Po dlouhé zimní sezóně, kdy člověk tráví čas převážně doma, je jaro jako nádech čerstvého vzduchu. Když zima řekne své poslední slovo, teplo vyláká ven cyklisty na vytoužené projížďky. Než však na jaře nasednete na své kolo, je nutné jej řádně připravit. Zde je několik jednoduchých kroků, které Vás provedou jarní rutinou údržby jízdního kola. Údržba kol se velmi důležitá – a to především po zimě.

Zkontrolujte rezavá místa

Pokud najdete kdekoli na kole rez, použijte jakýkoli odmašťovač a rez odstraňte. K odstranění rzi použijte ocelovou vlnu. Doporučujeme použít citronový odmašťovač, který je dostatečně silný na to, aby odstranil jakoukoli rez, od mírné až po intenzivní.

Údržba kol: Jízdní kolo umyjte

Další věc, kterou musíte udělat při přípravě jízdního kola na jaro, je jeho důkladné umytí. Umyjte ho teplou mýdlovou vodou, celé jej namočte a použijte velké množství mycího přípravku. Kartáčem rozetřete pěnu po celém povrchu jízdního kola tak, aby se mycí prostředek dostal do všech koutů a skulin.
Je nezbytné, aby se mycí prostředek dostal do každé štěrbiny, kde mohou být nahromaděné nečistoty. Tyto nečistoty změknou a poté se při oplachování kola vyplaví a Vy je setřete.
Jakmile je kolo umyto mýdlovou vodou, dobře ho opláchněte. Otočte jej vzhůru nohama a očistěte také kola.

Zkontrolujte všechny páky

Stiskněte a uvolněte brzdové páky, abyste zkontrolovali jejich funkčnost. Stiskněte brzdy ještě jednou silně a zkontrolujte, zda jsou brzdy v pořádku nebo ne. Po kontrole brzdových pák zkontrolujte stojánek, zda drží bezpečně a kolo se nehoupe.

Vyzkoušejte všechny součásti a příslušenství

Prohlédněte všechny části Vašeho jízdního kola, od sedla po pneumatiky a ujistěte se, že všechno funguje hladce. Vytáhněte sedlo, umyjte prostor pod ním a poté jej dobře promažte. Zkontrolujte nahuštění pneumatik a případně je dofoukněte obě na stejný tlak, abyste měli během jízdy bezchybnou trakci.
Vyzkoušejte všechny šroubové spoje, které drží kolo pohromadě a zkontrolujte, zda jsou všechny pevně dotažené. Pokud je některý z nich volný, před vyjetím jej dotáhněte.

Údržba kol: Namažte kolo

Naneste na řetěz, brzdy, přehazovačku a přesmykač kvalitní mazivo. Jedná se o poslední krok údržby Vašeho jízdního kola. Mazivo nechte zaschnout a jízdní kolo nestříkejte vodou a nehýbejte s ním, jinak mazivo na komponentech nepřilne.

Poté, co jste krok za krokem prošli průvodce jarní údržbou jízdního kola, nic Vám nebrání vyrazit na kolo. Převlékněte se do svého cyklistického oděvu, skočte na své milované jízdní kolo a užijte si vyjížďku.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.