Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. Slyšíte to v motivačních projevech o naprosté odolnosti lidského odhodlání, ale můžete jej použít i na něco jiného, a to… na šmouhy! Ano! Šmouhy si najdou cestu na  jakýkoliv druh podlahy a pokud nejsou odstraněny, budou budou tam navždy! Jsou to ničitelé všech čistých povrchů a nikdy se nevzdají. Naštěstí naděje umírá poslední a zbavit se šmouh z povrchu je možné mnoha způsoby. Budete příjemně překvapeni, když zjistíte, že existuje spousta domácích prostředků, které jsou skvělé odstraňovače šmouh.

Odkud se šmouhy berou?

Šmouhy vytváří cokoliv, co má na spodní straně tvrdou gumu. To zahrnuje velké množství předmětů, včetně bot s gumovou podrážkou, podpatků, žebříků, dětského nábytku. Nelze se jim vyhnout.

Odstraňovače šmouh – co tedy dělat?

Odpověď na tuto otázku závisí na typu podlahy, na které jsou šmouhy. Do tohoto průvodce jsme zahrnuli metody, které můžete použít pro vinylové podlahy, dlažby a teracové podlahy. Boj za záchranu podlahy může začít!

Odstranění šmouh z vinylových podlah

Odstraňování šmouh z podlahyOdstranění šmouh z vinylových podlah může být docela oříšek, zejména pokud neznáte rozdíl mezi linoleem a vinylem. Podlahy z linolea jsou zcela přírodní a vinylová podlaha je syntetická. Vzor nebo zbarvení je omezeno pouze na nejsvrchnější vrstvu. Proto musíte být velmi opatrní při pokusu o odstranění šmouh, jinak byste mohli odstranit také povrchovou úpravu Vaší podlahy. V tomto případě je nejlepším odstraňovačem šmouh bílá guma označovaná jako „magická“ guma. Alternativně je další skvělý odstraňovač skvrn pasta, kterou můžete připravit smícháním vody a jedlé sody. Použití abrazivnějších prostředků by vedlo k poškození barvy.

Odstranění šmouh z dlažby

Odstraňování šmouh z podlahyProti šmouhám na dlažbě můžete bojovat mnoha způsoby. Výborným odstraňovačem šmouh může být mnoho materiálů. Pokud máte keramickou dlažbu, pak budou práce ještě jednodušší. Připravili jsme pro Vás 5 jednoduchých tipů a triků a některé odstraňovače šmouh, které Vám pomohou odstranit šmouhy z podlahy z keramických dlaždic, aby vypadla opět jako nová.

  • Metoda 1

Pro menší šmouhy můžete zkusit použít mazací gumu na tužce, funguje to dobře. Ručně drhněte gumou postižené místo, dokud šmouha nezmizí. Nejlepší je použít bílou mazací gumu, barevné gumy mohou zanechat další šmouhy.

  • Metoda 2

Tenisový míček lze také použít pro zbavení se šmouh z podlahy. Tento odstraňovač šmouh funguje nejlépe na oblastech, kde jsou větší šmouhy. Vezměte tenisový míček a prořízněte v něm na vrcholu malé “X” o velikosti cca ¼ míčku. Důležité je při řezání nedržet míček v ruce, aby nedošlo ke zranění. Míček raději umístěte do svěráku nebo na pevný podklad. Po vyříznutí otvoru do míčku vložte násadu od smetáku a vydrhněte šmouhy.

  • Metoda 3

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak odstranit šmouhy, je použití přípravku WD-40. Nastříkejte trochu přípravku WD-40 na měkký čistý hadřík a vydrhněte šmouhy. Při drhnutí nevyvíjejte na povrch příliš velký tlak a provádějte malé, krouživé pohyby. Po odstranění šmouh použijte čistou a vlhkou utěrku pro setření ošetřené oblasti a místo ponechte vyschnout. Přípravek WD-40 snadno čistí šmouhy a jedná se o efektivní a snadný způsob, jak se těchto šmouh zbavit, aniž by došlo k poškození podlahy a jejího lesku.

  • Metoda 4

Pokud jsou šmouhy odolné, budete muset použít neabrazivní čistič na nádobí. Pracujte ale opatrně, abyste dlažbu nepoškodili.

  • Metoda 5

Nepřilnavý sprej na vaření je také skvělý odstraňovač šmouh. Vezměte jakýkoliv měkký hadřík, nastříkejte na něj malé množství spreje na vaření a šmouhy vydrhněte. Dbejte, abyste po dokončení důkladně otřeli plochu suchým a čistým hadříkem.

Odstraňování šmouh z terracové podlahy

Terracové podlahy jsou drahé podlahy a je třeba se o ně dobře postarat. Terracové podlahy, které jsou řádně udržovány, mohou vydržet celé generace. Šmouhy jsou u teracových podlah běžným problémem, takže na ně musíte dávat větší pozor a rychle se s nimi vypořádat. Zde je návod jak postupovat. Šmouhy se mohou lišit svou intenzitou a hloubkou.

  • Vypořádání se se šmouhami na povrchu

Terracové podlahy mají na povrchu tenkou voskovou vrstvu, která zajišťuje její charakteristický lesk. Čištění šmouh bude pravděpodobně mít za následek odstranění této voskové vrstvy. Vezměte trochu teplé vody a přidejte trochu prostředku na mytí nádobí. Namočte houbičku do roztoku a začněte šmouhy drhnout. Poté oblast vyleštěte měkkým čistým hadříkem.

  • Vypořádání se s odolnějšími šmouhami

Pokud šmouha stále odolává, je čas přitvrdit. Vezměte jedlou sodu a smíchejte ji s teplou vodou. Jakmile se soda zcela rozpustí, namočte houbičku do roztoku a šmouhy vydrhněte. Jakmile směs zapůsobí a oblast uschne, podlahu opláchněte, jak je popsáno v předchozí metodě. Tento způsob byste ale měli používat opravdu jen v případě odolných šmouh, Roztok jedlé sody a vody je velmi všestranný odstraňovač šmouha lze jej použít na různých typech podlah.

  • Hlubší šmouhy

Pokud šmouha nezmizí ani po ošetření předchozí metodou, nezoufejte, šmouha odstranit půjde. Znamená to ale, že je šmouha hlouběji v povrchu podlahy. V tomto případě budete potřebovat leštící prášek, který je speciálně vyroben pro mramor, a smíchejte jej s vodou. Proveďte to dle přiložených pokynů pro použití. Poté vezměte hadřík, namočte jej do roztoku a šmouhy vydrhněte. Po vydrhnutí oblast vyčistěte čistým hadříkem.

  • Odstraňovače šmouh – šmouhy, které zasahují skrz povrchovou vrstvu

Je tam pořád?! To je tedy odolná šmouha. Ale jak jsme psali na začátku tohoto článku, naše odhodlání musí být podpořeno vytrvalostí! Nemějte strach, šmouhy se zbavíte!

Pokud šmouha stále odolává, znamená to, že zasahuje až pod povrchovou vrstvu. To se obvykle děje na té části podlahy, která je hodně namáhaná a má tenčí voskovou vrstvu. Nejprve musíte odstranit vosk, abyste se dostali k povrchu. Pro tento účel lze použít odstraňovač vosku. Vydrhněte podlahu mýdlovou vodou nebo roztokem jedlé sody s vodou. Opláchněte místo vodou a vysušte. Nyní je třeba aplikovat vrstvu utěsňovacího přípravku na mramor a vrstvu vosku. Jakmile vrstva zaschne, vyleštěte podlahu do lesku.


Pokud hledáte další tipy a triky nebo podrobné informace o našich produktech, navštivte prosím naše webové stránky zde.