Udržování kovaného plotu patří mezi nejnáročnější práce. Ať už je Váš dům obklopen plotem s bránou nebo branou, která je upevněna ke zdi, práce je to dostatečně velká na to, abyste si na čištění vyčlenili celý den.

Nejdůležitějším faktorem, který si musíte pamatovat, když provádíte opravu brány, je “penetrace povrchu”. Bez ní se v bráně začne vytvářet rez a začne se loupat barva. Proto je nutné, abyste bránu napoprvé vyčistili důkladně, a nemuseli za měsíc dělat veškerou práci znovu. Díky řádnému vyčištění a za pomoci maziva WD-40 multi-use product se nemusíte starat o rez po dobu dalších nejméně šesti měsíců.

Zde jsou uvedeny nástroje, které budete potřebovat, a několik tipů, jak odstranit rez z brány:

Potřebné nástroje

  • Akumulátorová vrtačka s kartáčovým nástavcem
  • Hrnkový kartáč
  • Kotoučový ocelový kartáč
  • Ocelový kartáč koncový (25 mm)
  • Brusný papír

Tip #1

Použití akumulátorové vrtačky s kartáčovými nástavci

Tip číslo jedna zahrnuje použití akumulátorové vrtačky s kartáčovými nástavci. Akumulátorová vrtačka Vám poskytne větší volnost při pohybu kolem plotu/brány a různé velikosti kartáčů Vám nabízejí výhodu v tom, že rychle vyčistíte velké i malé plochy.

Začněte hrnkovým kartáčem a odstraňte rez z viditelných oblastí. Pro vyčištění obtížně přístupných rohů vyměňujte kartáče. Po odstranění laku a rzi naneste na bránu nástřik přípravkem WD-40 a otřete ji hadříkem, abyste odstranili nečistoty a olej, který zanechal nátěr. Přípravek WD-40 poté naneste na povrch brány znovu a nechte jej zaschnout. Nyní naneste nový nátěr barvou, který bráně dodá další vrstvu ochrany.

Poznámka: Možná jste slyšeli o použití octa nebo jedlé sody pro odstranění rzi, avšak v tomto případě by tyto postupy zabraly spoustu času.

Tip #2

Použití brusného papíru

Brusný papír je rychlý způsob opravy brány. Nicméně zabírá hodně času, protože děláte celou práci sami. Brusný papír použijte k vyhlazení povrchu brány. Poté přitlačte, abyste odstranili rez. Po uplynutí jedné nebo dvou hodin čištění uvidíte v bráně otvory. Tyto otvory vyplňte výplní na kov a poté proveďte finální broušení. Poté vyčistěte bránu přípravkem WD-40 a postupujte podle výše uvedených kroků.

Natírání

Oprýskaný nátěr je častým důvodem, proč rez dostane prostor se uchytit uvnitř. Pro ochranu brány můžete použít buď klasickou barvu na kov nebo konvertor rzi. Jakmile je brána zbavena veškeré rzi, naneste tenkou vrstvu ředidla, abyste lépe viděli zbývající rez.

  • Použití barvy na kov

Nejdříve ošetřete bránu základním nátěrem, který zabraňuje korozi. Dbejte na to, abyste barvou a základním nátěrem zakryli otvory. Použijte kartáček na zuby, abyste důkladně překryli otvory a nakonec naneste nástřikem silnou vrstvu krycího laku.

Pískování

Pokud si nejste jisti, že tuto proceduru zvládnete sami, pískování si objednejte. I když je tato metoda poměrně snadná, není příliš levná. Čisticí společnosti používají speciální zařízení k odstranění rzi. Dbejte, aby byla oprava brány prováděna ve správných krocích.

Vždy můžete sami nanést přípravek WD-40 jako samostatnou vrstvu ochrany, abyste se ujistili, že se rez neobjeví.

Jak pečovat o Váš kovový plot

Níže je uvedeno několik tipů, které lze využít pro ujištění, že se rez neobjeví po dlouhou dobu:

Tip #1

Proveďte ochranná opatření

Vlhkost a déšť kovaným branám nesvědčí. Existuje proto několik opatření, které můžete pro ochranu brány udělat:

  • Naneste vrstvu vosku
  • Bránu zakryjte při bouřce
  • Naneste tenkou vrstvu ochranného tmelu
  • Po odstranění rzi naneste nástřikem přípravek WD-40

Tip #2

Bránu natřete

Jak již bylo zmíněno dříve, barva poskytuje další vrstvu ochrany. Působí jako bariéra mezi vzduchem a kovem. Minimalizuje oxidaci a zlepšuje vzhled brány.

Tip #3

Bránu vyčistěte

Pokud je Vaše brána příliš velká, pak ji umyjte mycím prostředkem a teplou vodou. Pro vyčištění brány použijte zubní kartáček a vysušte ji kusem látky. Poté naneste nástřikem tenkou vrstvu přípravku WD-40, abyste udrželi vlhkost mimo.

Tip #4

Bránu pravidelně kontrolujte

Oprýskaná barva, rez, praskliny, uvolněné šrouby a obnažené vodiče (v případě elektrického zámku na bráně) jsou věci, které byste měli sledovat. V případě obnažených vodičů můžete nastříkat přípravek WD-40 do rozvodné krabice, protože zabraňuje jiskření vlivem vlhkosti a vysuší elektrický systém.

Tip #5

Upravte ohnuté části

Tato oprava může být mimo Vaše možnosti, ale pokud máte letovací lampu, lze to udělat docela snadno. Jednoduše zahřejte sekci brány, která je ohnuta, a zatlačte ji zpět na své původní místo.

Tip #6

Oprava rezavých oblastí

Potřebujete provést rychlou opravu? K odstranění rzi použijte ocelovou vlnu, nastříkejte přípravek WD-40, aby se rez nerozšířila a nakonec naneste barvu.

Takže máte spoustu tipů, jak odstranit rez z Vaší brány a zabránit jejímu šíření. Pro opravu brány je přípravek WD-40 nezbytným mazivem, protože má mnoho využití. Nejen, že chrání kov před všemi venkovními vlivy, ale také proniká hluboko do povrchu a zabraňuje tvorbě rzi.