Kdo by měl rád skřípavý zvuk, který dělají garážová vrata při každém otevření a zavření. Pokud Vaše garážová vrata také takto skřípou, znamená to, že je na čase je namazat. Ale jak to přesně udělat? Které mazivo garážových vrat byste měli používat pro různé komponenty garážových vrat?

Níže je uveden návod, jak můžete snadno namazat garážová vrata. Pokud hledáte nejlepší mazivo pro garážová vrata, čtěte dále:

Nezapomeňte na Vaši vlastní ochranu

Části těla, které jsou nejčastěji poraněné během čištění garážových vrat, jsou samozřejmě ruce. Důležitost ochrany Vašich rukou před nehodami, jako je skřípnutí rukou těžkými garážovými vraty, nemůže být snad nikdy dostatečně zdůrazněna. Nejdůležitějším bezpečnostním opatřením, které je třeba před zahájením čištění provést, je zajistit, aby byla vrata zavřená, protože to nejen usnadňuje mazání, ale současně je zajištěno, že nedojde k zavření vrat a případnému skřípnutí rukou.

Vrata kompletně vyčistěte

Poté, co zajistíte Vaši bezpečnost, další, co byste měli udělat, je Vaše garážová vrata vyčistit. Vrata otřete hadrem, abyste se zbavili veškerých nečistot a starých maziv, které se mohou na vratech nacházet. Čištění doporučujeme provést tak důkladně, abyste po dokončení viděli kovový povrch bez jakýchkoliv nečistot a usazenin.

Zbavte se rzi a koroze

Odstranění nečistot a usazenin je důležité. Avšak ještě důležitější je zbavit se případné koroze, která by již mohla existovat, protože rez a koroze jsou jedním z hlavních důvodů, proč by Vaše garážová vrata mohla skřípat. Zbavit se stávajícího rezu je důležité, aby bylo namazání vrat správně provedené a účinné.

K tomuto účelu lze efektivně použít přípravek WD-40. Že je WD-40 je dobrým mazivem pro garážová vrata dokazuje skutečnost, že odstraňuje také zrezivělé součásti a plochy. Jedna nádobka přípravku WD-40 stačí na většinu potřebného mazání na garážových vratech.

Mazání styku koleček a vodících kolejí

Než začnete s mazáním, je třeba zkontrolovat, zda výrobce garážových vrat doporučuje použití maziv garážových vrat na vodících kolejích a kolečkách. Ne všechny sady vodících kolejí a koleček vyžadují mazání. Pokud je však mazání potřeba, nakapejte několik kapek maziva do vodících kolejí. Naneste také jednu nebo dvě kapky na každé kolečko.

Nezapomeňte ošetřit mazivem všechny součásti systému koleček a vodících kolejí včetně oblastí uvnitř koleček a přední části vodících kolejí. Existuje několik maziv, které lze použít, ale nedoporučujeme používat olej, protože by to za určitých předpokladů mohlo způsobit, že kolečka vyklouznou z válečkových drah. Nezapomeňte také, že tato metoda není vhodná, jestliže kolečka garážových vrat jsou vyrobena z plastu.

Nezapomeňte na často přehlížené pružiny

Položte majitelům domů otázku: “Jak často mažete pružiny garážových vrat?” A jsem si jist, že většina z nich odpoví, že “nikdy”. Pružiny si však také zaslouží namazat!

Při mazání pružin, které jsou umístěny v horní části Vašich garážových vrat, je důležité, abyste věděli, že s nimi za žádných okolností nesmíte manipulovat. Proto je vhodné pro mazání těchto pružin použít mazivo ve spreji. K tomuto účelu lze efektivně využít WD-40, a to i díky tomu, že je to nejen mazivo, ale také slouží k odstranění jakékoliv rzi, která by se mohla na pružinách Vašich garážových vrat vyskytovat.

Mazání malých součástí

Pro dokončení práce mazání garážových vrat je důležité namazat i méně zřejmé součásti, jako jsou závěsy a hnací hřídel. Občasné namazání všech příslušných komponentů zajistí, že Vaše garážová vrata budou pracovat efektivně a bez hluku dlouhou dobu.

Výběr maziva

Na trhu je k dispozici široká škála maziv garážových vrat, ze kterých si majitelé garážových vrat mohou vybrat. Maziva na bázi vazelíny, oleje a silikonu jsou všechna známá a běžně používaná maziva. Věděli jste však, že existují okolnosti, kdy tyto maziva nejsou pro účely mazání garážových vrat vhodná?

Vazelína

Vazelína je jakožto mazivo zřejmá volba. Problém u vazelíny je v tom, že zachycuje nečistoty a částice prachu. Použití vazelíny proto není doporučeno pro otevřené díly. Ale u uzavřených dílů, např. u automobilů, kde se prach a nečistoty nevyskytují, je vazelína účinné mazivo.

Olej

Použití oleje jako maziva se pro garážová vrata nedoporučuje, protože, jak jsme již uvedli dříve, použití oleje jako maziva garážových vrat může způsobit vypadnutí vrat.

Maziva na bázi silikonu

Maziva na bázi silikonu lze použít pro účinné splnění potřeb mazání Vašich garážových vrat. Nicméně problém s nimi je ten, že nemohou udělat nic pro prevenci a odstraňování rzi. Pro tento účel můžete vyzkoušet silikonový sprej řady WD40 Specialist.

WD-40

WD-40 je jedním z nejčastěji používaných sprejů pro domácnost. Může být použit jako účinný mazací prostředek pro garážová vrata díky skutečnosti, že WD-40 umí chránit kov před korozí. Pro trvalý účinek je však vhodná kombinace WD-40 a silikonových maziv. Nyní znáte tajemství nejlepšího mazacího prostředku pro garážová vrata.