Zadření dveří na zahradu může způsobit mnoho přírodních faktorů, jako je silný mráz nebo vlhký vzduch. Rez nebo plíseň, mohou zahradní dveře zcela znehybnit, pokud nejste dostatečně ostražití. A šance na zaseknuté nebo zadřené dveře ne zahradu jsou po zimní sezóně podstatně vyšší, proto je důležité takové dveře namazat, aby byla zachována jejich funkčnost. Jak mohu opravit a promazat dveře na zahradu se dozvíte v našem článku.

Jak mohu opravit a promazat dveře na zahradu?

Co věci ještě zhoršuje, je jen občasné používání dveří na zahradu v chladném období. Když se dveře příliš nepoužívají, všem těm nezvaným hostům to vyhovuje a způsobí, že se dveře zadřou nebo zaseknou. Pokud je to i Váš případ a máte doma také zadřené nebo dokonce zaseknuté dveře, které vedou na Vaši zahradu nebo dvorek, postupujte podle našeho průvodce, který Vám s tím pomůže.

• První věc, kterou musíte udělat, je odstranit veškeré nečistoty a špínu. Tlakovým vzduchem vyfoukejte všechny cizí prvky. Dveře vykartáčujte zahradním kartáčem nebo drátěnkou. Jakmile dveře takto vyčistíte, navlhčete je vodou.

• Dalším krokem je dostat se ke zrezivělým částem dveří, zejména k pantům. Naneste na ně nějaké mazivo jako je WD-40 a odstraňte rez z pantů.

A co s panty?

Většinou jsou to panty, které jsou poškozené a způsobují zadření dveří. Namažte panty a odstraňte rez, pokud je přítomna. I když se v pantech nevyskytuje rez, naneste na ně velké množství oleje nebo maziva, aby byl jejich povrch hladký a kluzký.

• Nyní zkontrolujte, zda nejsou také zaseknuté dveře. Pokud je zaseknutý i zámek, nastříkejte do něj také nějaké mazivo. Mazivo uvolní zaseknuté součásti. Po nanesení maziva otočte klíčem v zámku zámkem a vyviňte určitou sílu k otevření dveří. Jakmile se dveře otevřou, zavřete je a znovu je otevřete. Udělejte to několikrát, abyste se ujistili, že dveře fungují dobře.

• Dalším způsobem, jak opravit dveře na zahradu, je vysadit je z pantů. Pokud je to možné, dveře sundejte a naolejujte panty. Dveře utěsněte nátěrem nebo leštěním. Dveře nasaďte zpět do rámu a několikrát je zkontrolujte. Pokud dveře i nadále nefungují dobře, vyměňte závěsy nebo vyčistěte čepy, které je drží pohromadě. Čepy vyjměte, očistěte je a naolejujte. Poté je vložte zpět.

Nezapomeňte však namazat panty a zámek dveří, pokud chcete, aby zůstaly funkční. Olej může dveře znečistit, proto otřete veškeré přebytečné mazivo hadříkem, který nepouští vlákna.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.