Čištění kliky a kování u dveří může být problematické. Pokud neznáte správné postupy a nemáte vhodné vybavení, můžete drhnout kliky celé hodiny, aniž by byl výsledek uspokojivý. Proto je důležité vědět, z jakého materiálu je klika vyrobena. Pokud znáte materiál, budete mít lepší představu o tom, která látka ho může vyčistit.Jak na čištění klik dveří?

Zde je několik tipů, jak čistit kliky dveří, které Vám usnadní život.

Jak na čištění klik dveří z mosazi a mědi

Mosazné a měděné kliky lze snadno čistit roztoku vyrobeným v domácích podmínkách.

Vytvořte pastu se stejnými díly soli, mouky a octa a natřete touto směsí kliku a kování. Poté povrch otřete a uvidíte zářivý výsledek.

Pro odstranění skvrn z mosazných klik/kování můžete také použít citron. Vezměte polovinu citronu a posypte rozkrojenou plochu solí. Potom posoleným povrchem třete kliky/kování a za chvíli budou  zase jako nové.

Lakované dveřní koule

Lakované dveřní koule jsou lesklé a transparentní, takže je třeba je čistit minerálním terpentýnem nebo jiným rozpouštědlem.

Nerezové dveřní koule

Než se pustíme do toho, jak vyčistit ocelové koule, řekneme si, jak je rozhodně nečistit.

  • Na dveřní koule nepoužíváte chlor ani přípravky na bázi chloru.
  • Pro čištění dveřních koulí nepoužívejte čisticí prostředky na trouby ani ocelovou vlnu. Na dveřní koule nepoužívejte tvrdou vodu a také je nemyjte horkou vodou.

Pokud chcete vyčistit ocelovou kliku, použijte hadřík namočený v mýdlové vodě a otřete zámek. Poté pěnu opláchněte. Pro čištění dveřní koule z nerezové oceli můžete také použít doma připravený roztok. Na zámek naneste směs olivového oleje a octa a odstraňte všechny nečistoty.

K čištění nerezových dveřních koulí můžete také použít sodu nebo přípravek WD-40.

Stříbrné kliky Sterling

Pro otření stříbrných klik Sterling nebo jakéhokoli jiného postříbřeného kování použijte horkou vodu a jedlou sodu. Voda by měla být dostatečně teplá, aby se všechny nečistoty rozpustily.

Čištění klik dveří z kovu pewter

Kulaté kliky z kovu pewter se velmi snadno čistí. Stačí uchopit list zelí a vydrhnout všechny nežádoucí částice z kliky/kování.

Skleněné nebo čiré kliky

Použijte jakýkoli čisticí roztok, který používáte k čištění skleněných oken nebo stolů. Nastříkejte roztok na ošetřovaný povrch a špínu setřete.

Pokud se o kliky a kování nepostaráte včas, nečistoty mohou zatvrdnout. Nezapomeňte tedy na pravidelné čištění, abyste se vyhnuli zbytečným budoucím problémům.

Více rad a tipů se dozvíte na našem blogu.