Pokud milujete jízdu na kole, víte, jak důležité je udržovat kolo ve skvělém stavu, abyste měli z jízdy co nejlepší zážitek. Pro hladkou jízdu musíte pravidelně kolo čistit a provádět údržbu řetězu.

Od pravidelného mytí až po kontrolu nahuštění pneumatik, až potud není údržba Vašeho jízdního kola náročný úkol. Pokud se však ptáte, co je nejdůležitější, pokud jde o udržení Vašeho jízdního kola ve špičkovém stavu, je to péče o řetěz.

Řetěz Vašeho jízdního kola je možná jeho nejdůležitější součástí. Skládá se ze stovek čepů, válečků a vnitřních a vnějších destiček. V řetězu jsou pohyblivé prvky, které zajišťují plynulou jízdu celého jízdního kola, pokud jsou dobře udržované. Proto je důležité pravidelně řetěz udržovat tak, aby se pohyboval spolehlivě a plynule. Úkolem je řetěz vyčistit a namazat. Zde je několik jednoduchých kroků, které můžete provádět pro údržbu Vašeho jízdního kola.

1.     Rychlé a snadné čištění

Řetěz jízdního kola pochytá většinu mastnoty, nečistot a zbytků. Zde je jednoduchý způsob, jak řetěz udržovat:

Vložte kolo do pracovního stojanu a opřete jej o polici nebo zeď. To Vám umožní snadno otáčet pedály oběma směry. Nyní vezměte hadr a několikrát jej přehněte. Ve velkém množství na něj naneste odmašťovač. Omotejte hadr kolem spodního vedení řetězu a držte hadr na místě levou rukou. Současně použijte pravou ruku pro otáčení pedály směrem vzad. Hadr držte pevně, nečistoty a mastnota se z řetězu uvolní. Stisk nesmí být příliš pevný, aby nezamezil pohybu řetězu skrz hadr s naneseným přípravkem.

Je důležité střídat tlak na horní, dolní a boční strany řetězu. Hadr sejměte a přemístěte ho tak, aby čistá část hadru byla na řetězu. Postup opakujte několikrát, dokud nebudete spokojeni s vyčištěním řetězu. Tento proces může zanechat nečistoty a zrnka na vnitřní straně řetězu v malých dírách.

Pokud chcete důkladnější čištění řetězu, nejlepší volbou je použití zařízení na čištění řetězů. Je naplněno tekutým odmašťovacím prostředkem a řetěz je umístěn uvnitř čističe, zatímco se otáčí pedály. Zařízení obsahuje několik sad kartáčů, které společně čistí všechny záhyby řetězu a odstraňuje veškerou mastnotu a nečistoty. Po vyčištění řetězu jej otřete a nechte jej před jízdou dobře vyschnout.

2.     Řádné namazání řetězu

Dobře namazaný řetěz je klíčem k jeho dlouhé životnosti a volnému pohybu. Pokud pravidelně řetěz nemažete, nebude poskytovat hladkou jízdu. Chcete-li řetěz namazat, přeřaďte kolo na střední převod a sprejem naneste dostatečné množství maziva na řetěz. Nejlepším mazivem pro tento účel je mazivo na řetěz jízdního kola na bázi vody, protože poskytuje kromě namazání řetězu i jeho dlouhodobou ochranu proti vzniku rzi. Koroze a rez snižují životnost řetězu, proto je důležité investovat do takového maziva, které zajistí, aby řetěz zůstal bez rzi.

Existuje mnoho možností, pokud jde o mazivo řetězu jízdního kola. Můžete použít multifunkční přípravek WD-40 Multi-Use-Product. Jedná se o mazivo na bázi vody, které poskytuje optimální mazání řetězu. Jedná se o nejčastější volbu cyklistů již více než 60 let, během kterých přípravek spolehlivě udržuje řetězy jízdních kol na dlouhou dobu. Přípravek WD-40 je skvělý mazací prostředek na bázi vody pro mazání řetězů, který nejenže řetěz dobře namaže, ale také jej chrání před vznikem rzi a koroze. Zároveň také minimalizuje hromadění nečistot, což snižuje opotřebení řetězu. Je odolný a zůstává na řetězu dlouho, což Vám poskytne vynikající jízdní zážitky po dlouhou dobu.

3.     Něco je vždy lepší než nic

Existuje mnoho lidí, kteří jezdí měsíce i roky na kole bez čištění a mazání řetězů, ať již proto, že nemají znalosti nebo čas. Mohou se také obávat, že nebudou schopni údržbu dokonale provést, a proto se nesnaží vůbec.

Před mazáním je vždy lepší řetěz vyčistit, ale pokud Vaši přátelé již čekají venku a řetěz Vašeho kola skřípe a je špinavý, je vždy lepší rychle řetěz ošetřit nastříkáním přípravu WD-40, než ho nechat suchý. Ačkoli je lepší provést kompletní čištění, provedení rychlého a snadného vyčištění a namazání řetězu je vždy lepší než žádné čištění a mazání.

4.     Řetěz pravidelně kontrolujte na přítomnost rzi a opotřebení

Válečky a ostatní součásti řetězu jsou v neustálém pohybu, a proto jsou vystaveny opotřebení a také riziku vzniku rzi a koroze. Je důležité řetěz jízdního kola kontrolovat na přítomnost známek opotřebení a rovněž zkontrolovat, zda řetěz není příliš dlouhý. Příliš velké roztažení řetězu může vést k poškození převodových stupňů. Je vždy lepší vyměnit řetěz než měnit převodové stupně, protože převodové pastorky jsou mnohem nákladnější než řetěz. Kontrola řetězu na opotřebení a roztažení Vám umožní provádět proaktivní akce s Vaším jízdním kolem.

Důležité je, abyste udrželi Vaše jízdní kolo dobře udržované, pokud ho chcete používat po dlouhou dobu. Nejdůležitější částí jízdního kola, kterou musíte pravidelně udržovat, je řetěz. S výše uvedenými kroky můžete udržet řetěz jízdního kola v dobré stavu a tím zajistit spolehlivou a hladkou jízdu celého jízdního kola.

 

Podívejte se na toto video: