Jaro s sebou přináší popadané větve stromů a ulámané pařezy, které musíte odstranit. Pokud se chcete těchto pozůstatků zimy zbavit, musíte se na použití motorové pily pořádně připravit. Než přistoupíte k samotnému řezání, musíte vědět, jak v předjaří motorovou pilu včas vyčistit!

Dokonce i odborník může potřebovat pokyny k čištění motorové pily. Zde je průvodce ve 4 krocích, jak připravit motorovou pilu na jaro.

Než začneme, je důležité, aby motorová pila neměla v nádrži žádný benzín a byla bezpečně vypnuta. Pro ochranu před případnými nehodami používejte prosím také ochranné rukavice.

Jak vyčistit motorovou pilu – Nabroušení řetězu

Důležitou informací ohledně řetězu motorové pily, kterou mějte neustále na paměti, je to, že musí být neustále ostrý, pokud se chcete vyhnout nehodám. Ostré zuby motorové pily pomáhají dřevařům a dalším uživatelům řezat kmeny stromů bez vynaložení příliš velké síly a zajišťují, aby byl celý proces bez námahy a bez nehod.

Pokud musíte při řezání dřeva vynakládat velké úsilí, může to zhoršit přesnost a kontrolu, což může vést k nehodě.

K ostření zubů motorové pily budete potřebovat kulatý pilník s nebo bez vodítka, v závislosti na Vašich zkušenostech. Utáhněte řetěz tak, aby se při broušení zubů nepohyboval. Po nabroušení zubů vyrovnejte všechny zuby pomocí plochého pilníku s hloubkoměrem. Tím zajistíte, že budou všechny zuby rovné a budou řezat dřevo rovnoměrně.

Čištění palivové nádrže

Nejprve musíte vylít nevyužitý benzín z palivové nádrže a doplnit čerstvé palivo. Před naplněním nádrže ji řádně vyčistěte zevnitř a vytřete veškerý zbývající starý benzín.

Naplňte nádrž novým palivem a motorovou pilu nastartujte.

Dodejte řetězu lesk

Nastříkejte na řetěz trochu maziva, tím dokončíte přípravu řetězu pily na řezání dřeva. Nemusíte zuby do oleje namáčet, stačí přiměřené množství a řetěz bude jako nový.

Kontrola zrezivělých a uvolněných dílů

Před uskladněním motorové pily ji důkladně zkontrolujte, zda se na ní nevyskytuje rez. Pokud se vyskytne jakýkoli náznak rzi, odstraňte ji drátěným kartáčem. Také se ujistěte, že na pile nejsou žádné volné šrouby, které je potřeba dotáhnout nebo vyměnit. Před použitím motorové pily je také nutné zkontrolovat svíčku a vyzkoušet, zda funguje správně. Pokud trochu jiskří, okamžitě ji vyměňte.

Jak vyčistit motorovou pilu – Skladování motorové pily

Motorovou pilu nesmíte nechávat venku. Je nutné ji bezpečně uschovat v suchém skladu mimo přímé sluneční záření a v bezprašném prostředí. Sluneční záření může způsobit křehnutí vlivem UV záření, což může způsobit poškození řetězu.

Postupujte podle všech výše uvedených kroků a vraťte Vaší motorové pile její původní slávu. Jakmile bude takto připravena, můžete se postit do řezání. Perfektní uklizení zahrady pro Vás bude hračka.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.