Od rodinného dědictví po vzácné dary od blízkých, šperky jsou jednou z nejcennějších věcí, které lidé mají. Postupem času však mohou být matnější a vypadat méně atraktivní. Když se to stane, většina lidí navštíví klenotnictví a zakoupí drahé roztoky na čištění šperků. Jak vyčistit a vyleštit šperky Vám poradíme v tomto článku.

Většina lidí však neví, že šperky mohou úsporně čistit pomocí produktů dostupných v jejichdomovech. V tomto článku budeme diskutovat o tom, jak čistit a leštit šperky, aniž by došlo k jejich poškození.

Jak vyčistit a vyleštit šperky – Čištění stříbrných šperků

Přestože leštěnka je skvělý způsob, jak odstranit mat z Vašich šperků, je často docela drahá.Proto je dobré peníze do drahé leštěnky investovat na mimořádně cenné šperky, napříkladrodinné dědictví.

Leštěnka obsahuje složky, které rozpouští a odstraňují nahromaděné nečistoty a zároveňponechávají ochrannou vrstvu, aby se zabránilo další degradaci.

Je však možné, že leštěnku na stříbro nebudete mít zrovna k dispozici, když začnete čistit šperky, a potřebujete si je vzít brzy na sebe. V takovém případě můžete vyzkoušet některou z následujících domácích technik a odstranit mat a zašlost ze šperků bez poškození. Přesto byste se měli vyhnout nadměrnému ošetřování šperků, aby nedocházelo k poškození finální vrstvy.

Použití mycího prostředku na nádobí

Přidejte několik kapek prostředku na nádobí do teplé vody. Poté do roztoku namočte měkkýhadřík a jemně otřete šperky, abyste z nich odstranili matnost a zašlost. Jakmile jste si jisti, žejste matnost a zašlost zcela odstranili, opláchněte šperky studenou vodou a osušte je měkkýmhadříkem.

Použití jedlé sody

Zašlost je někdy tak velká, že na to mýdlová voda nestačí, takže k jejímu odstranění budetepotřebovat jedlou sodu. Připravte roztok tří dílů jedlé sody a jednoho dílu vody. Poté naneste našperky trochu této pasty pomocí měkkého hadříku, který nepouští vlákna.
 
Když čistíte šperky, nezapomeňte hadříkem ošetřit štěrbiny, abyste odstranili skryté skvrny. budete hotovi, opláchněte šperky vodou a pro vysušení použijte měkký hadřík.

Jak vyčistit a vyleštit šperky – Čištění zlatých šperků

Klenoty z ryzího zlata, jako jsou zlaté náramky, náušnice a řetízky, jsou často dražší než stříbrnéšperky. Proto je moudřejší být opatrnější, když je čistíte domácími prostředky. Připravte si roztokteplé vody a několika kapek přípravku na mytí nádobí. Ponořte zlaté šperky do roztoku a nechteněkolik minut působit.

Chcete-li čistit šperky efektivněji, vložte menší šperky do sítka a ponořte do roztoku. Větší předměty můžete vložit přímo do mísy s roztokem. Počkejte přibližně pět minut a poté šperkyvytáhněte a položte na měkkou utěrku.

Poté si vezměte měkký zubní kartáček a vyčistěte štěrbiny a řetízky, abyste odstranili veškeréskryté skvrny. budete hotovi, vložte menší šperky zpět do sítka, vše opláchněte pod vodou a poté je vysušte měkkým hadříkem.

Pomocí těchto kutilských metod můžete vyleštit své milované šperky, aby vypadali stejněatraktivně jako dříve. Pokud však máte šperky, které jsou pro Vás nesmírně cenné, napříkladrodinné dědictví, měli byste spíše zvážit investici do specializované leštěnky nebo se obrátit naodborníka, který Vám šperky vyčistí.