Kovy mají v našem každodenním životě důležité místo. Ať už jde o řízení auta nebo hraní si s hračkami, kovy nás obklopují. A nic není horšího než vidět, jak Vaše auto mění barvu na „oranžovou“. Faktem je, že svět kovů je pronásledován pohromou jménem koroze.

By itsallgood – StockAdobe.com

Dále uvádíme několik opatření, která zajistí, že Vaši kovoví miláčci nebudou korodovat:

Výběr správného kovu

Nejjednodušší metodou ochrany kovových předmětů před korozí je zajistit, aby byly vyrobeny z kovů, které nekorodují. To je docela jednoduché, ne? Proč se tedy zabývat ochranou před korozí, když můžete jednoduše vybrat kov, který nekoroduje? Zde je několik příkladů:

Hliník

Hliník je kov odolný proti korozi, ideální pro místa, která jsou ovlivňována matkou přírodou.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je slitina; proto jeho odolnost proti korozi záleží ne jejím složení. Nerezové oceli 316 a 304 jsou obě známé tím, že jsou odolné proti korozi a přesně pro tyto účely se používají.

Patinující ocel

Je levnější než nerezová ocel, ale nenabízí stejnou záruku odolnosti proti korozi, jakou poskytuje nerezová ocel.

Dělat chyby je nedílnou součástí života. Jednou takovou chybou může být výběr kovu, který není odolný proti korozi. Pokud je to Váš případ, není třeba se obávat, protože máte k dispozici přípravek WD-40. Použití univerzálního přípravku WD-40 Multi-Use-Product vytváří ochrannou vrstvu na všech kovech, což snižuje účinky koroze. Nezáleží na tom, zda je Váš starožitný exponát vyroben z hliníku nebo železa, přípravek WD-40 jej v každém případě ochrání. Penetrační sprej WD-40 Specialist Penetrant Spray lze také použít pro oživení kovu, pokud je již příliš pozdě na to, abyste jej před korozí ochránili.

Ochrana před okolním prostředím

Rodiče se často snaží chránit své děti před “vnějším” světem, protože to na ně může mít negativní vliv. Ale pokud jde o majetek, který je vyroben z kovu, žádná taková opatření se nedělají. Proč? Když se nad tím zamyslíme, vystavení okolnímu vnějšímu prostředí ovlivňuje více kov než děti. Je proto důležité chránit Vaše oblíbené kovové předměty tím, že omezíte jejich vystavení působení vlhkosti. Vlhkost Vaše kovové předměty ničí.

Kovové předměty však můžete snadno ochránit, proto nemusíte mít strach, že se zničí. Tuto ochranu kovu lze snadno provést občasným nanesením přípravku WD-40.

Důležitý je i design konstrukcí

Následuje několik věcí, které je třeba vzít v úvahu, pokud jde o design Vašich kovových předmětů nebo konstrukcí, aby byl chráněn před korozí:

  • Pokud je to možné, pokuste se vyhnout konstrukcím s dutinami a štěrbinami, protože se v těchto místech akumuluje vlhkost a jsou to první místa, která korodují.
  • Dbejte, aby byly spoje svařené, nikoli sešroubované. Představte si spoj, který je držen zrezivělým šroubem – co si myslíte, že se stane? Zadře se.
  • Konstrukce by měla umožňovat volné proudění vzduchu. Pokud tomu tak není, bude se časem hromadit vlhkost.
  • U velkých kovových konstrukcí dbejte, aby byl mezi jednotlivými částmi dostatečný prostor pro provádění základní údržby.

Pokud jste si však zakoupili krásný kovový exponát, který jde proti všem výše uvedeným doporučením, okamžitě mu poskytněte ochrannou vrstvu přípravkem WD-40. Neztrácejte čas, pokud jde o korozi, neboť čas je jedním z faktorů, proč věci korodují.

Svět povlaků

Existuje mnoho různých druhů dalších povlaků, které lze použít pro ochranu Vašich kovových předmětů:

  • Vrstva korozivzdorného kovu na povrchu předmětu, který vyžaduje ochranu, ho chrání před korozí. Bude to bariéra proti povětrnostním vlivům.
  • Roztok hydroxidu sodného, dusičnanu draselného a vody lze použít k ponoření malých ocelových předmětů pro jejich ochranu proti korozi. Ochrana je však pouze na krátkou dobu a předmět získá modročerný vzhled. Tento proces je znám jako modrání a pokud jste esteticky založeni, nebudete tento způsob používat.
  • Povlaky na bázi oleje mohou lze také aplikovat na kovy, které vyžadují ochranu. Jsou cenově výhodné a jsou ideální pro zastavení průniku kyslíku a vody.

Údržba dělá zázraky

Pokud jde o odstranění rzi, pravidelná údržba dělá zázraky. Je také v prvé řadě užitečná při ochraně předmětů před korozí. Údržba však vyžaduje čas – někdy i hodně času – a čas je něco, čeho mají dnes všichni bohužel nedostatek.

Rychlokurz k WD-40

Společnost Brownells Gunsmithing Supply provedla řadu testů, aby zjistila, která látka je nejlepší, pokud jde o prevenci proti korozi. Výsledky doporučily přípravek WD-40. Písmena WD znamenaní vytěsnění vody (Water Displacement) a to je přesně to, co dělají přípravky WD-40. Přípravky jako WD-40 Multi-Use-Product mohou nejen zabránit korozi, ale dokonce ji odstranit, jakmile se objeví.

Nejjednodušší způsob, jak ochránit Vaše kovové předměty před korozí, je ošetřit je jednou za čas nástřikem WD-40, a to tak, aby byly přípravkem zcela pokryty. To je vše, co musíte udělat, abyste měli o starost méně.