Když zaznamenáte v okrajových částech Vašeho vozu hnědou barvu, je zřejmé, že je na čase se o vůz lépe starat. Rez vznikne tehdy, když se na povrchu kovu spojí kyslík, voda a sůl. Ačkoli je tvorba rzi poměrně snadný proces, její odstraňování všichni nenávidíme. Jak tedy odstranit rez, když je pravidelné mytí vozu finančně nad poměry?

Pro některé lidi, jako jsem například já, představuje můj vůz jednu z mých nejcennějších věcí, kterou většina lidí považuje za samozřejmost. Váš vůz nezůstane napořád ve stejném stavu, v jakém byl v den, kdy jste s ním vyjeli od prodejce. Jeho krása se časem sice zhorší, ale s malou péčí a řádnou údržbou můžete celkový vzhled udržovat na velmi dobré úrovni. Neříkám křičet na děti, aby se auta nedotýkaly, a v kapse mít vždy připravený kapesník pro okamžité otření jakéhokoliv náznaku prahu, ale udělejte jen malá opatření a uvidíte, že Váš vůz bude vypadat hned lépe.

Níže naleznete několik tipů, které Vám pomohou ochránit Váš vůz před napadením korozí:

Tip #1 – Vůz myjte a voskujte pravidelně po dvou týdnech

Dvě slova – vlhké počasí. Problém u rzi je v tom, že záleží, kde žijete.

Žijete v blízkosti oceánu?  

Vyskytuje se často ve Vašem okolí déšť?

Pokud tomu tak je, je lepší auto mýt pravidelně po dvou týdnech. Lidé to často dělají jednou za měsíc, což poskytuje dostatek času na to, aby se rez dostala do všech zákoutí a záhybů. Kupte malou láhev na mytí automobilů a používejte pouze tento přípravek. Pokud jste si původně mysleli, že lze umýt vůz klasickým domácím mycím prostředkem, doporučuji Vám toto přesvědčení přehodnotit. Problémem s mýdlem je, že nezastaví rez. Ve skutečnosti poskytuje více prostoru pro růst koroze v laku vozu. Odstraňuje předchozí vosk a zanechává Vaše auto náchylné ke korozi. Jakmile jste vůz umyli a navoskovali, otevřete dveře vozu a nechte vodu vytéct z kyvných panelů a dna dveří. Poté použijte plachtu vozu jako ochranu před prachem.

Tip #2 – Chraňte auto před poškrábáním

Dobře, připouštím, že je to něco, co není ve Vašich rukou, protože k nehodě může dojít kdykoliv, ale existují další věci, které můžete udělat pro zabránění korozi:

 • Parkujte vozidlo pod přístřeškem, abyste zabránili znečištění trusem ptáků (ptačí trus má určité chemikálie, které ničí barvu a nechávají škrábance otevřené pro korozi)
 • Neparkujte v blízkosti jiných vozidel na parkovišti
 • Nepokládejte těžké předměty na kapotu nebo kufr auta
 • Vyhněte se jízdě přes díry a po silnicích, které jsou ve výstavbě (často odletí štěrk a uvízne v blatnících)
 • Vyhýbejte se parkování na bahně nebo v oblastech, kde se shromažďuje voda (voda se často dostává na auto a způsobuje rez, což oslabuje podvozek z vnějšku)

Tip #3 – Najděte slabá místa

Chcete-li zabránit korozi, musíte vědět o všech malých oblastech, kde se může vyskytovat. Vezměte svítilnu a zkontrolujte následující části:

 • Záhyby karoserie a ozdoby
 • Uchycení bočních zpětných zrcátek
 • Anténu
 • Střešní okno
 • Celý podvozek
 • Blatníky
 • Každý škrábanec a prasklinu

Pro extra bezpečnost použijte čistič, abyste odstranili jakoukoli vodu, která by mohla zůstat po umytí automobilu. Největší známkou rezu jsou bubliny v laku. Když se tyto tvary změní na škrábance, rez se šíří. Další zastávkou je podvozek a nakonec motor.

Tip #4 – Ošetřete plochy s náchylností ke korozi přípravkem  WD-40

Když nyní víte co dělat, abyste zabránili korozi jednoduchými domácími triky, je čas se ujistit, že Vaše úsilí nebylo marné. Po umytí a navoskování přichází povlak. Abyste zabránili dalšímu vzniku koroze a rzi, použijte přípravek WD-40. Toto mazivo nejen zabraňuje vzniku rzi, ale chrání Váš vůz při všech povětrnostních podmínkách a udržuje díly suché. Proniká do hloubky a zabraňuje jejich další oxidaci.

Po umytí vozu ošetřete nastříkáním přípravku WD-40 plochy, které jsou náchylné k rezivění. Ujistěte se, že postupujte podle pokynů a vyhněte se aplikaci přípravku na pneumatiky, protože WD-40 je kluzký! U malých dílů, jako jsou matice a šrouby na disku kola a uchycení motoru, použijte tenkou trysku, abyste aplikovali silný a přesný nástřik. Poté setřete přebytečné kapky přípravku.

Tip #5 – Přijměte opatření podle měnících se povětrnostních podmínek

Vlhkost není jediným povětrnostním vlivem, který způsobuje rez. Pokud si vzpomínáte, když sněží, použijete sůl, abyste odstranili led z příjezdové cesty a dvora. Když se počasí změní a oteplí se, led roztaje a vzduch se nasytí solí. Tato sůl se drží na podvozku a pomalu ubírá materiál. Výsledkem je, že když auto umyjete, existuje možnost, že voda se může dostat dovnitř a nashromáždit se ve formě louže. Proto se ujistěte, že je Váš vůz vždy zaparkován v garáži a pokud nemáte garáž, zaparkujte jej při sněžení na vyvýšeném místě pod přístřeškem.

Investování do myčky pravidelně každé dva týdny pro Vás může být díky vysoké cen nepřijatelné, ale najít tu a tam trochu času na umytí Vašeho vozu může předejít vzniku koroze a udržet krásu vozu na dlouhou dobu. Důležité je vědět, že jednoduché umytí a navoskování vozu Vám nezaručuje bezprašný vůz. Pro tuto úlohu je třeba použít mazivo jako je WD-40 a nanést jej na nezbytná místa. Vezměte prosím na vědomí, že ošetření budete muset pravidelně opakovat a dbát, aby se přípravek WD-40 nedostal do blízkosti pneumatik nebo k jiné části automobilu, které nechcete mazat.