Čaj je bezpochyby nejkonzumovanější nápoj na světě a miliardy lidí ho pijí jako součást své každodenní rutiny. Tento oblíbený kofeinový nápoj však také může zanechat odolné skvrny na našem kuchyňském nádobí, nábytku nebo oblečení. Jak odstranit skvrny od čaje se dozvíte v našem článku.

Čaje obsahují speciální chemikálii známou jako tříslovina, díky níž je obtížné odstranit skvrny na čalounění, porcelánu a tkanině. K úplnému odstranění skvrn potřebujete silný čisticí prostředek, kyselé činidlo nebo abrazivní látku.

V tomto článku si vysvětlíme různé techniky odstraňování skvrn čaje z povrchů.

Jak odstranit skvrny od čaje z kuchyňského nádobí

Odstranit skvrny od čaje na kuchyňském nádobí je nejjednodušší. Nejprve rozkrojte velký citron a po obvodu na něj nasypte sůl. Citronová šťáva je kyselé povahy, zatímco sůl má abrazivní účinek, což dokáže skvrny od čaje účinně odstranit.

Může se však stát, že čajová skvrna zůstala až příliš dlouho bez povšimnutí a zaschla. V takovém případě potřebujete k jejímu odstranění jedlou sodu. Je nutné vytvořit pastu, proto smíchejte jedlou sodu s trochou vody.

Po důkladném promíchání směsi a vytvoření pasty tuto pastu naneste na postiženou oblast. Pasta musí být dostatečně hustá, abyste ji mohli nanést pomocí papírové utěrky nebo látky. Skvrnu poté mírným tlakem drhněte, dokud nezmizí a poté místo důkladně opláchněte vodou.

Jak odstranit čajové skvrny z tkaniny

I když se na Vašem oděvu píše, že je třeba jej čistit chemicky, nikdy není dobrý nápad chemicky čistit oděv se skvrnami od čaje nebo kávy. Chemické čištění tkaniny způsobí, že skvrna bude trvalá a bude extrémně obtížné ji odstranit.

Měli byste se pokusit skvrnu vyčistit co nejdříve po rozlití nebo ukápnutí nápoje. Nejprve zkuste absorbovat přebytečný čaj pomocí čistého suchého hadříku. Poté nalijte studenou vodu do misky a namočte oděv do vody po dobu nejméně 30 minut. Pokud je skvrna na oděvu příliš velká, můžete vložit oděv do studené vody přes noc.

Pokud to však nefunguje, můžete zkusit roztok studené vody, mycího prostředku na nádobí a bílého octa. Roztok by měl obsahovat alespoň jeden litr vody spolu s půlkou lžičky mycího prostředku na nádobí a lžičkou bílého octa.

Namočte postiženou oblast do roztoku přibližně na patnáct minut. Poté oděv vyjměte a opláchněte jej studenou vodou. Pokud je skvrna stále přítomná, použijte houbu a osušte ji alkoholem, dokud nebude odstraněna. Poté oděv běžným způsobem vyperte.

Mějte však na paměti, že skvrny od čaje mohou být velmi odolné, a možná budete muset tyto kroky opakovat, abyste skvrnu úplně odstranili. Před ošetřením nezapomeňte nejprve provést test na malém kousku látky.

Skvrny od čaje není snadné odstranit, ale půjdou odstranit, pokud budete postupovat podle výše uvedených technik.

Více rad a tipů na našem blogu.