Foto: © autowelt_2014 – Pixabay

Pokud se bavíme o textilním čištění automobilového čalounění, je zřejmé, že interiéru vozu poskytuje překrásný vzhled. Je však třeba si uvědomit, že je velmi snadné čalounění poškodit. Bez ohledu na to, zda se jedná o skvrnu od ranní kávy nebo skvrnu od pastelky, textilní čalounění vyžaduje velmi pozornou péči.

Může se však přihodit, že čalounění znečistíte, a to bez ohledu na veškerou péči a opatření, které automobilovému čalounění věnujete. Níže uvádíme některé z nejlepších metod, které můžete použít k čištění automobilového čalounění:

Použijte vysavač

První věc, kterou musíte udělat, je vysavačem zbavit vnitřek automobilu všech druhů nečistot a prachu. Vysavač použijte nejen na sedadla, ale i na ostatní interiér vozu.

Čištění

Po dokončení čištění vysavačem je na čase začít s vlastním čištěním čalounění. Naplňte jeden kbelík horkou vodou a jeden kbelík studenou vodou. Čištění se provádí hlavně horkou vodou, zatímco studená voda bude použita pro dokončovací práce. Do nádoby s horkou vodou přidejte lžíci pracího prostředku. Tento roztok poslouží jako čistící prostředek na čalounění Vašeho vozu.

Do připraveného roztoku namočte houbičku nebo hadr. Doporučuje se použít houbičku, protože nejen že bude práce efektivnější, ale i rychlejší. Houbičkou důkladně vyčistěte každou sedačku, aby byly odstraněny veškeré skvrny.

Při čištění sedadel mokrou houbičkou je důležité, aby sedadla nebyla příliš mokrá, jinak sedačkám spíše uškodíte. Sedačky by měly být rovnoměrně vlhké a čisté. Pokud nejsou, čištění zopakujte. Jakmile dokončíte čistící práce horkou vodou, je na čase použít kbelík se studenou vodou. Namočte do studené vody hadr a použijte ho k setření všech nečistot a pracího prostředku, které jsou stále na povrchu čalounění. Takto by se mělo správně čistit automobilové čalounění.

Odolné skvrny

Pokud jde o čištění automobilového čalounění, zejména toho textilního, je třeba poznamenat, že existují určité skvrny, kterých se nebudete moci zbavit. To znamená, že budete muset použít různé, k tomuto účelu určené, čistící prostředky, které jsou dostupné na trhu.

Nicméně pokud jde o použití těchto čisticích prostředků, nelze výsledky předvídat. To znamená, že čisticí prostředky buď perfektně odstraní skvrnu, nebo na čalounění zanechají skvrnu ještě větší. To je důvod, proč odborníci doporučují vyzkoušet čistící prostředek vždy na malém a skrytém kousku čalounění, abyste se ujistili, zda jsou výsledky uspokojivé nebo ne. Nezapomeňte: účelem čistících prostředků je Vám pomoci, nikoliv věci poškodit!

Síla WD-40

Vzhledem k problémům s komerčními čisticími prostředky je dobré vědět, že WD-40 je výjimkou. WD-40 nabízí majitelům vozů příležitost odstranit některé skvrny na automobilovém čalounění a koberečcích.

Vylili jste na sedačku kávu nebo Vaše dítě pokreslilo pastelkami celou zadní sedačku na cestě zpět z výtvarky? Bez ohledu na povahu skvrny Vám může být přípravek WD-40 schopen pomoci. Stejně jako u čisticích prostředků vždy nejprve otestujte účinek na malé ploše.

Kdo věděl, že WD-40 může pomoci při čištění automobilového čalounění! Přípravek WD-40 ke všemu nabízí mnoho dalších možností, které Vám usnadní život!


Pro více informací přejděte do naší kategorie Auto. Najdete zde spustu tipů, jak se o “plecháče” správně starat.