Je motor Vašeho vozu mastný? Proč s tím něco neuděláte, když dokonce ani nepotřebujete odborníka, který by se o to postaral? Díky přípravkům, které jsou v dnešní době k dispozici na trhu, lze bezpečně říci, že dny, kdy byla k odstranění mastnoty a špíny z motoru potřeba velká dřina, jsou již dávno pryč. Pomocí několika nástrojů (konkrétně odmašťovač) můžete vyčistit mastný motor pomocí těchto jednoduchých kroků:

Příprava motoru Vašeho vozu na čištění

Předtím, než začnete motor Vašeho vozu čistit, musíte jej na tento proces připravit. A jak to udělat? Proveďte základní čištění. Zde je postup, jak takové základní čištění provést:

Odstraňte nečistoty

První věc, kterou musíte udělat, je odstranit veškeré nečistoty, které by mohly být přítomny v motorovém prostoru. To znamená, že musí pryč vše, co tam nemá být – tráva, větvičky, listí, papír a další podobné objekty je nutné odstranit, protože mohou časem způsobit problémy v motoru.

Chraňte, co je potřeba ochránit

Čištění bude vyžadovat vodu. Špatná zpráva je, že voda může způsobit poškození elektrických komponent a spálit jednu nebo dvě pojistky. Existuje však způsob, jak tomu zabránit: vyjměte baterii a vyčistěte ji odděleně. Chcete-li to provést, musíte odpojit oba póly baterie. Dále budete muset zakrýt všechny exponované kabely a komponenty. Chcete-li to provést, obalte fólií součásti, jako jsou například vstupy zapalovacích svíček a rozdělovač. To samé udělejte i s volnými dráty. Toto opatření učiní součásti relativně voděodolnými.

Nastartujte motor

Nemějte strach, nastartování motoru je součástí fáze základního čištění motoru. Zbavit se mastnoty je totiž snadnější, když je zahřátá, což nastartovaný motor zajistí. Se vší vážností, udržet motor v chodu po dobu asi pět minut pomůže snadnějšímu odstranění mastnoty a špíny!

“Vlastní” čištění

Jakmile je motor Vašeho vozu připraven, je čas jej řádně vyčistit. Zde je návod jak postupovat pro co nejlepší možné vyčištění motoru Vašeho vozu:

Pro odstranění nečistot a mastnoty použijte odmašťovač

Konečně nastal čas, abyste odstranili nečistoty a mastnotu z motoru Vašeho vozu. Chcete-li to provést, budete potřebovat sprej s odmašťovacím přípravkem. I když je na trhu k dispozici mnoho značek odmašťovacích sprejů, doporučujeme přípravek WD-40 Specialist Degreaser. Tento rychle reagující odmašťovač na bázi rozpouštědel dokáže efektivně odstraňovat mastnotu a špínu z motoru, aniž by zanechal zbytky, což pomůže motoru Vašeho vozu mít hladký chod a vydržet déle. Při aplikaci odmašťovacího spreje je však důležité, aby se nedostal na lakované součásti, protože by mohl odstranit barvu z povrchu vašeho vozu. Také vždy dodržujte pokyny výrobce před použitím jakýchkoli produktů na motoru Vašeho vozu.

Přípravek WD-40 Specialist Degreaser funguje tak, že požírá špínu a mastnotu na motoru Vašeho vozu. Čím špinavější je motor, tím více času bude kouzlo přípravku WD-40 potřebovat. Zpravidla ponechte přípravek působit na motoru Vašeho vozu po dobu 3-5 minut, v závislosti na stavu motoru, než jej vydrhnete. Hovoříme-li o drhnutí, budete pro odstranění nečistot potřebovat kartáč s přírodními štětinami. Díky kvalitě použitého odmašťovacího spreje lze bezpečně říci, že nebudete muset vynaložit příliš velké úsilí. Je však nutné, abyste při práci používali ochranu očí. Motor poté opláchněte hadicí. Ujistěte se však, že jste nejprve obalili fólií všechny elektrické součásti (jak to mělo být uděláno ve fázi základního čištění!).

Vůz umyjte

Když už jste v tom, proč neumýt rovnou celý vůz? Umytí vozu hned po použití odmašťovacího spreje zajistí, že odmašťovač, který by se mohl dostat na lakované díly Vašeho vozu, se vymyje předtím, než stihne napáchat jakékoliv škody. Mytí také odstraní z povrchu Vašeho vozu nečistoty.

Dokončení prací

Jakmile se zbavíte nečistot a mastnoty z motoru Vašeho vozu, doporučujeme také vyčistit jednotlivé díly. Například vyčištění pólů baterie ocelovým kartáčem a vyčištění plastových povrchů jsou důležitou součástí čistoty motoru Vašeho vozu. Nezapomeňte, že Váš vůz bude fungovat jen tak dobře, jak jej budete udržovat, ale vždy dodržujte pokyny výrobce.

Tento úkol vyčistit mastný motor není pro každého, takže pokud se na to nebudete sami cítit, vyžádejte si profesionální pomoc!