Popravdě řečeno, automobily vyžadují mnoho práce a úsilí. Většina z nás na automobil spoléhá každý den, kdy nás vozí do práce, potřebujeme jej pro běžné práce, dopravu dětí do školy a řadu dalších úkolů. S tímto druhem pravidelného opotřebení není divu, že se někdy něco pokazí. Od zapalovacích svíček až po olejové filtry, laky a čalounění. Pokud chcete, aby Váš automobil vypadal a fungoval jako nový, je nutná neustálá ostražitost.

Zatímco většinu velkých oprav zvládneme vyřešit velmi dobře, jedna přehlížená a často obávaná část údržby automobilu je čištění interiéru vozu. S tolika materiály jako je kůže, plast, dřevo a vinyl, a všechna ta zákoutí a štěrbiny, kam je potřeba se dostat a vyčistit je, se udržení interiéru vozu, aby vypadal neustále perfektně, může zdát jako celkem nepřekonatelný úkol. Vzhledem k neustálému provozu, kterému jsou vystavena sedadla a koberečky, se rychle usazuje prach, špína, odpadky a další nečistoty. Prevence je rozhodně tou nejlepší cestou, takže jsme sestavili tohoto praktického průvodce, který Vám pomůže při čištění interiéru Vašeho automobilu.

Vypracujte si plán

Nejlepší metodou pro údržbu interiéru Vašeho automobilu je rozdělit údržbu na několik menších fází: týdenní čištění, měsíční detailing a čtvrtletní inspekci. První z nich se skládá z očištění všech pevných povrchů a zahrnuje odstranění všech velkých odpadků a nečistot ze sedadel a přihrádek. Podrobnější měsíční detailing zahrnuje leštění a preventivní péči, a nakonec čtvrtletní inspekce zahrnuje všechny výše uvedené kroky s určitou přidanou ochranou a péčí.

Týdenní čištění

Přístrojová deska a konzole

Začneme s vyčištěním interiéru vozu, a to nejviditelnějším povrchem, tedy palubní deskou a konzolou. Tyto oblasti automobilu jsou pravidelně vystavovány působení agresivních UV paprsků, které způsobují, že vinyl vybledne a změní barvu, proto je této oblasti dobré věnovat zvláštní pozornost. Naštěstí jsou tyto oblasti velmi snadno čistitelné pouze pěnovou houbičkou nebo měkkou látkou z mikrovlákna s čistícím prostředkem na interiér vozu a plechovkou přípravku WD-40.

  • Namísto nanesení přípravku nástřikem přímo na vinyl nanášejte čistící prostředek přímo na houbičku, aby nebylo vše vlhké, a počkejte, až se tekutina nasákne do houbičky. Poté přístrojovou desku důkladně otřete a pokračujte pečlivým očištěním konzoly. Dbejte, abyste nepoškodili některé z křehčích pohyblivých částí.
  • Čistící prostředek ponechte působit na povrchu několik minut, aby uvolnil většinu zatvrdlých nečistot. Poté můžete povrch otřít hadříkem.
  • Pro závěrečné ošetření a vyleštění naneste malé množství přípravku WD-40 na hadřík a jednorázově naneste na palubní desku a konzolu. Tato vrstva bude fungovat jako těsnicí prostředek a bude chránit palubní desku před akumulací prachu v budoucnu. Toto ošetření také dodá palubní desce trochu lesku jako u nového auta.

Čalounění

Sedadla a koberečky výrazně trpí opotřebováním a znečištěním od řidiče i spolucestujících, takže péče o ně bude určitě nedílnou součástí Vašeho plánu čištění interiéru Vašeho automobilu. Opět budete potřebovat měkkou látku z mikrovlákna, vhodný čisticí prostředek (čisticí prostředek na kůži/látku).

  • Začněte tím, že na látku naneste čistící prostředek určený pro daný materiál a nechte do ní přípravek nasáknout.
  • Samozřejmě nejprve odstraňte všechny obaly, plasty nebo jiné nahromaděné odpadky.
  • Začněte otírat sedadla, zaměřte se na oblasti, kde jsou nejčastěji skvrny a drobky, tedy mezi stehny a oblastmi vedle držáků nápojů.
  • Vytáhněte podlahové koberečky a venku je vyprašte, abyste z nich odstranili špínu, vlasy a další nečistoty. Na přichycené nečistoty použijte kartáč.

Dveřní výplně a rámy dveří

Tyto oblasti automobilu lze snadno ošetřit měkkým hadříkem a přípravkem WD-40. Pokud máte ve svých dveřích spoustu plastových prvků, můžete je vyčistit kartáčkem na zuby s agresivnějším čisticím prostředkem, i když to může být zahrnuto do měsíčního čištění.

Z přihrádek odstraňte veškerý zbývající odpad. Poté jednoduše naneste přípravek WD-40 na hadřík a otřete všechny povrchy dveří. Zkontrolujte také, zda je ve dveřních rámech dostatečné množství maziva, aby se dveře nelepily.

Měsíční kontrola

Během měsíční hloubkové kontroly proveďte všechny výše uvedené kroky a přidejte následující.

Vysávání

Než začnete s čištěním, důkladně všechny pevné povrchy vysajte vysavačem. Pro tuto práci většinou stačí klasický vysavač, který máte doma, ale dbejte na to, abyste měli správné nástavce. Štěrbinový nástavec pro vysátí obtížně přístupných míst a kartáč pro odstranění veškerých malých chloupků, zvláště pokud máte domácí mazlíčky, kteří s Vámi jezdí autem.
Štěrbinový nástavec použijte pro všechna zákoutí a rohy, do kterých se nedostanete hadříkem. Při vysávání koberečků na ně trochu vysávací hubicí tlačte, abyste vysáli i zatvrdlou špínu a prach.

Pro citlivější oblasti, jako je konzola, palubní deska a větrací otvory, Vám dobře poslouží kartáčový nástavec. Tyto povrchy můžete poté ošetřit malým ručním kartáčkem.

Vnitřní okna

Na všechna vnitřní okna lze použít dobrý čisticí prostředek na sklo a hadřík z mikrovlákna. Navlhčete vždy raději hadřík než sklo, aby se na skle netvořily usazeniny. Čisticí prostředky s amoniakem poškodí tónované sklo, takže pokud používáte některý z nich pro účely čištění vnitřních prostor automobilů, dobře zvažte prosím jejich použití.

Odstranění zápachu

Chcete-li, aby Váš automobil voněl stejně krásně jako v den, kdy jste jej zakoupili, zkuste vosk nebo sprej, který eliminuje zápach. Aplikujte přípravek na všechny dostupné pevné povrchy předtím, než je otřete, a budete se ve voze cítit opět příjemně bez ohledu na to, zda máte stažená nebo vytažená okénka.

Čtvrtletní inspekce

Pokud pečlivě dodržujete plán čištění Vašeho automobilu, v tom to okamžiku Vám nezbývá příliš práce. Po provedení pravidelné údržby jednoduše zkontrolujte všechny dveře a tlačítka na konzoli. Zkontrolujte, zda se nikde nevyskytují praskliny a naneste ochranný prostředek na gumu podél obložení, aby se nesesychalo a nepraskalo, což by mohlo způsobit, že odletí životně důležitá tlačítka nebo knoflíky.