Delší a teplejší dny připomínají blížící se zahradnickou sezónu. Prvořadou věcí je vědět, jak vyčistit zahradní nářadí, abyste mohli na své zahradě pracovat bez problémů a bez závad na nářadí. Když vynesete po zimě své zahradní nářadí ze skladu nebo ze sklepa, může vypadat trochu zašle. Ale není čeho se bát, můžete jim vrátit původní vzhled v několika snadných krocích. Zde jej návod, jak čistit zahradní nářadí bez větších potíží:

Zahradní kolečko

Jelikož je zahradní kolečko velké, čistí se po částech. Ale trvá to vše jen pár okamžiků. Začněte od rukojetí, vyhlaďte je brusným padem. Můžete na ně nanést trochu oleje, aby byly vláčné. Dále umyjte korbu, která je vystavena veškeré zátěži. Pokud bude třeba odstranit zbývající nečistoty a špínu, můžete to udělat pomocí drátěnky. A pokud se začala odlupovat barva, zatáhněte ji nástřikem leštěnky nebo laku.
Kolo a nápravu nastříkejte olejem, aby fungovaly hladce. Podle potřeby případně dofoukněte pneumatiku.

Lopata

Lopata je jedním z nejdůležitějších nástrojů, pokud jde o zahradničení. Je vystavena velké zátěži, ale přesto se velmi snadno čistí. Stačí oškrábat veškerý zbylý hnůj nebo kompost pomocí drátěného kartáče nebo drátěnky. Poté ji umyjte teplou mýdlovou vodou. Odstraňte rez, pokud se vyskytuje, a to nanesením lněného oleje nebo přípravku WD-40. Rez následně odstraňte. Obruste rukojeť, aby byla hladká. Nakonec na rukojeti nakapejte a rozetřete také trochu oleje, abyste zamezili zadření třísek.

Jak čistit zahradní nářadí – Prořezávací nůžky

Nejprve odstraňte zbytky vegetace drátěným kartáčem. Poté je umyjte teplou mýdlovou vodou. Začínající nebo již zformovanou rez odstraňte tak, že nenesete na rezavý povrch nějaké mazivo a místo vydrhnete. Pokud je na nástroji velké množství rezu, ponořte jej přes noc do octa, zbavíte se tak veškeré rzi.

Aby nůžky zůstaly bez rzi a hladké, naneste na ně lněný olej.

Zahradní lopatka a nůž

Odstraňte rez z kovových částí těchto nástrojů nanesením maziva, jako je lněný olej nebo WD-40, a očistěte je drátěným kartáčem. Poté nástroje umyjte mýdlovou vodou. Posledním krokem k vyčištění zahradních nožů nebo lopatek je otření držadel a nanesení oleje, aby byly hladké a bez třísek.

Hrábě a motyka

Oba tyto nástroje se čistí stejně jako lopata. Rez setřete po vydrhnutí mazivem jako je WD-40. Poté nástroje umyjte mýdlovou vodou. Posledním krokem je otření držadel a nanesení oleje, aby byly hladké a bez třísek.

Užijte si zahradnickou sezónu bez zadřených třísek a dalších potíží a poskytněte Vašim zahradnickým nástrojům péči, jakou si zaslouží. Čisté zahradní nářadí se Vám na jaře jistě odvděčí!

Více rad a tipů najdete na našem blogu.