Stalo se docela běžnou praxí, že jakmile kovaný nábytek jednou zrezaví, vyhodíme ho. To se často stává po vlhké zimní sezóně, kdy je přítomnost vzduchu, vody a kyslíku extrémně vysoká. To oslabí nábytek a ten se začne rozpadat.

Většina lidí ponechává kovaný nábytek na terase, protože tam vypadá hezky. Není pochyb o tom, že odstranění rzi je těžký úkol, ale jen proto, že neznáte správný způsob, jak to udělat. Neznamená to však, že je třeba nábytek vyhodit. Místo toho zkuste několik domácích triků, pomocí kterých nábytek vyčistíte. Dnes najdete na trhu různé čisticí prostředky, které Vám pomohou rez odstranit. Nicméně tyto prostředky mají krátkou životnost a po několika měsících se nábytek dostává zpět do stavu, kdy je napaden rzí.

WD-40 je víceúčelový a nekorozivní prostředek, který pomáhá udržovat předměty bez rzi. Existuje několik předmětů pro domácnost, které můžete použít k odstranění rzi z kovaného nábytku. Než použijete na Váš kovaný nábytek přípravek WD-40, vyzkoušejte tyto domácí triky pro rozpuštění rzi:

Hliníková fólie a bílý ocet

Bílý ocet je nejúčinnější domácí prostředek, který lze použít k odstranění rzi. Tato čisticí technika však vyžaduje, abyste ponořili zrezivělý kovový povrch do octa přes noc, aby se mohla rez snadno rozpustit. Vzhledem k tomu, že nelze do octa namočit nábytek, existuje další způsob, jak jej zbavit rzi.

Nejprve nastříkejte na zrezivělý povrch přípravek WD-40 a otřete jej hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty a mastnotu. Nyní na nábytek naneste trochu octa a namočte do octa hliníkovou fólii. Zrezivělý povrch vydrhněte, dokud rez nepůjde dolů. To může trvat nějakou dobu, proto se připravte na trochu toho vynaloženého úsilí.

Limetka a sůl

Limetková šťáva aktivuje krystaly soli a změkčuje rez, která se tak snadno odstraní. Zrezivělý povrch posypte trochou soli a pak na ni naneste limetkovou šťávu. Přidejte další sůl a limetkovou šťávu a vytvořte silnou vrstvu. Nechte vrstvu usadit a nechte ji působit po dobu dvou až tří hodin. Poté odstraňte sůl limetkovou kůrou a povrch otřete. Dbejte, aby byl povrch zcela suchý, jinak kov začne oxidovat. Nastříkejte na povrch přípravek WD-40 a lubrikujte celý povrch. WD-40 je 100% technika, pokud jde o to “jak odstranit rez”. Zabraňuje vstupu vlhkosti a udržuje povrch suchý a bez rzi, pokud se nějaká část dostane do kontaktu s vodou. Pokud nemáte limetky, můžete místo toho použít citrony. Citron má stejné vlastnosti jako ocet a na rez působí rychle.

Brambora a mycí prostředek na nádobí

Možná to zní divně, ale tyto ingredience opravdu fungují. Kroky pro úvodní čištění jsou stejné: Použijte přípravek WD-40 k odstranění všech rezavých povrchů a ujistěte se, že na ošetřovaném povrchu nezůstala žádná špína.

Nyní rozkrojte bramboru na dvě poloviny a mycí prostředek na nádobí naneste na rozkrojený povrch brambory. Polovinu brambory použijte jako kartáč a vydrhněte s ní zrezivělé oblasti. Pro rohy vytvořte směs z bramborové tekutiny a mycího prostředku a nalijte ji do rohů. K dosažení do těchto oblastí můžete také použít ruční kartáč nebo škrabku.

Jedlá soda a voda

Kombinace jedlé sody a vody je stejně účinná jako kombinace limetové šťávy a soli. Potřebujete vytvořit silnou vrstvu na zrezivělých plochách, abyste poskytli jedlé sodě čas na působení. Nejprve naneste jedlou sodu na rezavý povrch a poté ji postříkejte vodou. Pokračujte tímto způsobem dále, dokud není zrezivělý povrch rovnoměrně pokryt. Počkejte hodinu nebo dvě, a pak povrch vyčistěte kartáčem.

Kyselina šťavelová

Používání kyseliny šťavelové je poměrně riskantní, ale odstraňuje rez poměrně rychle. Pro tuto metodu je třeba přijmout určitá opatření. Před použitím kyseliny šťavelové si navlékněte gumové rukavice, brýle a nosní sponu. Snažte se nevdechovat výpary, protože jsou toxické. Vzhledem k tomu, že nábytek je příliš velký na úplné ponoření do roztoku kyseliny šťavelové a vody, můžete jej aplikovat v malém množství lokálně a použít ocelovou vlnu k vyčištění oblasti postižené rzí.

Jak již bylo zmíněno dříve, důvodem, proč nemůžete používat na nábytek komerční čistící prostředky, je to, že existuje možnost, že se nábytek může poškodit.

Použití přípravku WD-40 po vyčištění rzi je velmi doporučeno, protože jde o vysoce kvalitní víceúčelový prostředek, který nabízí při čištění rzi několik výhod.

Tyto tipy pro čištění rzi lze použít pokaždé. Pomocí přípravku WD-40 si můžete být jisti, že rez bude omezena na minimum. Přípravek WD-40 nabízí tři výhody, pokud jde o zamezení vzniku rzi. Jakmile vyčistíte rez, můžete použít WD-40 pro následující aplikace:

1. Pro lubrikaci dílů náchylných k rezavění

Části nábytku, které se snadno zaseknou – například nohy stolu – lze snadno uvolnit. Udržuje je dobře lubrikované a budou funkční, kdykoliv je rozložíte.

2. Penetruje zrezivělé díly

Pokud jsou područky nábytku zarezlé dohromady, můžete nanést přípravek WD-40 pomocí aplikátoru  smart straw. Během několika minut se područky uvolní.

3. Vytěsňuje vlhkost

Prvotní příčinou rzi je voda a vzduch. Když tyto dva faktory napadnou kovaný nábytek, rychle vzniká rez. Můžete přípravek nanést na nábytek, rychle zaschne a navíc zabraňuje tomu, aby voda vytvářela rez po dobu nejméně šesti měsíců.

Takže když uvidíte i jen trochu rzi na Vašem nábytku, použijte tyto tipy a přípravek WD-40 pro odstranění rzi a zamezení jejího vzniku.