Už jen samotný pohled na rez – ať už je na Vašem zahradním nábytku, na kole nebo autě – stačí ke zhoršení nálady. K odstranění těchto korozivních jizev z Vašich hodnotných předmětů se používají odstraňovače rzi – a je to snazší, než to zní. Jak se zbavit rzi zcela jednoduše se dozvíte v našem článku.

Z vědeckého hlediska je rez oxidem železa a vzniká, když je jakákoli sloučenina, která se skládá ze železa, vystavena kyslíku po dostatečně dlouhou dobu. Vlhkost, která je obvykle ve formě vody, bývá faktorem, který tento proces urychluje.

Zrezivělé předměty nejen vypadají nevzhledně, ale mohou také velmi poškodit povrch předmětů. Čím déle jsou tyto předměty neošetřené, tím více se na nich projevuje koroze. Nakonec je rez zcela rozežere a zanechá na kovovém povrchu nevzhledné díry.

To nemusí být případ Vašich hodnotných předmětů. V zájmu řešení těchto problémů Vám představíme několik odstraňovačů rzi, které lze snadno použít doma. Zde jsou:

1. Jak se zbavit koroze pomocí octa

Jedná se o silný odstraňovač rzi, protože se skládá z kyseliny octové nebo kyseliny citrónové. Pokud chcete odstranit rez z předmětů, jako jsou šrouby, pak vše, co musíte udělat, je namočit je všechny do octa. Asi půl litru tohoto přírodního odstraňovače rzi bude krásně fungovat a doporučujeme použít bílý ocet nebo jablečný cider. Aby se dosáhlo nejlepších účinků, předměty by měly být v ideálním případě umístěny do této účinné tekutiny asi na jeden den.

2. Jak se zbavit rzi pomocí citronu

Pokud máte potíže s odstraněním rzi z některých rzí již zasažených součástí, musíte se připravit na trochu úsilí. Poohlédněte se v kuchyni po citronu a troše soli – (tequilu však můžete vynechat!).

Sůl vetřete na postižené místo. Po důkladném nanesení soli vymačkejte na sůl citron. Vymačkejte co nejvíce šťávy a pak ponechte tomuto silnému odstraňovači rzi 2 až 3 hodiny času, aby odvedl svou práci. Po uplynutí této doby a vše z povrchu setřete. Všimnete si, že rez půjde z povrchu snadno dolů.

3. Jak se zbavit rzi pomocí WD-40

Je známo, že tento víceúčelový přípravek je skvělým přípravkem proti rzi. Lze jej také použít jako preventivní opatření. Vše, co musíte udělat, je navlhčit zrezivělý předmět přípravkem WD-40 a poté jej vydrhnout drátěným kartáčem.

Pokračujte tak, že na malé oblasti zrezivělého předmětu zkontrolujte, zda jej WD-40 nepoškodí. Pokud aplikujete WD-40 pravidelně na povrchy náchylné ke rzi, nikdy nebudete svědky návratu rzi. Pokud se Vám zdá, že běžné přípravky WD-40 nefungují tak efektivně, jak jste si představovali, můžete použít penetrační sprej WD-40 Specialist Penetrant. Tento přípravek je speciálně navržen pro pronikání do špíny a rzi, takže je lze poté snadno odstranit z jakéhokoli povrchu.

Nyní, když už víte, jak se zbavit rzi dřív než napočítáte do tří, potřebujete pouze ve svém arzenálu ty správné odstraňovače rzi.