Investovali jste do svého jízdního kola pěkné peníze a proto byste z něj měli vyždímat maximum radosti z jízdy. S pravidelnou údržbou budete mít možnost si uchovat své jízdní kolo v perfektním stavu a zajistit jeho plynulý a bezproblémový chod. Díky provádění údržby vlastními silami lze ušetřit většinu nákladů na servisní práce. Je to navíc neocenitelná dovednost a může se hodit, když ji budete potřebovat. Provádět údržbu Vašeho kola vlastními silami není příliš obtížné. Vše, co potřebujete, je několik technik a znalostí o krocích, které je třeba podniknout, a budete mít dobře udržované kolo a to bez větší časové náročnosti.

Bez otálení přejdeme tedy k tipům, technikám a krokům potřebným k udržení Vašeho jízdního kola ve špičkovém stavu.

Krok # 1 – Jízdní kolo vyčistěte

Prvním krokem v procesu údržby jízdního kola je jeho pečlivé vyčištění. Pravidelné čištění kola prodlužuje jeho životnost a udržuje jej bez problémů. Pro čištění jízdního kola potřebujete biologicky odbouratelný čisticí prostředek, houbu, starý zubní kartáček a hadr. To vše poslouží k vyčištění sedla, brzd, pedálů, přehazovaček, kazety, převodníků, řetězu a rámu. Nemusíte používat příliš mnoho vody, neboť Vám pomůže voda nanášená sprejem, protože vše, co potřebujete, je oplachovat zbytky mýdla, které zůstanou po čištění jízdního kola. Také byste měli vyndat sedlo, abyste jej důkladně vyčistili a před opětovným nasazením přidejte malé množství maziva na jízdní kola.

Krok # 2 – Zkontrolujte brzdy

Jednou z nejdůležitějších částí Vašeho jízdního kola jsou brzdy. Je důležité se ujistit, že jsou v dobrém provozním stavu a jsou správně seřízeny. Seřízení brzd rozhoduje, zda je jízdní kolo při jízdě pod kontrolou nebo není, což může vést k vážným zraněním. Je důležité brzdy pravidelně kontrolovat a udržovat jejich hladký chod, aby jízdní kolo jelo plynule.

Začněte s kontrolou brzdových destiček, což je malý pogumovaný obdélníkový kovový povrch, který tlačí proti ráfku kola nebo disku. Brzdové destičky mají tendenci se časem opotřebovávat kvůli jejich nadužívání a vyžadují vyměnit. Můžete použít svítilnu ke kontrole stavu brzdových destiček, a pokud vykazují známky nadměrného opotřebení, je lepší je vyměnit. Brzdové destičky lze nastavit utažením nastavovacího válce. Pokud chcete brzdové destičky posunout blíže disku, utáhněte šrouby a naopak.

Je důležité udržovat brzdnou plochu a brzdové destičky čisté od oleje a nečistot. Znečištěné brzdové destičky mají tendenci rychleji opotřebovávat brzdnou plochu i sami sebe.

Krok # 3 – Zkontrolujte kola

Kola a ráfky zajišťují plynulost a stabilitu jízdního kola a při jízdě na kole drží pneumatiky na svém místě. Řádně vycentrovaná kola umožňují konzistentní kontakt mezi podkladem a pneumatikami.

Chcete-li zkontrolovat kola, zdvihněte jízdní kolo a koly zatočte. Obě kola by se měla otáčet, aniž by házela. Pokud se ráfek vlní, můžete jej vycentrovat pomocí klíče na dráty. Pokud dojde k nadměrnému poškození kol, můžete také zvážit jejich nahrazení novými.

Krok # 4 – Utáhněte matice a šrouby

Při provádění údržby jízdního kola zkontrolujte všechny matice a šrouby. Ujistěte se, že žádný z nich není povolený. Při utahování šroubů ale dbejte, abyste je neutáhli příliš, protože to může vést k poškození kola a také to ovlivní Váš zážitek z jízdy.

Krok # 5 – Zkontrolujte hnací ústrojí

Hnací ústrojí jízdního kola zahrnuje řetěz, pedály, přehazovačku a kazetu na zadním kole. Hnací ústrojí přenáší výkon, který generují Vaše nohy na zadní kolo jízdního kola. To je to, co se pohybuje jízdním kolem. Je nutné udržovat hnací ústrojí dobře udržované, abyste měli bezproblémový zážitek z jízdy.

Při kontrole hnacího ústrojí budete potřebovat ruku. Zvedněte zadní kolo a otáčejte jím pomocí pedálu tak, jako jste to dělali v kroku 3 při kontrole kol. Tentokrát přehoďte postupně všechny převody a zkontrolujte, zda je řazení snadné a plynulé. Nyní zkontrolujte převodníky, řetěz, kazetu a přehazovačku na jejich nadměrné opotřebení, zuby, chybějící zuby, skřípání, atd. Pokud se řetěz zdá příliš opotřebovaný, je lepší jej vyměnit, protože může způsobit poškození jiných částí hnacího ústrojí.

Krok # 6 – Namažte jízdní kolo sprejem s inhibitorem koroze

Toto je poslední a nejdůležitější krok údržby jízdního kola. Mazání je klíčem k plynulé a bezproblémové jízdě, ale je také důležité použít mazivo, které nejen maže části kola, ale také odolává korozi. Mazání jízdního kola, zejména hnacího ústrojí, je nezbytné pro bezproblémové fungování. Pomáhá také zabránit hromadění nečistot na kole, což ovlivňuje jeho pohyb. Nejlepším mazivem/inhibitorem koroze ve spreji je WD-40. Je to nejlepší volba pro Brity již více než 60 let, pokud jde o mazání částí jízdního kola a zabraňuje korozi.

Na řetěz použijte mazivo WD-40 při otáčení pedálů proti směru hodinových ručiček. WD-40 bude fungovat jako inhibitor koroze. Namažte také přehazovačku, odkrytý kabelový vodič a brzdové páky. Nenechávejte na dílech nadbytečné množství maziva a zbytky otřete. Než nastříkáte kolo sprejem WD-40 s inhibitorem koroze, ujistěte se, že je zbaveno stávající rzi. Můžete ji odstranit ocelovou vlnou. Pokud jsou některé části příliš zkorodované, můžete také zvážit jejich nahrazení.

Vaše kolo je nyní připraveno k použití a tipy uvedené výše zajistí bezproblémový zážitek z jízdy.

Podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=S7Jc_cnJ5Xg