Co jsou vlastně ty zlatohnědé krusty, které se vytváří na Vašich kovových předmětech? Zpět do školních lavic do hodiny chemie. Na kovových předmětech se přirozeně vyskytují rezavé útvary, jsou-li vystaveny vlhkosti a kyslíku. Rez je také známá jako oxid železa. Dříve než začne vozidlo uvnitř Vaší garáže vypadat jako kosmická loď, která havarovala na Marsu, naučíme Vás, jak zabránit vzniku rzi.

1. Jak zabránit vzniku rzi – prevence

Než začnete s pokusy na svých zrezivělých předmětech, měli byste pochopit, že každá kovová struktura vyžaduje preventivní opatření při boji proti vzniku rzi. Mluvíme o tom, abyste se přesvědčili, že u vás doma máte instalované vzduchové filtry s absorbérem vlhkosti, protože rekurentní proudění vzduchu zabraňuje tvorbě rzi.

Další skvělou preventivní strategií je kovové předměty vždy dohromady svařovat a vyvarovat se používání šroubů a matic. Důvodem je skutečnost, že šrouby a matice umožňují vzduchu a vodě proniknout do kovového předmětu, což je přesně to, co nechcete.

2. Externí galvanizace

Proces galvanizace byl vždy levnější než nákup nerezové oceli – a to pro jakýkoli zamýšlený účel, jaký si lze představit. Tento proces přidá na kov další vrstvu kovu – zinku. Ptáte se, k čemu je to dobré? Zinek pomáhá chránit kovový povrch tím, že zpočátku je na něm obtížné vytvořit rez. Když nakonec podlehne okolnímu prostředí, pomáhá absorbovat rez na vnějším povlaku a udržuje původní kovový povrch v bezpečí.

3. Jak zabránit vzniku rzi – organické/olejové vrstvy

Pokud hledáte snadnou a snadno použitelnou techniku ochrany svých kovových majetků, je třeba udělat následující kroky. Stačí jen nanést nátěrem jakoukoli organickou látku na příslušný kovový povrch a tento povlak bude působit jako bariéra mezi povrchem a formacemi rezu. Pokud si zvolíte jak organický nátěr olej, pak doporučujeme nátěr o tloušťce asi 2 mm.

4. Vybavte se produkty WD-40

WD-40 sice obsahuje kompletní seznam specializovaných produktů pro každý druh kovových předmětů, my se ale zaměříme na jejich nejběžnější produkt – odstraňovač rzi WD-40 Specialist Rust Remover. Je známo, že tento multi-use produkt je skvělým protiopatřením a slouží také jako preventivní opatření. Vše, co musíte udělat, je navlhčit zrezivělý předmět přípravkem WD-40 a poté jej vydrhnout drátěným kartáčem.

Na začátku je vhodné otestovat malé oblasti zrezivělého objektu a zkontrolovat, zda je WD-40 nepoškodí. Pokud aplikujete WD-40 na povrchy náchylné k rezivění pravidelně, nikdy nezaznamenáte návrat rzi. Pokud se zdá, že běžné produkty WD-40 nefungují tak efektivně, jak jste si představovali, můžete si také obstarat penetrační přípravek WD-40 Specialist Penetrant. Tento produkt byl speciálně navržen pro pronikání do špíny a rzi, takže je lze snadno odstranit z jakéhokoli povrchu. Už ani nepotřebujete knížku se základy chemie, právě jste zvládli ve 4 snadných krocích zabránit vzniku rzi.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.