Pokud si chcete doma dělat veškeré užitečné práce sami, musíte mít k dispozici spoustu nástrojů. Tyto nástroje Vám však nepřinesou užitek, pokud jim nedáte potřebnou lásku a péči. Předměty, které mají kovové části, je třeba zvláště dobře udržovat, jinak by je rez mohla zničit. Proto je důležité se například naučit, jak vyčistit rezavou pilu aby byla připravena k použití.

Stolní pila je jedním z těch nářadí, který má kovovou hlavní část. Pokud ji necháte bez povšimnutí venku několik dní, je pravděpodobné, že se na železné čepeli objeví rez. Rez musíte z pily rychle odstranit, než bude pila zcela zničena.

Odstraňování rzi a čištění pily tak, aby byla připravena k použití, není obtížný úkol, ale vyžaduje určitou ostražitost. Zde je 5 kroků, díky nimž budete moct svou pilu znovu používat.

Jak vyčistit rezavou pilu?

Odstraňte držadlo

Protože rez pohlcuje kov, je vhodné oddělit kovovou čepel od rukojeti pily. Rukojeť je často vyrobena ze dřeva a její odstranění Vám také umožní ji vyčistit zvlášť.

Oškrábejte hrubé nečistoty

Než se dostanete k odolným rezavým skvrnám, uchopte břitvu a oškrábejte z čepele hrubé nečistoty. Začněte shora a pokračujte směrem ke konci čepele. Opakujte tento postup několikrát, dokud si nejste jisti, že je odstraněn veškerý uvolněný hrubý odpad.

Zbraň těžkého kalibru

Nemyslíme to doslova! Zbraní těžkého kalibru máme na mysli roztok pro odstraňování rzi. Pro tuto práci můžete použít ředidlo nebo jakoukoli mírnou kyselinu. Doporučujeme používat minerální líh. Naneste velké množství minerálního lihu na čepel a vydrhněte směs lihu a rzi z povrchu železa.

K odstranění špíny z pilového kotouče použijte ocelovou vlnu nebo brusný papír. Pro dosažení co nejlepších výsledků povrch drhněte paralelně, po délce čepele. Jakmile je veškerá rez odstraněna, setřete veškeré zbytky hadříkem, který nepouští vlákna.

Mějte na paměti, že líh nebo jakýkoli jiný roztok pro odstraňování rzi nemusí nutně zajistit, že Vaše pila bude opět zářivě lesklá. Odstraní to jen rez.

Čištění držadla

Vyčistěte veškeré uvolněné nečistoty na držadle pomocí břitvy nebo čisticího kotouče. Zbytky otřete hadrem.

Leštění – Jak vyčistit rezavou pilu

Naneste na držadlo lněný olej, aby se povrch vyhladil. Na železnou čepel naneste trochu voskové pasty, aby byl povrch hladší. Vyvíjejte značný tlak, abyste z pily odstranili přebytečný materiál.

Nyní je Vaše pila bez rzi a připravena k použití. Jedna věc, kterou si pamatujte při používání minerálního lihu a vosku, je to, že obě tyto látky jsou vysoce hořlavé. Pokud nejste dostatečně opatrní, mohou způsobit požár a ztrátu celého Vašeho majetku. Odstraňování rzi proto provádějte na zahradě nebo v jiném otevřeném prostoru mimo Váš dům.  A nezapomeňte při práci nosit rukavice a obličejové masky.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.