Mosaz je oblíbený kov vyrobený kombinací dvou kovů, a to zinku a mědi. Tento kov má mnoho lidí doma v podobě kuchyňského nádobí, šperků, domácích dekorativních předmětů a dokonce i v hudebních nástrojích. V některých domácnostech můžete dokonce najít mosazné kliky. Jak čistit mosaz v domácích podmínkách?

Přestože má mosaz jedinečný estetický vzhled, je náchylná ke snadnému poškrábání. Pokud je mosazný předmět zašpiněn, může ztratit přirozenou přitažlivost a vypadat staře a zašle. Z tohoto důvodu je důležité mít neustále k dispozici prostředky, pomocí kterých dokážete tyto předměty obnovit a dodat jim původní lesk. V tomto článku budeme diskutovat o tom, jak vyčistit mosaz v domácích podmínkách.

Jak čistit mosaz v domácích podmínkách

Způsob čištění mosazi se může lišit v závislosti na tom, zda je mosazný předmět lakovaný nebo ne. Lakované mosazné předměty jsou vždy potaženy lesklou povrchovou vrstvou. Tyto druhy předmětů se čistí nejsnadněji a jakýkoli nános můžete pouze otřít měkkým, vlhkým hadříkem.

Ale nelakované mosazné předměty vyžadují mnohem více úsilí. Ačkoli na trhu existuje mnoho účinných chemických čisticích prostředků na mosaz, v domácích podmínkách můžete využít čisticí prostředky z přírodních surovin.

Kečup

I když to může vypadat jako neortodoxní volba, kečup je vynikající prostředek proti zašlosti mosazného povrchu. Stačí nastříkat trochu kečupu na kus látky a pak zašlou oblast vydrnout.

Po nějaké době uvidíte, že zašlý povrch je obnoven. Poté povrch setřete vlhkým hadříkem a následně jej osušte dalším, tentokrát suchým hadříkem.

Mýdlo nebo mírný čisticí prostředek

Je možné, že Váš mosazný předmět není zašlý, ale v průběhu času se na něm nahromadil prach nebo nečistoty. Nejlepší způsob čištění je ponořit předmět do teplé mýdlové vody. Ponechte jej v této lázni nějakou dobu, poté jej vyjměte a očistěte měkkým hadříkem. Pokud má mosazný předmět místa s odolnými nečistotami, můžete použít jemný kartáček na zuby a odstranit je.

Ocet, sůl a mouka

I když se tyto ingredience často používají spíše v kuchyni, můžete je také zkombinovat, abyste vytvořili silný roztok proti zašlosti mosazi. Vezměte jeden šálek bílého octa a rozpusťte v něm jednu lžičku soli.

Poté pomalu přidávejte mouku a směs míchejte. Přimíchávejte dále malé množství mouky, dokud se z roztoku nestane pasta. Poté pastu důkladně naneste na postižený povrch a nechte ji asi 10 minut působit. Po uplynutí této doby mosazný předmět vyčistěte teplou vodou a následně jej osušte.

Jak čistit mosaz v domácích podmínkách – použití přípravku WD-40

WD-40 Vám může pomoci navrátit mosazi lesk a vyčistit veškeré nečistoty nahromaděné na mosazi. Jednoduše nastříkejte přípravek WD-40 na mosaz, nechte pár okamžiků působit, než přípravek začne fungovat a otřete jej! To by mělo pomoci velmi rychle vyčistit mosaz, kterou máte doma! Nezapomeňte si po použití důkladně umýt ruce.

jak vidíte, tak bez ohledu na druh skvrn, které máte na mosazných předmětech, je lze pomocí výše uvedených technik snadno odstranit i v domácích podmínkách.

Víe rad a tipů se dozvíte na našem blogu.