Jaro je bez zahradního grilování poloviční, souhlasíte? Grilování s přáteli se zkrátka nic nevyrovná, protože tyto večírky jsou skvělé pro vytváření nezapomenutelných vzpomínek kolem grilu a okořeněných kouřem a smíchem. Ale abyste mohli takovou párty začít, musíte nejprve vědět, jak vyčistit gril!

Nedílnou součástí všech venkovních grilovaček je samozřejmě samotný gril. Pokud si chcete dopřát vynikající šťavnaté maso, je třeba gril připravit již před jarem.

Protože grily zpravidla nejsou během podzimu a zimy v provozu, mají sklon reznout a to je důvod pro jejich ošetření a přípravu už v období před jarem.

Zde je 5 jednoduchých kroků, které byste měli při čištění Vašeho grilu dodržovat, aby byl dobře připraven na jaro.

Jak vyčistit gril – Připravte si veškeré potřebné náčiní

Před zahájením vlastního procesu čištění je nutné připravit veškeré potřebné náčiní. Pro čistící práce budete potřebovat rukavice, kartáč na gril, teplou mýdlovou vodu, houbu, čisticí prostředek na nerezovou ocel, hadříky nepouštějící vlákna, mírný čisticí prostředek na okna, papírové utěrky, čisticí pad a škrabku na barvy.
Jakmile máte pohromadě všechny tyto potřeby, je čas si vyhrnout rukávy a hurá do práce!

Umyjte vnější povrch grilu

Velkým množstvím teplé mýdlové vody umyjte vnější povrch grilu. Opláchněte pěnu a povrch otřete dosucha. Na nerezové díly nastříkejte čistič na nerezovou ocel. Čistícím roztokem nešetřete, naneste jej v hojném množství. Otřete hadříkem, který nepouští vlákna.

Ujistěte se, že používáte hadřík, který nepouští vlákna, jinak by díky čističi na nerezovou ocel vlákna z textilie přilnuly k oceli.

Otřete povrch hadříkem a pohybem z jedné strany na druhou, abyste gril snadno vyčistili. Po čištění čistícím roztokem můžete povrch vyleštit, aby byl lesklý.

Odstraňte poklop grilu

Je pravděpodobné, že když odstraníte poklop grilu, zjistíte, že se loupe. Nemusíte se však obávat, protože to není barva, je to jen nahromaděný tuk. Tato vrstva není toxická a lze ji snadno odstranit. K odstranění uhlíkových usazenin uvnitř poklopu použijte kartáč na gril. Po setření uhlíkových nánosů omyjte vnitřek víka mýdlovou vodou a houbou, kterou jste použili k čištění vnějšího povrchu grilu. Spláchněte mýdlo čistou vodou.

Někteří z vás si mohou všimnout určitých změn zabarvení na vnitřní straně poklopu. Barvu můžete obnovit opětovným omytím poklopu mýdlovou vodou.

Čištění roštu a aroma-kolejnic

Aroma-kolejnice vyčistěte kartáčem na gril. Poté je umyjte hadříkem a mýdlovou vodou. Nyní aroma-kolejnice vyjměte, abyste se dostali k trubicím hořáků. Použijte znovu kartáč na gril a vydrbejte s ním trubice, ale buďte přitom velmi opatrní. Při čištění trubic hořáku buďte opravdu opatrní, jinak byste mohli vtlačit všechny nečistoty dovnitř portů.

Jak vyčistit gril – Díly uvnitř grilu

Dalším krokem je odstranění zbytků mastnoty nebo nahromaděného jídla kolem trubic hořáku. Seškrábněte vše stěrkou.

Chcete-li vyčistit spodní a odkapovou misku, nejprve obě misky zbavte všech zbytků jídla. Poté je umyjte mýdlovou vodou. Vystelte odkapovou misku hliníkovou fólií a přidejte další vrstvu.

Chcete-li vyčistit grilovací koš, namočte jej do kbelíku s mýdlovou vodou a otřete jej čisticím padem a poté opláchněte. Posledním krokem je osušení koše hadříkem, který nepouští vlákna, a jeho opětovné vložení do těla grilu.

Všichni máme rádi starou dobrou grilovačku. Ale pro bezproblémový průběh takové párty je nutné gril důkladně udržovat.

Přejeme příjemné okamžiky při grilování!

Další rady atipy najdete na našem blogu.