Nejčastější důvod ušpinění se při stavebních pracích je špína od betonu, který se přichytil a zaschl na nářadí. Jak často oklepáváte nástroje od betonu? Náš odhad je, že neustále. Odstranění zaschlého betonu z kovu přitom nemusí být těžké.

Pokud jste se někdy snažili cokoliv stavět nebo opravovat, museli jste se setkat se zaschlým betonem na kovových nástrojích nebo na zábradlí. Nejběžnějším způsobem, který lidé často používají, je snaha oškrábat zaschlý beton pomocí kovových nástrojů nebo ocelovou drátěnkou. Tento způsob však nevyčistí nástroj příliš dobře a dokonce ocel poškrábe.

Pokud si přejete odstranit beton z kovového nářadí, zde je několik tipů, jak se ho zbavit.

Odstranění zaschlého betonu z kovu – Použití kyseliny k odstranění betonu z kovu

Pokud zjistíte, že máte zednickou lžíci obalenou zaschlým betonem, nerozčilujte se. Máme pro Váš problém spolehlivé řešení. Ale než začnete prohlížet všechny skříně a hledat kyselinu, je nutné udělat malý domácí úkol.

Nejprve zjistěte, z jakého kovu je vyroben postižený nástroj. Proč je to nutné? No, protože kov s kyselinou může snadno reagovat. Než tedy uvedete obě složky do kontaktu, musíte se ujistit, že to nezpůsobí výbuch.

Lehké kovy jako hliník, zinek, měď nebo nikl nesmí přijít do styku se silnými kyselinami, jako je kyselina chlorovodíková nebo kyselina sírová, protože výsledek může uvolňovat do atmosféryvodík. Pokud vodík reaguje s kyslíkem v atmosféře, může tvořit toxickou směs, která by mohla být nebezpečná.

Takže před nanesením jakéhokoli druhu kyseliny si zjistěte druh kovu, který chcete vyčistit. Pokud příslušný kov není dostatečně silný, použijte k vyčištění nástroje slabou kyselinu. Slabé kyseliny zahrnují kyselinu mravenčí nebo kyselinu citronovou, které mohou zbavit nástroj zaschlého betonu bez poškození povrchu.

Často můžete narazit na informaci, které k čištění kovu doporučují kyselinu fluorovodíkovou. Ale to je velmi ŠPATNĚ. Za prvé, při vystavení kovu může způsobit silnou reakci. Za druhé je velmi škodlivá pro lidskou pokožku. Pokud s ní nebudete zacházet opatrně, můžete si vážně poškodit kůži.

Po zjištění druhu kovu, který se snažíte vyčistit, jej namočte do kyseliny a nechte nějakou dobupůsobit. Jakmile se beton rozpustí, nástroj vyjměte. Nechte jej zaschnout a otřete jej vlhkým hadříkem.

Před zahájením celého procesu se ujistěte, že používáte správné přípravky a předem proveďte všechna bezpečnostní opatření. Jakmile máte rukavice a zakrytý obličej, začněte s čištěním nářadí.

A pokud Vám příliš nejde o poškrábání kovu, beton oškrábejte nebo udeřte nástrojem o tvrdý povrch, dokud nebude čistý.

Používáte-li kyselinu k odstranění betonu z kovu, dodržujte bezpečnostní opatření. Chraňte si ruce rukavicemi a okamžitě se umyjte, pokud se Vaše pokožka dostane do kontaktu s touto látkou. Uchovávejte látku mimo dosah dětí.

Další zajímavé tipy najdete na našem blogu.