Většina z nás žije v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu, a proto jsou všechny kovové předměty v okolí domu vystaveny korozi. Kovové konstrukce jsou vlivem koroze oslabené a pohyblivé části se někdy zaseknou. Zaseknutý posuvný zámek je vždy nepříjemná věc. Zaseknutí se nevyskytuje pouze díky rezivění a nemusí se nutně vyskytovat v oblastech s vysokou vlhkostí.

K zaseknutí může dojít také kvůli špatnému mazání, a pokud se v pohyblivých částech nahromadilo příliš prachu a nečistot. Tyto nánosy na pohyblivých částech mohou způsobit tření, což jim zabrání ve volném pohybu. Někdy se situace zhoršuje, když se špína smíchá s mazivem a vytvoří kal.

To se může stát u všech strojů nebo zařízení jak doma, tak i venku. V automobilových motorech, na řetězech kol, u dveřních závěsů, u koleček nebo kladek, apod. Posuvné zámky nejsou výjimkou. Stejně jako každá jiná pohyblivá součást, posuvné zámky potřebují také trvalé mazání a pokud je mazat nebudete,  budou se pohybovat ztuha, v těch nejhorších podmínkách se mohou i zaseknout a bylo by tak téměř nemožné zamknout nebo odemknout dveře, okna nebo cokoliv, co chrání.

Jak uvolnit zaseknutí

Tento krok se může zdát trochu obtížný, ale není tak složitý, jak se zdá. Zde je několik věcí, které budete potřebovat, a popis jejich účelu použití v této situaci.

  • Rukavice — pro ochranu rukou před nečistotami a mastnotou. Rukavice dále zajišťují bezpečnost, abyste si nepořezali ruce ani se nezranili při práci s kladivem.
  • Sprej WD-40 – WD-40 je víceúčelový sprej. Uvolňuje zaseknutí, odstraňuje špínu a kal. Navíc odstraňuje rez a pomáhá s mazáním.
  • Kladivo – jestliže je zaseknutí příliš silné, budete muset posuvný zámek uvolnit kladívkem.
  • Zubní kartáček – zubní kartáček pomáhá při odstraňování prachu a špíny při nástřiku přípravku WD-40.

Kromě výše uvedených věcí můžete dále použít čistý hadřík, abyste odstranili nepořádek, který se vytvoří kolem zámku při jeho uvolňování.

Postup

Mazání je lepší provést ještě před tím, než začnete. Proto uchopte sprej WD-40 a naneste silnou vrstvu přípravku na zaseknutý posuvný zámek. Dbejte, aby se přípravek dostal i do malých štěrbin a pronikl co nejhlouběji. Při stříkání zkuste zámkem pohybovat a sledujte, zda se již nezačne uvolňovat. Pokud ano, postup zopakujte a zámek se uvolní a bude fungovat jako dříve. Poté můžete zámek celý namazat, abyste zajistili, že bude dobře fungovat po dlouhou dobu.

Pokud se zaseknutí neuvolní, budete muset použít kladivo. Lehce kladívkem poklepejte na pojistku ve směru posuvu, zaseknutí povolí a zámek bude opět fungovat.

Namazání posuvného zámku

Pro namazání můžete opět použít sprej WD-40. Posuňte zámek dopředu a dozadu a důkladně jej nastříkejte přípravkem WD-40. Zámek bude fungovat opět jako nový. Pokud potřebujete namazat zaseknutý dveřní zámek, rady najdete zde.

Podívejte se na naši webovou stránku, kde najdete další informace o našich produktech a také naše tipy a triky. To vše najdete zde.