Pokud se ptáte, které díly jsou nejvíce postiženy korozí a rzí, jednohlasná odpověď by byla matice a šrouby. Většinou matice srostou s příslušným šroubem. Jsou tak zarezlé a zadřené na svém místě, že je obtížné s nimi byť jen pohnout. Zrezavělá zařízení mohou způsobit vážná poškození jakéhokoli výrobku. Pokud nejsou pokryta protikorozními nástřiky, hrozí jim vznik rzi a koroze. Existují určité podmínky, které urychlují míru rezivění, například vlhké klima a přílišné vystavení vlhkosti. Všechny formy koroze nejsou viditelně detekovatelné. Mohou způsobit poškození strojního vybavení a mohou dokonce vést k poruše.

Rez a koroze v případě šroubů a matic může vést k selhání celého dílu. Proto je důležité, aby se problém s korozí neprodleně vyřešil předtím, než dojde k poškození.

Odstranění zkorodovaného spojovacího prvku

Pokud jsou šrouby a matice po dlouhou dobu vystaveny vlhkému počasí nebo vlhkosti, budou rychle rezivět. Jedním z komponentů, které jsou nejvíce postiženy korozí, jsou upevňovací prvky, které se nacházejí v automobilových součástech a domácích spotřebičích. Vlhkost může vést k degradaci upevňovacích prvků, které způsobí, že zařízení bude na pokraji kolapsu. Tyto zaseknuté spojovací prvky je obtížné odstranit, zejména pokud jsou kovová hlava nebo závity postiženy korozí. Koroze způsobuje, že je těžké uchopit upevňovací prvky pomocí šroubováku nebo klíče.

Odstranění zrezivělých spojovacích prvků může být provedeno řadou způsobů. Zde jsou ty, které jsou nejčastěji používané a nejúčinnější.

Mazání:

Pokud jsou spojovací prvky zaseknuté na místě kvůli rzi, je ideálním řešením použití přípravku WD-40 Penetrant Spray. Pokud koroze dosáhne závitů spojovacího prvku, není lepší způsob, jak jej uvolnit, než pomocí penetračního spreje WD-40. Aplikujte jej na šroub a potom na něj klepněte kladivem, to pomůže penetračnímu spreji WD-40 proniknout do armatury a uvolnit šroub, aby jej bylo možné snadno vyjmout.

Řezání:

Pokud je spojovací prvek tak silně zrezivělý, že nemůže být zachráněn, zůstane jedinou možností jej uříznout. Spojovací prvek bude již nepoužitelný, ale pomůže Vám to se jej zbavit. Můžete použít svorku, abyste zajistili dobrou přilnavost k hlavě spojovacího prvku a silně otáčejte, aby mohla být uvolněna ze své polohy.

Uvolnění tepelným hořákem:

Další účinnou metodou uvolnění rezavých matic a šroubů je použití tepelného hořáku na nízkém nebo středním stupni. Teplo umožní zrezivělým maticím a šroubům se dostatečně roztáhnout, aby mohly být uvolněny. Je však důležité, aby byla tato metoda prováděna velmi opatrně. Mnoho maziv aplikovaných na matice a šrouby je hořlavých a mohou se vznítit, pokud jsou vystaveny plamenu.

Vyzkoušené a testované metody pro odstraňování rzi

I když je možné se zrezivělého spojovacího prvku zbavit a nahradit ho novým, tato možnost není ve všech případech k dispozici. Existuje mnoho starých strojů a dílů, jejichž matice a šrouby nelze nahradit novými. V takových případech je nutné obnovit matice a šrouby pomocí technik odstraňování rzi, což je nákladově efektivní způsob, jak zachovat funkci přístroje. Zde jsou některé běžné techniky používané pro odstraňování rzi.

Broušení:

Po vyjmutí zrezivělého spojovacího prvku jej můžete otřít pomocí drátěnky nebo brusného papíru, abyste jej zbavili zbývajícího rezu. Jedná se o poměrně jednoduchou a levnou metodu. Může to být velmi časově náročné a potřebuje také mazivo, které umožní opětovné použití spojovacího prvku.

Peroxid vodíku:

Aplikujte peroxid vodíku na spojovací prvky a nechte jej chvíli působit. Jde také o účinnou metodu pro odstranění rzi z matic a šroubů. Peroxid vodíku rozpouští rez. Vydrhnutí pomocí tvrdého kartáče Vám pomůže se zbavit veškerých rezavých částí na maticích a šroubech. Jedná se také o levný způsob ošetření rzi, ale může zanechat zbytkové skvrny.

Nanesení barvy:

Ošetření matic a šroubů barvou může také zabránit korozi. Odstraňte rez z matic a šroubů před jejich natřením barvou, která je udržuje v bezpečí před vlhkem, což je hlavní příčinou vzniku rzi. Nátěr na bázi vosku nebo na bázi oleje může také pomoci předejít opětovnému vzniku rzi na maticích a šroubech.

Čistič rzi:

Najdete řadu čističů rzi, které Vám pomohou zbavit se rzi z matic a šroubů. Penetrační sprej WD-40 nejen pomáhá při uvolňování rezavých a zadřených matic a šroubů, ale může také pomoci udržet je v bezpečí, aby se v budoucnu rez opět nevyskytla.

Závěrem

Zbavit se rzi z matic a šroubů a uvolnění těch zadřených může být náročným úkolem. Pokud hledáte nejlepší lubrikant, který Vám usnadní práci, pak nic nepřekoná penetrační sprej WD-40. Jediné, co musíte udělat, je nastříkat přípravek na zrezivělé a zadřené matice a šrouby, poté dojde k samovolnému uvolnění. Jedná se o rychle působící, silný a rychle pronikající sprej, který se dostane do těžko přístupných oblastí a uvolňuje zadřená a zrezivělá upevnění. Pomáhá také při uvolňování zrezivělých pohyblivých částí. Je odolný proti vodě, čímž udržuje vlhkost mimo ošetřené těleso, takže Vaše matice a šrouby jsou chráněny proti budoucí rzi a korozi.

Podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=UrrLcONm2zk