Nejšpinavější součástí jízdního kola je řetěz. Problém s řetězem spočívá v tom, že na rozdíl od jiných částí ho obyčejné umytí nebude chránit před opotřebením. Čím déle budete s čištěním řetězu čekat, tím rychleji se zhorší jeho výkonnost a životnost.

Špinavý řetěz jízdního kola způsobuje následující problémy:

  • zhoršuje funkčnost řazení
  • zvyšuje opotřebení na soustavách ozubených kol a měničů
  • snižuje flexibilitu
  • rozšiřuje spojky řetězu

Když jízdní kolo projíždí špinavou cestou, jeho účinnost klesá kvůli abrazivnímu tření, které způsobuje ztrátu výkonu přibližně 3W až 5W. Toto snížení o 2% výkonu jezdce může způsobit napětí na řetězu, protože je pro člověka obtížné na kole jet.

Zablácený řetěz může tuto ztrátu zvýšit na 12W, kdy se pedál stává trochu tuhým a jezdce musí dodat další sílu. Jak se tření v řetězci zvyšuje, kloubové spojení se natahuje.

Čištění řetězu dnes není snadné. Když se do jízdního kola přidávají další převodové stupně, nelze řetěz jednoduše vyjmout a namočit jej do odmašťovacího prostředku. Dnes, pokud odstraňujete  řetěz, připravte se na rozebrání skoro celého kola.

Pokud plánujete koupit čisticí mazivo pro Vaše jízdní kolo, mělo by mít dvě vlastnosti:

  1. minimalizovat hromadění nečistot
  2. poskytovat silný a dlouhotrvající povlak maziva

Tři výhody, které poskytuje přípravek WD-40 Bike

Tři výhody, které poskytuje přípravek WD-40 Bike jsou “čištění, mazání a ochrana”.

WD-40 Bike je mazivo, které bylo speciálně vytvořeno pro jízdní kola. Zpočátku měla řada výrobků na kolo pouze odmašťovadlo. Společnost nyní nabízí čistič a maziva pro údržbu řetězů, aby mohla cyklistům poskytnout širší možnosti čističů kol…

Následují kroky minutu za minutou, jak vyčistit řetěz jízdního kola:

Odstraňte nános bláta

Jednou z největších chyb, které většina jezdců dělá, je čištění kola tlakovou vodou. Přestože se odstraní nečistoty, odstraní se také veškeré mazivo a potřebné mazivo z řetězu, přehazovačky a zadní kazety.

Pro tento krok budete potřebovat štětec, hadřík a vodu. Namísto stříkání jízdního kola tlakovou vodou použijte vodní mlhu. Jakmile jsou nečistoty vlhké, použijte pro jejich odstranění kartáč. Očistěte nečistoty hadříkem a opláchněte znovu vodou, abyste odstranili veškeré zbytky. Nyní aplikujte odmašťovač WD-40 Bike na řetěz, přehazovačky a ozubené soupravy. Odmašťovač působí rychle a proniká hluboko. Odstraňuje veškeré zbývající znečištění a mastnotu a nezanechává žádné zbytky.

Vyčistěte celé jízdní kolo

Jakmile je řetěz vyčištěn a odmaštěn, je čas vyčistit celé kolo. Tento krok by měl být proveden brzy, protože Vám ušetří čas při práci na ostatních částech. Čistič kol WD-40 Bike lze použít k čištění rámů, řídítek, pedálů, kol, sedel a drátů. Použijte pěnový aplikátor a jednoduše natřete mazivo na všechny části.

Namažte řetěz

Než použijete mazivo na řetěz, řetěz změřte. Pro měření vzdálenosti mezi spojkami použijte měrku řetězu. Umístěte jednu stranu měrky do prostoru mezi válečky. Pokud se druhá strana propadne do řetězových článků, pak je řetěz opotřeben.

WD-40 Bike má dva typy maziv – suché a mokré. Suché mazivo lze použít na takových řetězech, u kterých jezdec preferuje suché terény a mokré mazivo lze použít pro mokré terény. Namažte každou boční destičku a spojku řetězu. Nyní otáčejte pedálem vzad, aby se mazivo dostalo do celého řetězu. Mazivo se musí aplikovat také na zadní kazetu a přehazovačku.

Setřete nadbytečné mazivo

Při čištění řetězu jízdního kola platí jedno pravidlo, které je třeba dodržovat při použití maziva – musí být aplikováno přesně. Zatočte pomocí pedálu vzad a otřete přebytečné mazivo z kazety a řetězu.

Odstraňte zadní přehazovačku

Přehoďte na poslední kolečko vzadu a přesmykněte na největší převodník. Pokud máte pocit, že se kabel uvolňuje, odstraňte součást, která jde s přehazovačkou. Tento krok vyžaduje rozdělené koncovky kabelu s dorazem, jinak nebudete schopni kabel vyjmout.

Namažte kabel

Odmastěte kabel a naneste na něj nový povlak maziva. Důkladně jej rozetřete do tenké vrstvy.

Opakování

Zopakujte poslední krok s předním přesmykačem. Namažte postupně všechny ozubené převodníky od největšího po nejmenší. Mazivo WD-40 Bike zůstane na všech částech po dlouhou dobu.

Chcete-li vyčistit řetěz jízdního kola, můžete použít také mazivo WD-40 All-Conditions Bike lube. Mazivo je kompatibilní se všemi povětrnostními podmínkami. Pomáhá s plynulým řazením převodových stupňů, zvyšuje efektivitu řetězu a zabraňuje opotřebení a vzniku rzi. Doporučuje se pro měniče, kabely, řetězy, otočné body a přehazovačky.

Maziva WD-40 Bike udržují jízdní kolo po dlouhou dobu bez nečistot. Je však důležité, abyste vždy po jízdě nanesli mazivo. Jednoduše použijte mokré mazivo a kolo otřete hadříkem bez chloupků.

Existují stovky maziv, které můžete použít pro čištění Vašeho jízdního kola. Nicméně žádné z nich neslibuje dlouhý účinek, který má přípravek WD-40. Každé mazivo bylo vytvořeno speciálně pro různé díly a pomůže Vám v krátké době vyčistit Vaše kolo. Takže při příštím návratu z obzvláště špinavé jízdy zkuste tyto tipy pro čištění řetězu jízdního kola.

Podívejte se na tato videa:

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=OdjGQWFpYRc[/embedyt]

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=BxiPlQUTgX4[/embedyt]

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=7g5sLFzPjdg[/embedyt]