jiné než běžné oblečení a mohou absorbovat více tekutiny. Nejprve naneste výše uvedený bělicí roztok a poté postiženou oblast třete ručníkem namočeným v horké vodě.

Až budete hotovi, vysušte mokrou oblast čistým ručníkem. Mějte na paměti, že roztok peroxidu vodíku může odbarvovat barvu tmavších koberců, proto buďte opatrní.

Žulové nebo mramorové desky

U žulových desek nehrozí žádné poškození jejich pevného povrchu, proto můžete použít silnou pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku. Takto připravenou čisticí pastu naneste na skvrnu tak, aby pasta vytvořila cca 0,5 cm silnou vrstvu. Poté pastu zakryjte plastovou fólií a páskou ji utěsněte po okrajích.

Poté nechte působit 24 hodin a následně odstraňte plastovou fólii a roztok nechte zaschnout. Tuto akci můžete opakovat, dokud nebude skvrna z desky odstraněna.

Jak čistit skvrny od inkoustu

Skvrny od inkoustu jsou jedněmi z nejobtížněji odstranitelných skvrn, pokud je necháte zaschnout. Takto můžete vyčistit skvrny od inkoustu bez poškození oblečení:

Oděvy

Chcete-li vyčistit z oděvů inkoust, vezměte vatový tampon a namočte jej do alkoholu. Poté bavlněný tampón přiložte ke skvrně a jemně jím třete od vnějšího okraje směrem ke středu. Jakmile bavlněný tampón pohltí dostatek inkoustu, můžete jej vyměnit. Pera a markery naplněné specializovaným permanentním inkoustem však nelze odstranit a skvrny zůstanou tak jak jsou.

Koberečky a čalounění

U koberců a čalounění můžete použít stejnou metodu jako tu výše uvedenou, ale po dokončení musíte oblast opatrně vyčistit vodou.

Žulové nebo mramorové desky

Opakujte stejnou metodu viz výše a opláchněte postiženou oblast čistou vodou.

Jak čistit skvrny od mastnoty

Mastné skvrny jsou velice lepivé, a proto je obtížnější je odstranit. Naštěstí se jich můžete zbavit následující metodou:

Oděvy

Stačí připravit roztok, který obsahuje 50% bílého octa a 50% vody, a naneste jej na skvrnu. Nechte nějakou dobu působit a poté povrch omyjte mýdlovou vodou a celý postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.

Pro podobné výsledky můžete použít stejné metody u koberců a čalounění. Oděvy však nedávejte do sušučky, aniž byste skvrny zcela odstranili.

Nezapomeňte před použitím jakékoli látky provést nejprve zkoušku na malém kousku oděvu.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.